Azt gondolnád, hogy azok az izgalmas, érdekes úti célok, amelyek több ezer kilométerre találhatóak, de azok minimum az útiköltségek miatt drágák. Emellett a turisztikailag felkapott vidékeken a szállás sem olcsó és még a turisták hadával is számolnod kell.
Most bebizonyítom, hogy egészen közel is vannak izgalmas úti célok.
Évek óta arra biztatom az Élet sója blog olvasóit, hogy forduljanak a kevésbé ismert célpontok felé. 2024-ben én magam is olyan helyeken jártam Németországban és Magyarországon, amelyek biztosan nincsenek benne a TOP 10-ben, s számomra mégis rögtön dobogósok lettek. Vannak azonban olyan helyek is a tarsolyomban 2025-re, amelyekre mások hívták fel a figyelmemet. Ki lehetne jobb szakértő egy vidékhez, mint az, aki ott él? Két úti célhoz segítséget kértem Noémitől, a kulináris utazások szakértőjétől, aki szenvedélyesen kutatja Európa ízeit és kultúráját, és Ausztriában él.
Csapjunk bele!
Harz-hegység, Németország – Három város és a közötte elterülő mágikus erdő
Akár a ködre is foghatnám, hogy a Harz-hegységet izgalmassá teszi, de talán ez nem lenne annyira népszerű. Holott láttam már olyan erdőt, amelyet a köd varázsolt meseszerűvé Madeirán. A Harz-hegységen azonban az éppen megújuláson áteső erdő attól vált izgalmassá, hogy a legmagasabb pontján, a Brockenen egykor komoly határmegfigyelési és kémkedési központ működött. Nem elég, hogy a gőzmozdonyon a haldokló és újjáéledő erdő fái között úgy éreztem magam, mintha egy Harry Potter filmbe csöppentem volna, a csúcson már egyenesen egy kémfilm díszletei vártak.
A Harz-hegység a túrázók paradicsoma is, hiszen közel 8000 kilométernyi túraútvonal áll rendelkezésre, amelyek között a könnyen teljesíthetőtől az extrém túrákig találhat magának mindenki megfelelőt. Bejárhatóak azok az útvonalak is, amelyeken egykor Goethe és Heine is végiggyalogolt.
Az erdő mellett, vagy inkább az erdőben azonban olyan izgalmas városokra bukkanhat a látogató, mint az egykori császári, királyi székhely, az ércbányájáról híres Goslar, a kristálykészítést és a legkisebb lakóházat prezentáló Wernigerode és a több mint kétezer favázas házzal büszkélkedő Quedlinburg.
Hol itt az izgalom? Elsősorban a boszorkánylegendákról híres erdőben, a Rammelsberg bánya már nem működő, de látogatókat fogadó vájataiban, vagy az Elbingerode melletti Rappbodetal fölött átívelő, 483 méter hosszú függőhídon, a TitanRt-n is, amely mellett a környék legnagyobb duzzasztógátja is található.
Azoknak. akik a városok mellett nyugalomra is vágynak, számos erdei szállás, eldugott vendégház és kolostor kínál lehetőséget. Személyes kedvencem a Michaelstein-kolostor hangszerkiállítása és a szerzetesek halastavaiban nevelkedett pisztrángból készült ebéd volt Németország talán legcsöndesebbnek mondható vidékén.
Felfrissülés és kikapcsolódás Ausztria kevésbé látogatott helyein
Őszintén bevallom, hogy milliószor autóztam már keresztül Magyarország felé Ausztrián, de az útvonal mentén található helyekről mit sem tudok. Számomra is meglepetés volt, amikor Noémi, a kulináris utazások szakértője St. Pöltent és Loipersdorfot ajánlotta. Azt hiszem, hogy ezek azok a helyek, amelyek 2025-ben nemcsak meglephetnek bennünket, hanem segítenek testben és lélekben is kikapcsolódni anélkül, hogy órákig kellene utazni. Noémi még egy igen értékes ajánlatot is tett az első látnivaló kapcsán.
St. Pölten – kultúra és gasztronómia a természet ölelésében
St. Pölten, Alsó-Ausztria fővárosa mindössze 40 percre található Bécstől. Helyiként jól ismerem a várost, és ha ide utazol, szívesen körbevezetlek, hogy megmutassam a rejtett kincseket (!). A barokk építészet egyik gyöngyszeme, ahol a kulturális, művészeti és kulináris élet az óváros szívében pezseg. Sétálj az óváros macskaköves utcáin, és gyönyörködj a lenyűgöző Szent Pölten-székesegyházban! Ha a történelem és a művészet érdekel, a Niederösterreich Múzeum kiváló betekintést nyújt a régió múltjába és kulturális gazdagságába.
