Hvar népszerű szigete végleg szakít a partiturizmussal: a horvát turistaparadicsomban borsos bírságot kell fizetnie azoknak, akik túl hangos rendezvényt tartanak, ad hírt az Euronews.
Egy zajosabb étterem már probléma lehet
Hvar szigete és az itt található, azonos nevű város családbarát úti céllá válnak: a hangoskodó partituristák helyett ezentúl visszafogottabb vendégek érkezését várják. A városi tanács most eldöntötte: nyáron is fenntartják a szezonon kívüli időszakra vonatkozó zajkorlátozást.
Ennek értelmében aki 85 decibelnél hangosabb rendezvényt tart, az bírsággal sújtható.
Mivel ez a szint egy zajosabb étterem hangjának felel meg, a korlátozás jelentős változásokat hozhat a sziget népszerű, főszezonban nyitva tartó szabadtéri klubjai, valamint a szabadtéri esküvőknek otthont adó helyszínek számára.
Katasztrofális következménye lehet
A döntés nagy visszhangot kapott az éttermek, bárok és más vállalkozások részéről. A vendéglátóipar azt javasolta, hogy a zajvédelmi szabályok bevezetése helyett az egész szigetet nyilvánítsák egész éves szórakoztató övezetnek – írja a CroatiaWeek helyi híroldal.
Szerintem ez egy katasztrófa. Mindig is támogattuk a szigorúbb szabályokat és a jobb ellenőrzést, de most egyik végletből a másikba esünk. Ez nem a helyes megközelítés
– mondta Vicko Visković, a Dictum Factum vendéglátóipari szövetség szóivője a Dnevnik.hr horvát hírportálnak.

A helyi hatóságok azonban egy családbarátabb és fenntarthatóbb turisztikai modell kiépítését szorgalmazzák. “Az elmúlt években a hvari és spliti szabadtéri klubok túl heves bulizásra ösztönözték a vendégeket, és nagyban hozzájárultak a Horvátország “partidesztináció”-imázsához” – mondja Darijo Šarić, a VIP Holiday Booker luxusvillák bérbeadásával foglalkozó oldal vezérigazgatója.
Horvátország azonban inkább családbarát úti célként szerepelne, ami kulturális gazdagságot, természeti szépségeket és nyugodt légkört kínál.
Ezekért kaphatunk bírságot Horvátországban
Horvátországban azonban nem csak a zajongásért bírságolhatják meg a turistákat: számos város központjában – többek között Splitben és Dubrovnikban – akár 700 eurós (280 ezer forintos) helyszíni bírságot is kaphatunk a helytelen viselkedésért. Ezek közé tartozik
- a nyilvános helyen történő alkohol-vagy kábítószer-fogyasztás;
- a vizelés vagy a hányás;
- valamint a városközpontban való meztelenkedés vagy fürdőruha viselése.
A közrend megzavarásáért – a verekedésért vagy szóbeli erőszakért, például kiabálásért vagy vitatkozásért, valamint a nyilvános részegségért akár 4000 eurós (1,6 millió forintos) bírság is kiszabható. A kritikusan veszélyeztetett nemes tollkagylók begyűjtése a horvátországi tengerpartról pedig kagylónként 67 eurós (27 ezer forintos) bírsággal jár.
Ezek a bírságok inkább a helytelen viselkedéstől való elrettentést szolgálják
– mondja Šarić. “Végső soron az a fontos, hogy felelősségteljesen járjunk el, és biztosítsuk, hogy Horvátország mindenki által megbecsült, biztonságos és vendégszerető úti cél maradjon.”