Noha a határátlépéssel kapcsolatban nem történt változás, bevezették Ausztriában a 2G-s szabályokat, melyek értelmében csak oltottak vagy gyógyultak vehetnek igénybe különböző szolgáltatásokat – köztük a sílifteket is csak ők használhatják november 15-től. A keleti vakcinákat (orosz vagy kínai) azonban nem fogadják el, csak az Unió (EMA) által jóváhagyott nyugati vakcinákat (pl. Pfizer, Moderna, AstraZeneca vagy Janssen). A Janssen elfogadását megszigorítják, január 3-tól már csak 2 adagot ismernek el az eddigi egy helyett.
Mit jelent ez a keleti vakcinával oltott magyar síelők számára?
Elméletben, akit korábban bármilyen vakcinával beoltottak, és elég semlegesítő ellenanyag keletkezett a szervezetében – ezt egy neutralizáló antitest vizsgálattal bizonyítani is tudja, az első lépést már megtette. A vizsgálat és az utána beadott uniós oltás kombinációja már megfelelő. Arra kell figyelni, hogy mindkét igazolást (antitest és oltás) német vagy angol nyelven állítsák ki. Oltásoknál megfontolásra ajánlott az mRNS vakcinák (Pfizer vagy Moderna) felvétele. Aki átesett a fertőzésen és ezt pozitív PCR-teszttel tudja igazolni, ezután 21 nappal kapott uniós vakcina kombinációja szintén megfelelő – írja a Síelők.hu.
Aki oltatlan, de felépült a betegségből és még elégséges mennyiségű antitesttel rendelkezik, azok szintén jogosultak az antitest vizsgálat + egy uniós oltás utáni igazolásra. Ezzel a módszerrel jelenleg 360 napig érvényes a zöld pipa, december 6. után már csak 270 napig.
Mi a helyzet a Magyarországon kiállított digitális uniós Covid-igazolással, amin a harmadik oltás beadása után csak annyi szerepel, hogy 3/3 és például a nyugati vakcina neve (tehát az előző két oltás típusa ebből nem derül ki)? Egy ilyen esetben pl. két orosz + egy nyugati vakcina hivatalosan nem felel meg a követelményeknek, de a zöld jelzést az illető megkapja a Grüner Pass alkalmazásban.