Detektívtörténetek a tejes dobozok oldalán, hatalmas húsvéti omlett, ajándékot hozó erszényes állatka, sárkányeregetés, vízi csata vagy éppen szerelmes perecek: furcsa húsvéti szokásokat gyűjtöttünk össze a nagyvilágból.
1. Ausztrália – különleges csoki
Az ausztráloknak a saját őshonos erszényesük, a jellegzetes aranyos arcú és hosszú fülű erszényesnyúl (macrotis) hozza az ajándékokat húsvétra. Sőt, hogy felhívják a figyelmet az erszényesnyulak populációjának csökkenésére, az ausztráliai cukrászok az állathoz hasonló csokoládékat készítenek az ünnepre. A helyiek pedig kedvükre csokizhatnak, tudván, hogy minden egyes falattalegy veszélyeztetett faj megmentéséhez járulnak hozzá.
2. Franciaország – óriási ebéd
Húsvét hétfőn a délnyugat-franciországi Haux lakói több mint 4500 tojásból készítenek hatalmas húsvéti omlettet. A tojásokat minden család az otthonában üti fel reggel, majd a település főterén gyűlnek össze, ahol ebédet dobnak össze a tojásokból. A hatalmas adag mintegy 1000 embert szolgál ki, az ételt pedig úgy 100 kiló szalonnával, fokhagymával és hagymával spékelik meg.
3. Görögország – csak a piros
A húsvét világszerte ismert a tarka, díszes tojásokról. Görögországban viszont hűen ragaszkodnak a piroshoz, hiszen a szín szimbolizálja az életet, illetve Krisztus vérét. A tojás szintén ősidők óta az élet megújulásának jelképe, a piros tojások üzenete így a halál feletti győzelmet jelenti Görögországban.
4. Norvégia – krimi, krimi, krimi
A húsvéti időszak alatt Norvégiában a krimisorozatoktól hemzsegnek a televíziós csatornák, az emberek pedig rengeteg új detektívregényt rendelnek meg az ünnepi hétvégére. A norvégoknál hagyomány, hogy országszerte a hegyi kunyhóikba vonulnak, és a hétvégét krimi tévéműsorokkal vagy könyvekkel töltik. Sőt, a tejes dobozok oldalán is rövid detektívtörténetek szerepelnek a szezonban. A jelenséget egy 1923-as, a bergeni vasúton játszódó krimi óriási népszerűsége váltotta ki. Ha idén te is ilyesmire vágysz húsvétkor, kattints ide.
5. Svédország – itt a Halloween ideje
Na de a svédeknek sem kell elutazniuk egy kis ijesztgetésért. Svédországban és néhány más skandináv államban ugyanis tavasszal ünneplik a Halloweent. A gyerekek boszorkánynak öltöznek a húsvét előtti csütörtökön, és házról házra járnak cukorkát kérni. Az édességért cserébe általában feldíszített fűzfaágakat illetve rajzokat kínálnak a felnőtteknek. A hagyomány abból a legendából ered, hogy a svéd boszorkányok húsvét előtt Blåkullába mentek, hogy az ördöggel bulizzanak. Így biztos, ami biztos, a svédek húsvétvasárnap nagy máglyákat gyújtanak, hogy a boszorkányok véletlenül se jöjjenek vissza.
6. Bermuda – papírsárkányok
Bermuda szó szerint a magasba tör húsvétkor – írja az ef.com. Az ünnepek alatt ugyanis a sárkányeregetés mindenki kedvenc időtöltése. A bermudaiak maguk készítik a papírsárkányokat fapálcákból, színes papírból és bonyolult mintákból, amit egy különleges anyaggal is megkoronáznak, amely aztán zümmögő hangot ad ki. Ez Bermuda híresen egyedi húsvéti hangja. A helyiek az ünnep alatt gyakran összegyűlnek és együtt reptetik az alkotásaikat – vagy a Horseshoe Bay Beachre mennek, hogy részt vegyenek az éves nagypénteki papírsárkány fesztiválon.
7. Németország, Svájc – elrejtett ajándék
Melyik gyerek ne kutatná át szívesen a házat és az udvart csokoládéval teli kosarak után? Németországban, Svájcban, és még sok más országban a húsvéti fészkeket nem a kicsik készítik, helyettük a „nyuszi” rejt el a birtok különböző pontjain rengeteg csokival, cukorral és játékokkal teli díszes ajándékcsomagokat.
