A húsvét számtalan országban tartogat olyan egyediségeket, mint amilyennek a locsolkodás számít Magyarországon. Horvátország például híressé vált a húsvéti csodavilágáról, Szerbiában tojástörő versenyt tartanak, Bécsben és Pozsonyban különleges húsvéti vásárokon lehet részt venni, a szlovéniai Škofja Loka passiójátéka pedig felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára.
Csázma – húsvéti csodavilág a Salaj birtokon
Márciusban egy igazi húsvéti csodavilág nyitja meg kapuit a horvát-magyar határ közelében. 2023. decemberében ismét felkapcsolta a fényeket Horvátország világhírű karácsonyi csodakertjében a Salaj család. SalajLand egy hatalmas magánbirtok Csázma városánál, a területe pedig arról vált híressé, hogy lélegzetelállító karácsonyi falucskává változik minden év végén.
A család néhány éve a karácsony mellett a húsvét hangulatát is megeleveníti a birtokon.
Uskrsni 🐰 na imanju Salaj 🤗
⬇️Easter 🐰 at Salaj Land 🤗
Közzétette: SalajLand – Božićna i Uskrsna priča obitelji Salaj – 2019. április 15., hétfő
A „Salaj húsvéti fényvarázslatára” 2024-ben március 22-től április 7-ig minden nap 14:00 és 21:00 óra között várja az érdeklődőket. Az időszakban 3D-s húsvéti képeslapok, több ezer húsvéti tojás, világító díszek, szobrok, húsvéti vásár, vidéki környezet, friss levegő és változatos kulináris kínálat vár kicsiket és nagyokat.
A húsvéti időszak sajátossága, hogy a gyerekek többek között játszótereket fedezhetnek fel a birtokon, de részt vehetnek húsvéti tojásvadászaton, vonatozáson, kötélhúzáson, zsákugrálásban, körhintázhatnak, lovagolhatnak, ezek mellett felállítanak egy ugrálóvárat és tombolasorsolást is szerveznek.
A csázmai fényvarázs egyébként alig 90 kilométerre van a somogyi Berzencétől, Budapestről pedig körülbelül 3 óra és 40-50 perc alatt lehet eljutni a területig. Az egyéni felnőtt jegyek ára 4 euró, a szervezett 30 vagy több fős csoportoknál 3,50 euró személyenként a belépés. A gyermekek 7 éves korig ingyen nézhetik meg a húsvéti fényvarázst. A fogyatékkal élőknek illetve a gyermekotthonok lakóinak szintén ingyenes a belépés.
A látogatók mindenképp vigyenek magukkal készpénzt, mert a helyszínen nincs kártyás fizetés. A tavalyi évben a különböző szolgáltatóknál is csak készpénzért lehetett például ételt és szuvenírt vásárolni.
Mokrina – tojástörős húsvéti „világbajnokság” a Vajdaságban
Szerbiában a karácsonyhoz hasonlóan a húsvétot is másképp ünneplik, épp ezért a balkáni országban számos érdekességet, hagyományt ismerhetsz meg az időszakban turistaként.
Ilyen többek között a Tucanijada is, ami egy hagyományos húsvéti esemény a vajdasági Mokrinában(Homokrév). A pár ezer lakosú falucska Kikinda (Nagykikinda) környékén található (körülbelül 13 kilométer a távolság köztük), a város pedig úgy 75 kilométerre van a röszkei határátkelőtől.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szerbiában hagyományos húsvéti játék összekoccantani a hímes tojásokat, a versenyben az nyer, akinek több ép tojása marad. Ehhez a szokáshoz kapcsolódik a Tucanijada is. A mokriniak szerint „a helyi tojások a legerősebbek a világon”, így már évtizedek óta rendeznek versenyeket az ortodox húsvétkor, amely során kiválasztják a világ legkeményebb húsvéti tojásait.
Ezt a nem hivatalos világbajnokságot minden évben nagyszámú versenyző és látogató keresi fel Szerbia és a régió számos országából.
A rendezvénysorozatra több tízezer tojást festenek a helyiek nagypénteken, ezeket használják fel később a húsvéti versenyeztetéskor. Nagypénteken emellett kiállítást rendeznek a festett tojásokból, majd másnap, nagyszombaton a falu főterén tartanak ünnepséget, ahol a Mokrina környéki művészek bemutatják az alkotásaikat. A napon éjféli liturgián is részt lehet venni a helyi templomban.
