Egy tavaszi utazás feltölt energiával és új élményekkel gazdagít. Tavasszal felébred a természet, rügyeznek a virágok és a fák, énekelnek a madarak, a táj friss, üde zöld színekben pompázik, könnyű szellők fújnak, és a nap egyre melegebb sugarakkal süt. Az időjárás kellemesen enyhe, így ez az évszak különösen ideális szabadtéri programokra. Ráadásul tavasszal még a turisták sem egymás lábát tapossák a népszerű helyszínek környékén, így nyugodtabban élvezhetjük a látnivalókat és a természet szépségeit egyaránt. Nemcsak a természet, hanem a kultúra is ebben az időszakban éled fel a téli lustálkodást követően, ebben a néhány hónapban számos program közül válogathatunk.
A tavaszi kirándulások előnyei tehát a táj szépsége, a kellemes hőmérséklet, a programlehetőségek, és hogy nem vonzanak tömeget a látnivalók. Alábbi cikkünkben ezen érvek alapján gyűjtöttük össze kedvenc úti céljainkat, Magyarország határain belül és kívül.
Tavaszi városnézés: irány Pécs, Szeged és Szombathely
Hiába volt tíz éven át minden vágyad Athénba utazni, ha júliusban keresitek fel a görög fővárost, nehéz lesz elmélyedni az ókori építészet szépségeiben, miközben a zsúfolt és forró Parthenón előtt csak egy hideg vizespalack jár a fejedben és a légkondicionált szállás. Mindazonáltal tavasszal pont tökéletes városnézős időjárást élvezhetünk belföldön és Európában egyaránt. A márciustól májusig tartó időszak a legjobb arra, hogy felkeressük Európa legszebb nagyvárosait, ahol – főleg a tavasz első felében – még kellemesebb idő, mint nálunk, amennyiben délnek megyünk.
És minek szállnánk repülőre, amikor Magyarország is tele van remek városkákkal. Persze egyik sem egy Párizs, de nagyon hangulatos településeink vannak, és két nagy előnye van a belföldi kirándulásoknak: nem megy rá a gatyánk a városnézésre, és szabadságot se kell kivenni miatta, elég felszállni a vonatra és máris ott vagyunk. És nem muszáj választani a városnézés és a természeti környezet adta élmények között.

Ha például Pécs felé indulunk, a városban is igazi természeti különlegességgel találkozhatunk: a baranyai település Havas Boldogasszony-temploma előtt áll Magyarország egyik leghíresebb fája. A több mint 130 éves mandulafa olyan különleges, hogy 2019-ben Európa fájának is megválasztották.
Ha Pécsre utazunk, a Mecsekben túrázhatunk is, a mandulavirágzás és a Jakab-hegy sosem olyan szép, mint tavasszal. Akinek tehát nem elég a macskakő, errefelé kirándulni is mehet, de mi most a városnézésre koncentrálnánk. A Zsolnay Negyed és a belváros felfedezése egyaránt sokkal kellemesebb tavasszal, a nyári hőség nélkül. Márciusban újra benépesülnek a teraszok a híres Széchenyi tér és a Király utca kávézói és éttermei előtt, érdemes megkóstolni a helyi borokat.
A történelmi belváros gyakorlatilag önmagában is egy élő múzeum, tele rengeteg látnivalóval a római kori emlékektől kezdve a török kori dzsámikon át.
De bóklászhatunk a város valódi múzeumaiban is: a Csontváry Múzeumban a festőóriás monumentális alkotásait állították is, a Vasarely Múzeum rangos gyűjteménye a világhírű op-art művész munkáit mutatja be. És ha a sok sétában megéhezünk, akkor a Caflisch cukrászdában van a helyünk, amely 1789 óta ugyanazon a helyen üzemel.
Szeged és a Tisza-part egy másik tökéletes választás, hiszen ez a város is a tavaszi napsütésben mutatja meg legbarátságosabb arcát.