Németországban ismert ünnephez kapcsolódó tradíció a „Tanzverbot” is, amely szó szerint tánctilalmat jelent. Az országban a 16 német tartományból 13-ban bizony, tilos nyilvánosan dal ritmusára mozgatni a csípőt nagypénteken. A korlátozások tartományonként eltérőek, de Németország legvallásosabb részein, például Bajorországban, akár 1500 eurós bírsággal is számolhatunk, ha megfeledkezünk a Tanzverbotról – írja a fusedbills.co.uk.
8. Luxemburg – szerelmes perecek
A luxemburgiak nagyböjt harmadik vasárnapján ünneplik a Bretzelsonndent, azaz a perecvasárnapot. Az országban egyébként egy cukormázas és mandulás leveles sütemény számít perecnek, a fiúk pedig ebből adhatnak azoknak a lányoknak, aki tetszik nekik az említett vasárnapon. Ha a lány elfogadja a finomságot, a fiú elmehet hozzá húsvét vasárnapján, és cserébe kaphat egy tojást. Szerencsére már itt a 21. század, így akár a lányok is adhatnak perecet a kiszemeltjeiknek.
9. Pápua Új-Guinea – cigarettás húsvétfa
Pápua Új-Guinea forró dzsungelében a csokoládé nem sokáig marad szilárd halmazállapotú. A templomok előtti húsvéti fákat emiatt dohányrudakkal és cigarettával díszítik, később pedig ezeket osztogatják el a miséről távozók között.
10. Új-Zéland – Nyuszi-gyilkolás
A kedves, bolyhos nyulak az öröm szinonimái is lehetnek, de az új-zélandi Central Otagó körzetben termést pusztító kártevőknek látják őket. Így immár több mint 30 esztendeje évente rendeznek meg egy versenyt a területen, ahol a vadászcsapatok 24 órán át azon versengnek, hogy minél több nyuszit öljenek meg. A rekord 2017-ig 23 000 példány volt – írja az Independent.
11. Lengyelország – vízi csata
A lengyeleknél egy barátságos vízi csata koronázza meg az ünnepi hangulatot, a húsvéthétfők ugyanis barátságos locsolkodással telnek az országban. A szokás szerint egyébként főleg egyedülálló fiúk kergettek egyedülálló lányokat vízzel, mostanra viszont szinte mindenki vízi harcot vív húsvéthétfőn Lengyelországban. A csatába be lehet szállni vízipisztolyokkal, üres sampon- és mosogatószappanos flakonokkal, no és persze a jó öreg vödrökkel is. Egy másik helyi szokás szerint pedig csak az asszonyok készíthetnek hagyományos húsvéti kenyeret, mivel úgy tartják, ha a ház férfitagja részt vesz a sütésben, a bajsza megőszül, a tészta pedig nem kel meg.
12. Korfu – agyagedények dobálása
Amikor a templomok harangjai a húsvét szombati misék végét jelzik, a korfui lakosok agyagedényeket kezdenek dobálni az erkélyükről, hogy hangosan ünnepeljék meg a feltámadást. A hagyományt egy velencei tradíció ihlette, a területen ugyanis szokás volt kidobálni az ablakon a régi, szükségtelen holmikat az újév napján.
13. Olaszország, Firenze – tűzijáték
Az olaszországi Firenzében a helyiek egy 350 éves húsvéti hagyományt (Scoppio del Carro) követnek még mindig. A szokás szerint tűzijátékkal pakolnak meg egy díszes kocsit, amit 15. századi színes jelmezekbe öltözött emberek vezetnek végig az utcákon. Amint a szekér a firenzei dómhoz ér, a helyi érsek a húsvétvasárnapi mise alatt meggyújtja a gyújtózsinórt a templomból, utána pedig jön az óriási tűzijáték – írja a womansday.com.
+1 Magyarország – locsolkodás
Furcsává, természetesen, mindig más szemüvegén keresztül válik valami. Így azt kell mondjuk, hogy bizony, a legtöbb furcsa húsvéti szokások listán a magyarországi locsolkodás is szerepel.