A nyári napforduló alkalmával a nappal, a téli napforduló alkalmával pedig az éjszaka a leghosszabb, ezen alkalmakkor sokan misztikus helyszínekre özönlenek – például az angliai Stonehenge-hez. Valóban ez Nagy-Britannia egyik legnagyobb régészeti rejtélye, mert senki sem tudja biztosan, mi késztette az őskori embereket arra, hogy ennyi időt és erőfeszítést fordítsanak építésére. Annyi azonban tudható, hogy ez egy emlékmű, amely a nap mozgásához igazodik – írja a Lonely Planet.
Az építkezés első szakasza Kr.e. 3000 körül kezdődött, amikor a külső kör alakú partot és árkot emelték, bár a legújabb régészeti leletek azt mutatják, hogy a környék több száz évig szent volt, mielőtt a munkálatokat elkezdték. A köveket úgy alakították ki és állították fel, hogy az éves napciklus legalább két fontos eseményét – a téli naplementét és a nyári napfelkeltét – keretbe foglalják.
A téli napforduló az emlékművet építő és használó emberek számára fontosabb lehetett, mint a nyári. A Durrington Walls-nál végzett ásatások arra utalnak, hogy az emberek ebben az évszakban hatalmas lakomákat tartottak. A Durrington Walls egy újkőkori település, amely körülbelül két mérföldre található az emlékműtől, és a régészek úgy gondolják, hogy itt éltek azok az emberek, akik Stonehenge-et építették és használták.
“A világjárvány miatt és a közegészség érdekében a Stonehenge-ben idén nem kerül sor a téli napfordulóra, viszont élőben közvetítik december 21-én reggel – ingyenes nézhető az English Heritage közösségi média csatornáin. Tudjuk, mennyire vonzó a téli napforduló megtekintése Stonehenge-nél, de mindenkit arra kérünk, hogy maradjon biztonságban, és inkább online nézze meg a napfelkeltét” – közölte az English Heritage. Itt tekinthető meg az esemény.