Bolygónk minden évben augusztusban keresztezi a Perseidák meteorraj útját: ezért a július végétől szeptemberig tartó időszak a hullócsillaglesős esték ideje. Idén nyáron azonban nem csak a Perseidák érkezését várhatjuk: egy nóva-villanás is látható lesz az égen néhány napon keresztül, erről cikkünk végén olvashattok.
Perseidák: az éjszakai égbolt örök sztárjai
Mint minden évben, idén is számíthatunk csillaghullásra, ahogy bolygónk megérkezik a Perseidák meteorraj területére. Nép nyelven a jelenséget Szent Lőrinc könnyeinek is nevezik, ugyanis Szent Lőrinc Kr.u. 258. augusztus 10-én halt vértanúhalált. A Perseidák átvonulása a T Coronae Borealis nóvájához hasonlóan tehát pontosan kiszámítható, rendszeres jelenség.
A Perseidák nevüket a Perseus csillagképről kapták, mivel ebből az irányból érkeznek bolygónkhoz, fizikai értelemben azonban semmi közük nincsen a csillagokhoz. A meteorraj valójában a Swift-Tuttle-üstökös által hátrahagyott törmelékből alakult ki: mostanra olyan sok darab szakadt le a gazdatestről, hogy a csillaghullás már júliusban elkezdődik. A szemet gyönyörködtető látványt egészen szeptember elejéig csodálhatjuk az éjszakai égbolton, a csúcsidőszak augusztus 11-12 között várható.
A legnagyobb rajzás során akár egyszerre 100-150 meteor is beléphet a Föld légkörébe, ezek azonban nem mind láthatóak szabad szemmel.
Az augusztusi éjszakák során így is látványos rajzásra számíthatunk, de ahhoz, hogy a lehető legnagyobb élményben legyen részünk, nem árt körültekintően megválasztanunk a csillagnézés helyszínét.
Az alábbi 10 helyszínen garantáltan fényszennyezés nélkül élvezhetjük a páratlan látványt!
Svábhegyi Csillagvizsgáló
A budapestiek számára kézenfekvő megfigyelő-helyszín lehet a Svábhegyi Csillagvizsgáló: tömegközlekedéssel könnyen elérhető, és a városhoz való közelsége ellenére fényszennyezettség-mentes teret biztosít az ide látogatók számára. A csillagvizsgáló a csúcsrajzáshoz közeli estéken, augusztus 10-én és 11-én este 17 órától várja a csillagnézőket: a hullócsillagokra várva az érdeklődők kedvcsináló filmösszeállítást tekinthetnek meg az előző évek augusztusi csillaghullásairól.
Bükki Csillagda
A Bükki Csillagda a lehető legfénymentesebb helyen épült, ezért itt garantáltan csak az égi fények pislákolnak az augusztusi estéken. A Csillagda által kínált esti program során a látogatók megtanulhatnak tájékozódni az éjjeli égbolton, illetve távcsövekkel figyelhetik az éppen aktuális csillagászati jelenségeket. Rossz idő esetén a távcsöves csillagvizsgálás elmaradhat: ilyenkor az érkezők filmvetítésen, vagy VR-élményen keresztül ismerkedhetnek a csillagászat rajtelmeivel. A Bükki Csillagda eseményei előzetes jegyvásárláshoz kötöttek, és rendkívül népszerűek, ezért az elérhető jegyekre érdemes hamar lecsapni!
Balatonfűzfői Csillagvizsgáló
A Balatonfűzfői Csillagvizsgáló péntektől kezdve egy egész héten át várja látogatóit különleges programsorozattal. Az érdeklődők minden este 9-től ismerkedhetnek a nyári égbolt látnivalóival: az ilyenkor jellegzetes csillagképekkel, a Hold krátereivel, és persze az elmaradhatatlan hullócsillagokkal. A csillagvizsgáló terasza kiváló kilátást nyújt az éjszakai égboltra: ha a Perseidák vonulása idején Balatonon nyaralunk, mindenképp érdemes ide látogatni!
