1. Megbízható háttér: keressünk egy bejegyzett utazási irodát!
Az elmúlt évek bezártsága után sokan önfeledten vetik bele magukat az utazásba, azonban elengedhetetlen, hogy idén is tájékozódjunk a megfelelő forrásokból, ugyanis vannak országok, ahol sűrűn változhatnak a beutazási feltételek, így nehéz mindig naprakésznek lenni.
Ha a kalandokat ti is inkább a nyaralásra hagynátok, és inkább kockázatmentes szállásfoglalást és kiutazást kerestek, foglaljatok bejegyzett utazási irodánál, ők ugyanis rendelkeznek a megfelelő vagyoni biztosítással, folyamatosan követik az aktuális szabályozásokat, és a nem várt helyzeteknél is tudnak segíteni. Ha pedig a legbiztonságosabb megoldást keresitek, válasszatok olyan utazási irodát, amely tagja a Magyar Utazási Irodák Szövetségének! A tagkeresőt ezen a linken találjátok. A tagok ugyanis a törvényi alapfeltételeken túl a Szövetség etikai kódexének is eleget tesznek, mely az utazók számára plusz biztosíték a gondtalan nyaralásra.
2. Ellenőrizzük az okmányaink érvényességét!
Miután felkerestük a kiszemelt utazási irodát, mindenképpen kérdezzünk rá az utazásszervezőnél (vagy olvassunk utána a Konzuli Szolgálat oldalain), hogy az adott országba milyen okmánnyal lehet belépni. Sőt, van, ahová vízumot is kell igényelni, amit néha a foglalás után azonnal el kell kezdenünk intézni. A vízum beszerzése nem mindig egyszerű folyamat, de az utazási irodák ebben is segítenek.
Az érvényességi idő ellenőrzésekor legyetek óvatosak, ugyanis a lejárat előtt 3, sőt, akár 6 hónappal már megtagadhatják számunkra bizonyos országokba a belépést. Ezért, ha azt látjuk, hogy a személyi igazolványunk vagy útlevelünk 180 napon belül lejár, azonnal igényeljünk újat! Fontos továbbá, hogy jogosítványunk nem úti okmány, így azzal nem tudjuk igazolni magunkat külföldön.
3. Kössünk utasbiztosítást és útlemondási biztosítást!
Váratlan helyzetek mindig adódhatnak. Egy váratlan baleset az indulás előtt, netán egy betegség az út során. Ezekben az esetekben nyújt segítséget a biztosítás. Az útlemondási biztosítás az indulás előtti időszakban véd bennünket, ha egészségügyi okból nem tudnánk elindulni az útra, ne veszítsük el a befizetett összeget, míg az utasbiztosítás a nyaralás alatt jelent egy védőhálót számunkra. Legtöbbször néhány ezer forintos tételekről beszélünk a biztosítások kapcsán, mégis több százezer forintos költségtől védhet meg minket. Felmerül persze a kérdés, hogy hol, és milyen biztosítást kössünk. Az elérhető több tucat lehetőség közül érdemes szakértő, pl. egy utazási irodai munkatárs segítségével választani, aki eligazítást nyújt a hosszas feltételek és fedezeti listák közt.
4. Mindig legyen nálunk némi készpénz!
Az út során (célországtól függően) bármikor előfordulhat, hogy nem tudjuk használni a bankkártyánkat (például kisebb települések boltjaiban), ezért mindig érdemes eltenni valamennyi készpénzt is az útra, és ha tehetjük, még itthon átváltani a helyi valutára. Ez nemcsak biztonságérzetet ad a nyaralás során, de már az odaút során is jól jöhet, például, ha fizetni kell a mosdóhasználatért.
5. Indulás előtt egyeztessünk az utazásszervezővel!
Végezetül, ha már le van foglalva az álomnyaralás, kötöttünk biztosítást, ellenőriztük az okmányainkat és készpénzünk is van, nem marad más hátra, mint egy utolsó egyeztetés az utazásszervezővel. Az utolsó héten érdemes listát készíteni azokról a dolgokról, amiket még el kell intéznünk vagy meg kell vásárolnunk. Az utazási iroda munkatársa pedig még a csomagolás előtt adhat néhány tanácsot, ugyanis ő tudja, mire számíthatunk a szálláshelyen, mi az, amit biztosan nem kell vinnünk (pl. törölköző, fürdőköpeny), és mi az, amit semmiképp ne hagyjunk otthon.
Az utolsó megbeszélés alkalmával ráadásul tájékoztatást kaphatunk az adott ország legújabb beutazási feltételeiről és az ottani szabályokról is, így felkészülten indulhatunk nyaralni, és nem vár más, csak a gondtalan kikapcsolódás. 2022 végre ismét az utazás éve lehet.