A tavaszi Tisza-parti sétáknak nincsen párja, és Szegedet nem véletlenül hívják a “napfény városának”, az országban errefelé süt a legtöbbet a nap,
már koratavasszal megkezdődik a jó idő. A folyóparton kívül a város számos más zöld területet kínál, a Dóm tér, a Széchenyi tér vagy a Stefánia sétány különösen gyönyörű látványt nyújt ilyenkor.
Szeged tavasszal megtelik élettel, Pécshez hasonlóan ez is egy egyetemvárosunk, pezsgő kulturális élettel. Ha szerencsénk van, a Dóm téren például egy szabad téri koncertet is elcsíphetünk, és mindenképp pillantsunk rá a Szegedi Nemzeti Színház és a Kisszínház tavaszi műsorkínálatára, hátha látunk valami izgalmasat. Érdemes megnézni a város lenyűgöző szecessziós műremekeit, mint amilyen a Reök-palota, az Ungár-Mayer-palota vagy az Új Zsinagóga.
Ha hiányzik a természet, látogassunk el a Szegedi Füvészkertbe, amely szintén a nyár előtti hónapokban az egyik legkáprázatosabb. A mintegy 17 hektáros terület rendelkezik arborétummal és édesvízi tavakkal, segít megismerkedni Magyarország középhegységeinek növényvilágával, de gyönyörködhetünk mediterrán és a balkáni növényekben is.
És még valami: ha erre járunk, semmiképpen se mulasszuk el megkóstolni a szegedi halászlevet.
Végül de nem utolsósorban egy olyan magyar várost is ajánlanánk, amely ritkábban jut a turisták eszébe: a nyugat királynőjét, Szombathelyt. Egy szombathelyi körúton a Iseum Savarienese Régészeti Műhely és Tárház, a Savaria múzeum illetve a Holdfényliget Kalandpark mellett
kár kihagyni a város mesterségesen kialakított Csónakázó-tavát, a tó déli részén fekvő romantikus kis szigetet és a Kőszegi-hegység vonulataira néző északi kilátást.
Szombathely másik csodája a Kámoni Arborétum, a 27 hektárnyi területen több mint 3000 fa és cserje virágzik tavasszal.
Varázslatos tavaszi tájak Magyarországon
Az erdők kizöldülnek, a patakok vize megduzzad, és a túraútvonalak kellemesen járhatók lesznek tavasszal. Parkok, rétek, hegyek, völgyek, ilyenkor jöhet bármi, és szerencsére Magyarország a nagyvárosokon kívül is számtalan páratlan szépségű és atmoszférájú helyet rejteget.
Nagykörű községben található az ország egyik leghíresebb és legszebb cseresznyéskertje.
A Jász-Nagykun-Szolnokban lévő 200 hektáros cseresznyés fantasztikus élményt nyújt a tavaszi hónapokban. A különleges kertet több mint száz különböző fajta cseresznyefa díszíti, amik általában március és április közt kezdenek virágozni. A helyiek emellett fagyűző ceremóniát is tartanak minden tavasszal.
Az ország első nemzeti parkját, amelyet az UNESCO felvett a Világ Kulturális és Természeti Örökségének listájára, aligha kell bárkinek bemutatni. A Hortobágyi Nemzeti Parkról van szó, a szikes puszták, löszpuszták, mocsarak és árterek világáról, ahol kiemelten fontos időszak a tavasz.
Az ország legnagyobb madárszállója ez a hely, több mint 330 madárfaj él itt, költöző madarak tízezres példányszámban pihennek a Hortobágyon ősszel és tavasszal.
A park rendszeresen szervez vezetett túrákat, hogy szakmai kommentárral leshesse meg mindenki a változatos madárfajokat.
A bor legalább olyan jó itt, a síkságot hirtelen megtörő, csonkakúp formájú Somló-hegyen, mint a Balaton-felvidéken, és minden más is. Ez Magyarország egyik
legkisebb, de legkülönlegesebb borvidéke, ahol már a rómaiak óta termelnek bort. A jellegzetes helyi szőlőkben és borokban érezni a vulkanikus termőtalaj sósságát.
A dombokat borító szőlőtőkék tavasszal felélednek, zöld keretet rajzolva a Somló-hegyről nyíló lenyűgöző panorámának – ha szép idő van, még a Bakonyig is ellátni a horizonton.