Több dimenzióban láthatod a világegyetemet a Balatonfűzfői Csillagvizsgáló Tudományos és Kulturális Központjában. Vendégeink mondták: "látványosabb és izgalmasabb volt, mint egy planetárium" Garantáltan különleges élményben lesz részed! 📍Helyszín: Balaton Csillagvizsgáló🔭 Balatonfűzfő, Nike krt 16. (Városi stadion 🏟 területén) Nyitva mindennap! AKI ÉSZREVESZI AZ ELÍRÁST A VIDEÓBAN, AZ 10% KEDVEZMÉNYT KAP! EZ LESZ A KUPONKÓD A JEGYVÁSÁRLÁSÁNÁL! ÉRVÉNYES: 2024.07.14-IG Jegyvásárlás: https://cooltix.hu/event/667171dab9746c7e094d0ac4 🔴Információ: 📞+36206295483 📧 csillagvizsgalo@balatonfuzfo.hu 🌐 https://www.csillagvizsgalo.com/
Közzétette: Balaton Csillagvizsgáló Balatonfűzfő – 2024. július 11., csütörtök
Dr. Szabó Gyula Bemutató Csillagvizsgáló, “Miskolci Csillagda”
A miskolci Szabó Gyula Bemutató Csillagvizsgáló is különleges programmal készül a Perseidák átvonulására: augusztus 12-én hétfőn először a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban tartanak interaktív bemutatót csillagászati témákban, majd távcsöves bemutatóra várják az érdeklődőket fél 9-től a Generali Aréna előtti téren. A meteorraj legintenzívebb láthatósága erre a napra várható, ezért derült idő esetén az ide látogatók mindenképp hullócsillag-esőre számíthatnak.
🌌A mai estére derült eget jósolnak a meteorológusok, így várunk mindenkit szeretettel 21 órától távcsöves...
Közzétette: Szabó Gyula Bemutató Csillagvizsgáló – 2024. július 26., péntek
Hortobágyi Csillagda
A Hortobágyi Vadasparkban található csillagvizsgáló ideális helyszínt biztosít a meteorraj átvonulásának megfigyelésére. Az erre az alkalomra rendezett különleges programokon azonban nem csak az éjszakai égbolt rejtelmeivel, hanem a földlakókkal is megismerkedhetünk: az események során bemutatásra kerül a Hortobágyi Nemzeti Park éjszakai élővilága is. Az alkonyati sétákat egy-egy látványetetés is kíséri, mely során a látogatók farkasokkal és sakálokkal is találkozhatnak. Ezt követően a Malomházi bemutató területen egy szakértő csillagász kalauzolásában, a füvön elheverve kémlelhetik az eget: a hullócsillagok mellett távcsövön megfigyelhetik a Szaturnusz gyűrűit és a Hold krátereit is. Az eseményre korlátozott számú jegyek elérhetők: csapjunk le rájuk, ameddig lehet!
Pannon Csillagda
A bakonybéli Pannon Csillagda is egész hétvégén különleges programokkal várja az érdeklődőket. A fél 9-kor kezdődő esti csillagvizsgálásokon lesz távcsöves bemutató, filmvetítés, és lézertollas kalauzolás a csillagképek között. A szabad szemmel való hullócsillag-leshez ajánlott magunkkal vinni takarót vagy polifoamot, amelyre leheveredhetünk. Itt is érdemes minél előbb beszereznünk az eseményre szóló jegyeket, hogy semmiképp se maradjunk le a jeles estékről!
2024. 08. 08-09-10-én (csütörtök-péntek-szombat) Perseidák-2024 rendezvénysorozat a Pannon Csillagdában! 🔭☄😁 A...
Közzétette: Pannon Csillagda, Bakonybél – 2024. augusztus 1., csütörtök
Zselici csillagpark
A Zselici Csillagpark a Perseidák átvonulása alkalmából augusztus 10. és 14. között minden nap délután 4-től várja látogatóit. Sötétedés után a csillaghullás szabad szemes, távcső nélküli megfigyelésére nyílik lehetőség, emellett a csillagpark szakértői tartanak ismeretterjesztő előadásokat a nyári égboltról. A csillagvizsgáló előtti tér regisztráció nélkül, ingyenesen látogatható a kiemelt időszakban: érdemes magunkkal takarót, plédet hoznunk az esti várakozásra!
