Hiányoznak az alapvető dolgok, amelyek kényelmessé teszik az életet, például az, hogy fel tudsz állni a saját otthonodban, hogy rendesen tudsz főzni, vagy akár csak kinyitni egy fiókot, és előhúzni néhány zoknit
– mondja César Nebrera, akinek egy szentjánoskenyérfa árnyékában, a főút mellett parkoló öreg Kia az otthona Ibiza város közelében. A szakácsként dolgozó férfi három éve lakik az autójában: mivel a spanyol szigeten a bérleti díjak az egekbe szöktek, nem engedhet meg magának egy rendes lakást – írja a BBC.
Nebrera szerint a szállás egyre drágább, és az albérleteket a fizetésekhez képest rendkívül magas áron kínálják. “Kevésbé kényelmes, de lehetővé teszi, hogy továbbra is a szigeten éljek” – fogalmazott.
Ibizán sok helyi munkavállaló él hasonlóan bizonytalan körülmények között a magas bérleti díjak miatt. Tavaly az IGC, a polgárőrség rendőrségi képviseleti szerve közölte, hogy “három vagy négy” munkatársuk lakik járművekben a szigeten. Más helyiek sátrakban vagy egyszerű, közös használatú szállásokon élnek.
Daniel Granda, egy helyi bérlőket képviselő szervezet szóvivője megerősítette, hogy a rossz lakókörülmények mindennapossá válnak.
Sokan kénytelenek élni elég nyomorúságos körülmények között, és lassan már nyomornegyedeket találunk szerte a szigeten
– jelentette ki.
A magas kamatlábak és a közelmúltban kialakult megélhetési válság sok spanyolt visszatartott az ingatlanvásárlástól, ami a bérlakások iránti kereslet növekedését eredményezte, felhajtva a bérleti díjakat. Míg országosan átlagosan 12%-kal növekedtek a bérleti díjak, a viszonylag kis területen elhelyezkedő, turisztikai központként működő Ibizán akár 40-50%-os áremelkedés is tapasztaltak.
A mindössze 160 000 lakosú Ibiza tavaly közel négymillió turistát fogadott, ami új rekordot jelent, és a helyi önkormányzat szerint a gazdasági tevékenység 84%-a a turizmushoz kapcsolódik. A sziget szállodái, éttermei és klubjai rengeteg munkahelyet biztosítanak, ugyanakkor a lakások nagy része csak rövid távú kiadásra, és ennek megfelelő áron érhető el, így a helyi munkavállalók kiszorulnak a lakáspiacról.
A Baleár-szigetek konzervatív regionális kormánya, amely tavaly került hatalomra, úgy döntött, nem hajtja végre a madridi spanyol kormány által jóváhagyott lakástörvényt, amely a bérleti díjak felső határát kívánja megszabni az ország azon területein, ahol azok az egekbe szöktek.
Ibiza lakhatási válságának iróniája, hogy már éppen az idegenforgalmi ágazat ellehetetlenítésével fenyeget, amelyet a bérleti díjak emelkedéséért okolnak.
“Mindenki, aki itt él, ugyanazt mondja: valaminek történnie kell, mert az árak folyamatosan emelkednek” – nyilatkozta George McBlain, egy helyi vendéglátóhely üzletvezetője. Hozzátette,
persze, a fizetések emelkednek egy kicsit, de nem eléggé. Vannak itt barátaim, akiknek a bérleti díja egy év alatt a duplájára ugrott. És ha ez így folytatódik, akkor azt fogjuk látni – és ez már most is történik -, hogy a szigetre érkező munkavállalók máshol fognak dolgozni.