Egy borkóstoló a minimum, figyeld meg, vajon te is érzed a lágy sós ízt a híres somlói furmintban, juhfarkban vagy olaszrizlingben. Túrázni is ajánlott, a kirándulások egyik kiváló állomása lehet a Mátyás király korában, gótikus stílusban épült Szent Margit-kápolna a hegy déli lejtőjén. A Somlói borvidék a Somló-hegy mellett a Ság- és a Kis-Somlyó hegy termőhelyeit egyesíti, melyeket a közös geológiai eredet és a történelem is összefűz, nem csak a modern borászat. Az egyedi termőtájnak és a szakértő borászoknak köszönhetően világszínvonalú borokat termelnek itt. Érdemes megnézni az aktuális programokat indulás előtt, és ha éppen akad valami érdekes, ahhoz igazítani az utazás időpontját.
Kihagyhatatlan belföldi tavaszi programok
A tavaszi belföldi programokat listába szedni is nehéz volna, ezért itt csak szemezgetünk a kínálatból egy kicsit.
A Dunakanyar szívében minden évben megrendezésre kerül a Váci Tavaszi Fesztivál, a város egyik legrangosabb kulturális eseménysorozata, amelynek során többféle stílusú koncertek, képzőművészeti események, színház, és természetesen gyerekprogramok is megtekinthetők.
Hasonlóképpen Siófokon is kulturális és szórakoztató programokkal ünnepli a tavasz érkezését. A Siófoki Tavaszi Fesztivál rendszerint március végére esik, és itt is koncertek, színház és családi rendezvények várják az érdeklődőket.
Szegeden más jellegű programmal készülnek tavasszal, Csongrád-Csanád vármegye székhelyén minden tavasszal vásárt tartanak. Ez a Szegedi Hídivásár, ahol a helyi kézműves termékek mellett mindenféle finomságokat vásárolhatunk, és természetesen kulturális programokra is sor kerül.
Az utolsó ajánlatunk egy irodalmi rendezvény, a Hamvas Napok Balatonfüreden. A balatoni városban Hamvas Béla író emléke előtt tisztelegnek irodalmi estekkel, egyéb kulturális programokkal, és a bor itt is kiemelt szerepet kap.
A legszebb tavaszi tájak Európában
Európa számtalan lehetőséget kínál azoknak, akik a tavasz igazi szépségét szeretnék felfedezni. Kevesebb mint három órányi autózás Madridtól nyugatra, és felfedezhetjük Spanyolország egyik leglenyűgözőbb tavaszi látványosságát. Ilyenkor a Jerte-völgybe érkezve, elsőre talán meg sem tudnánk mondani, hogy épp milyen évszakban járunk. A vidék ugyanis néhány csodálatos március végi napra teljesen fehérbe borul. Ennek viszont semmi köze holmi hótakaróhoz.
A Jerte-völgyet kétmillió virágzó cseresznyefa szépíti március vége és április eleje közt.
A Cácerestől északra fekvő területen pedig egyébként tizenegy falu fogadja az utazókat. A vidéki közeg és a természetben mélázás gondolata talán nem nyeri el mindenki szívét elsőre, de a Jerte-völgy cseresznyefái között nemigen lehet unatkozni.
A térség ugyanis hemzseg az eseményektől március és május közt. Minden év ezen időszakában rendezik meg a Cseresznyevirág Fesztivált, itt pedig átengedhetjük magunkat többek között a kultúrának, zenének, gasztronómiának, piacoknak és kiállításoknak.
Az Európa kertjeként is ismert Keukenhof hasonlóan csodálatos nyár előtti úti cél. A hatalmas terület a világ legnagyobb virágoskertjének számít. Tavasszal így nem is találhatnánk jobb elfoglaltságot, mint 32 hektárnyi növényzet és 7 millió virág közt sétálgatni. A hollandiai Lisse mellett lévő Keukenhof 2025-ben március 20 és május 14. között tart nyitva – írják a kert honlapján.