Húsvétkor, a reggeli liturgia után elsőként a legfiatalabb versenyzők próbálhatják ki magukat a tojástörős játékban, utánuk az idősebbek is játszhatnak. Este általában koncertet tartanak a faluban, húsvét hétfőn pedig megbizonyosodnak a „legerősebb tojások valódiságáról” .
Az ortodox húsvét 2024-ben május elejére esik: idén május 3-a az ortodox nagypéntek, május 5-e húsvét vasárnap, május 6-a pedig az ortodox húsvét másodnapja.
Bécs – a legszebb húsvéti vásárokért
Bécs legalább annyira varázslatos a húsvéti vásárok idején, mint a karácsonyi időszakban. A helyi forgatagokon elsősorban húsvéthoz kapcsolódó termékeket és dekorációkat, például festett húsvéti tojásokat, húsvéti nyuszifigurákat, húsvéti gyertyákat és más szezonális kézműves termékeket lehet vásárolni. Az egyedi ajándékok megvásárlása mellett a húsvéti piacok gyakran lehetőséget nyújtanak arra is, hogy a látogatók valódi ünnepi hangulatba kerüljenek.
A leghíresebb ingyenesen megtekinthető húsvéti vásárok a Schönbrunni kastélynál, a Freyungon és a Hofban várnak rátok a viennasightseeing.at szerint.
A Schönbrunni kastélynál lévő vásárramárcius 16-a és április 2-a közt látogathatunk el, a helyszínen a húsvéti portéka mellett változatos kísérőprogramok, élőzene és szórakoztató gyermekprogramok is vannak.
A Freyungi húsvéti piac (vagy Altwiener Ostermarkt) Bécs egyik legnépszerűbb húsvéti vására, amely közvetlenül a belvárosban található. Az első Altwiener Ostermarktot 1990-ben rendezték meg a Freyungon. Az eseményen szintén egyedi húsvéti portéka, továbbá szórakoztató programok, köztük bábszínház és kézműves műhelyek. A piac március 15-től és április 1-ig van nyitva (délelőtt 10 és 20 óra között).
A harmadik ingyenes húsvéti vásárt a Hofban, az első kerület központjában rendezik meg. A helyszínen egyaránt merülhetsz el a hagyományos, a modern és a kreatív kézművestermékek közt. Emellett kiélvezhetitek a helyi konyha specialitásait is. A piac március 15-ről és április 1-ig van nyitva (szintén délelőtt 10 és 20 óra között).
Különleges húsvéti vásár a pozsonyi várban
A pozsonyi vár udvarán lehetőség nyílik megismerni a középkori konyhát, termékeket és kézműveskedést amellett, hogy átélhetjük ennek a kornak a hangulatát.
A visitbratislava.com szerint a látogatók többek között gyertyakészítővel, fazekasmesterrel, fazekasokkal, táskakészítővel, szabóval, esztergályossal illetve méhésszel is találkozhatnak. valamint egy kézművessel, aki korbácsot fog kötni. A gyermekeket körhinták szórakozhatnak, játékok szórakoztatják, emellett megismerkedhetnek az italgyártással.
+1 Škofja Loka híres passiójátéka
A húsvét valami különlegeset jelent hatévente a Škofja Lokában. A szlovéniai város utcáit és tereit ugyanis bibliai jelmezekbe öltözött színészek árasztják el a Škofjeloško passió alkalmával.
Az esemény az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára is felkerült.
A Škofjeloški Pasijon egy passiójárás, amely Romuald Marušič szerzetes 1721-es szövege alapján készült a slovenia.info szerint. Mint írják, a passiót nagyböjt illetve a húsvét idején mutatják be, körmenet formájában Škofja Loka óvárosának utcáin és terein.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az eseményen több mint 1 000 önkéntes működik közre, köztük mintegy 800 színész és 60 lovas. A többségük Škofja Loka és környékéről érkezik, de külföldről is szívesen fogadnak jelentkezőket. A szlovéniai város ugyan nem közvetlenül a szlovén-magyar határ mellett található, de Nagykanizsától így is kevesebb mint 3 óra alatt el lehet jutni a városba autóval.
Ráadásul bőven van idő leszervezni az utazást vagy önkéntesnek jelentkezni, hiszen a következő Škofjeloški Pasijon megrendezésére csak 2026-ban kerül sor.