🤩☄ ESTI PROGRAMOK AUGUSZTUSI CSILLAGHULLÁSKOR Kedves Érdeklődő! Augusztus 10-től 14-ig, szombattól szerdáig a...
Közzétette: Zselici Csillagpark – 2024. augusztus 5., hétfő
Normafa
Amennyiben nincs kedvünk a csillagvizsgálók szervezett programjain részt venni, de szabad szemmel mégis megnéznénk a csillaghullást, a Normafa ideális helyszín lehet számunkra. Budapest belvárosából tömegközlekedéssel nagyjából egy óra alatt elérhető a normafai rét, ami ideális terepet nyújt az éjszakai égbolt megfigyelésére. Amennyiben ide indulunk, érdemes gondoskodnunk egy takaróról vagy plédről, amit a fűre teríthetünk. Emellett készüljünk fel arra is, hogy a csillaghullásra sokan kíváncsiak, és közülük rengetegen a Normafát fogják választani megfigyelési helyszínként.
Virágos-nyereg, Hármashatár-hegy
A Hármashatár-hegyhez közeli Virágos-nyereg szintén kitűnő helyszín a Perseidák megfigyelésére. Ugyanakkor az itteni rétet nehezebb tömegközlekedéssel megközelíteni: a buszról leszállva nagyjából félórás séta várja az ide érkezőket. Ennek köszönhetően ugyanakkor itt várhatóan kevesebben lesznek, mint a Normafán: hogyha csendesebb, meghittebb csillaghullásra vágyunk, a Virágos-nyereg lehet a legjobb helyszín.
Saját kertünk, közeli rétek
Amennyiben kertes házban vagy természetközeli helyen élünk, érdemes az otthonunkhoz eső legközelebbi helyszínt választani a nyári ég megfigyelésére. Ezzel a környezetet is megkíméljük az utazásunk terhétől, és nagy eséllyel a csillaghullást néző tömegeket is elkerülhetjük. Amennyiben saját kerttel rendelkezünk, kapcsoljuk le a kerti lámpákat, és egy napágyból élvezzük a látványt. Hogyha a környékünkön van szabadon megközelíthető tisztás, ragadjunk meg egy takarót vagy egy plédet, és irány a természet!
Nyolcvan évente látható jelenség
A T Coronae Borealis szabad szemmel egyszerű csillagnak tűnhet, teleszkóppal nézve azonban kiderül, hogy valójában két, egymás körül keringő csillagról van szó, amelyek életük különböző szakaszában vannak: egyikőjük vörös óriás, másikuk fehér törpe. Ennek a különleges helyzetnek köszönhető fizikai folyamatok révén nagyjából nyolcvanévente jön létre nóvarobbanás a csillagegyüttesben, amit szabad szemmel is megfigyelhetünk néhány napon át.
“A T Coronae Borealis egy vörös óriás és egy fehér törpe együttese. A fehér törpe kisebb ugyan, de képes anyagot elszívni a vörös óriástól. Ahogyan ezt megteszi, folyamatosan nő a tömege, és amikor nagyjából 1,4-szer akkorára nő, mint a mi Napunk tömege, az elszívott anyag begyullad” – mondta a TelexnekSzabó Olivér Norton csillagász.
Ez termonukleáris reakciót okoz, egy robbanást. Ez az, amit mi nóvaként látunk.
Az azonban korántsem biztos, hogy mostanra várható a látványos jelenség: a legutolsó kitörés 1946-ban történt, tehát, ha a csillagok pontosan tartanák a 80 éves határidőt, akkor a következőt 2026-ra várhatnánk. Azonban a legutolsó robbanás előtt egy évvel feljegyezték a csillagok elhalványulását: akkoriban még a technológiai korlátok miatt nem tudták megállapítani a pontos okát. Hasonló elhalványodást tavaly is észleltek a csillagászok, ezért úgy sejtik, akár már idén augusztusban vagy szeptemberben megcsodálhatjuk a különleges jelenséget. Ritka, hogy a nóvarobbanás időpontja ilyen pontosan megjósolható: Szabó Olivér Norton elmondása szerint csupán egy tucatnyi visszatérő nóvát ismerünk.