Madeira szintén világhírű, ha tavaszról van szó.
A portugáliai szigeten több mint 3000 féle növényfaj található, és többek között rózsaszínű madeirai muskátlik és kék virágú fák díszítik tavasszal. Madeira olyan csodálatos és színes az időszakban, hogy itt is rendezvényekkel várják az utazókat.
Ahol tavasszal a legjobb az időjárás
Szinte lehetetlen felsorolni, hogy az Egyesült Királyság mi mindenről ismert. És sajnos a szörnyű időjárás is ide tartozik. Ha el akarod kerülni a területre jellemző állandó esőzéseket, havazást, esetleg a forró nyarat, a tavasz a legideálisabb, hogy útra kelj. A nyár előtti hónapokban foghatjuk ki ugyanis a szigetország legjobb időjárását. Ebben az időszakban, még az olyan csapadékosabb és hidegebb részeken is, mint Skócia, kevesebb szerencse kell a túrákhoz és tengerparti sétákhoz, mivel ilyenkor az átlagnál általában kicsit szárazabb hónapokra lehet számítani.
Ugyan létezhet-e békésebb úti cél a tavaszi Egyesült Királyságban, mint az „Anglia kertje” becenevet viselő Kent. A délkelet-angliai megye tavasszal a legkáprázatosabb, a területen található Rye nevű városka, a Sissinghurst kastély és kertje, illetve a híres doveri fehér sziklák bárkinek örök élményt nyújtanak a nyár előtti hónapokban.
Azoknak pedig, akik oda vannak a régi angol filmekért, ott a tavaszi Cotswolds. Az Anglia középső-délnyugati részén lévő régió
igazi ízelítőt ad a régi angol világ varázsából. A terület hemzseg a jellegzetes angol falvaktól és a mézszínű kőből épült házaktól,
itt találhatók az ország legnagyobb palotái, kastélyai és vidéki házai, a lélegzetelállító tájak és ösvények pedig segítenek megérteni, hogy Jane Austen Elizabeth Bennetje miért rajongott annyira a hosszú sétákért.

De hogy kicsit elszakadjunk a visszafogott Angliától: Skóciában megvan a romantika, a vadság, a városi pezsgés, az idilli kikapcsolódás – na meg a szörnyek. A skót felföld felfedezését megéri Invernessben kezdeni, az észak-skóciai várostól pedig már csak egy köpésre található a hírhedt Loch Ness. A világ egyik leghíresebb és Skócia második legnagyobb tava közelében olyan további kincsekre bukkanhatunk, mint az ismert Urquhart-kastély, a Glenmore természetvédelmi terület és a Kaledóniai-csatorna.
Japánnak talán nincs is párja tavasszal. Az ország viszont szintén azon területek közé tartozik, ahol nagyon szélsőséges időjárási viszonyok uralkodhatnak. Sőt, a területre jellemző a monszun is, így a turistáknak jobb nem június eleje és július közepe közé időzíteni az utazásukat.
Az esős hónapokat viszont a virágzás időszaka előzi meg Japánban.
A térség jellegzetes növényei, a virágba borult cseresznye-, és szilvafák, a kellemes tengerparti séták, illetve a déli hegyekben megtett túrák bármelyik utazóval beláttatják, hogy a japán tavasz a világon az egyik legszebb.
A híresebb helyi tavaszi úti célok közé tartozik: Kawazu Cseresznyevirágzás Fesztiválja, Inabe szilva fesztiválja, egy menet az Isumi vasúttal, Shiudeyama csodás tavaszi kilátása, a Wisteria alagút a Kawachi Fuji kertekben – és pont, pont, pont, mert ezt a listát a végtelenségig lehetne folytatni.

Ha kedvet kaptál a Japán tavaszhoz, de az idei évre túl távoli úti célnak találod az országot, vegyél ízelítőt valamelyik budapesti japánkertből.
Erre járva bárki ráeszmél, hogy milyen csodálatos is a természet és művészet ötvözete, a léleksimogató kedvcsináló után pedig valószínűleg az igazi japán tavaszból is többet akarsz majd.
Cikkünk frissült.