Csütörtökönként és szombatonként érdemes ellátogatni a Domplatz termelői piacára, ahol helyi gazdák kínálják házi készítésű termékeiket, mint a méz, sajtok, vadhúsok, pálinkák, kenyerek és szezonális zöldségek. Mi is gyakran itt vásárolunk. A Das Dirndl nevű bolt külön figyelmet érdemel: ez egy minden nap nyitva tartó, önkiszolgáló üzlet, ahol regionális élelmiszerek széles választéka található.
A város gasztronómiai különlegességeiről is híres: mindenképp érdemes megkóstolni a helyi süteményspecialitásokat, például a Mignont, más néven Punschschnittét, vagy a Wagrami oldalast, amelyet először egy tűzoltófesztiválon próbáltam ki. St. Pölten emellett számtalan kulturális eseménynek és fesztiválnak ad otthont, amelyek egyedi és különleges atmoszférát teremtenek a városban.
Ha a természetben szeretnél kikapcsolódni, St. Pölten erre is bőséges lehetőséget kínál. A jól kiépített kerékpárutak tökéletesek biciklizésre, a Viehofner Seen tavak pedig kedvelt célpontok a helyiek körében. Nyáron úszni, csónakázni és sportolni járnak ide, míg ősszel és télen a hosszú sétáké a főszerep.
A város természeti területei még a csendesebb évszakokban is hívogatnak.
A Traisen folyó környéke ideális futáshoz, kerékpározáshoz és szabadtéri sportokhoz. Ráadásul itt rendezik meg a híres Frequency Fesztivált is, amely évente tömegeket vonz.
St. Pölten egyszerre nyújt építészeti csodákat, kulturális élményeket, gasztronómiai különlegességeket és természetközeli pihenést – garantált, hogy mindenki talál benne valami különlegeset!
Loipersdorf – Pihenés a természetben, wellnessélményekkel és gasztronómiai kalandokkal (házi kedvenccel is)
Pár éve tavasszal baráti társaságunkkal látogattunk el Loipersdorfba, hogy a hosszú tél után feltöltődjünk egy kicsit. Mindannyiunknak szüksége volt némi kikapcsolódásra, és ennél jobb úti célt aligha választhattunk volna.
A települést gyönyörű, páratlan táj veszi körül, amely tökéletes helyszínt nyújt a pihenéshez és a természet közelségének élvezéséhez.
Ezúttal sem hagytuk otthon kutyánkat, Mollyt, így gyalogosan fedeztük fel a környéket, de Loipersdorf ideális választás biciklitúrákhoz is. A közeli stájer borvidék pedig tovább emelte az utazás élményét. A helyi borászatok és ízek különleges gasztronómiai kalandra csábítanak, ahol az osztrák vidéki konyha minden jellegzetessége megtalálható.
A frissen készült házi specialitások, például a híres tökmagolajjal készült ételek, a helyben termelt borok és pálinkák, valamint a szezonális alapanyagokból összeállított fogások mind hozzájárultak a felejthetetlen élményhez.
Loipersdorf az a hely, ahol a természet csendje, a wellness pihentető világa és a gasztronómia ínycsiklandó élvezete tökéletes harmóniában találkozik.
Nem tudom megállni, hogy Noémi csábító ajánlása mellé ne fűzzem oda, hogy Loipersdorf környékén olyan várak is találhatóak, mint Léka(Lockenhaus) és Városszalónak vára (Friedensburg Schlaining). Én ezeket is biztosan megnézem, ha arra járok.
Karlovy Vary, Csehország – Európa első gyógyfürdője, amit mindenki a filmfesztiválról ismer
Téli, ünnepi időszakban jártam Karlovy Varyban. Magam is azért választottam úti célként, mert akkori lakóhelyemtől nem esett messze. A meglepetés mellett bosszús is voltam, amiért csak két napom volt a városra.
Kétségtelen, hogy Karlovy Varyba évszázadok óta több hétre vagy akár hónapra érkeznek gyógyvizes forrástól gyógyulást remélők, közöttük olyan hírességek is, mint Nagy Péter cár, Goethe és Arany János. Meglepő azonban, hogy itt nem csupán elmerülni lehet a számos városi forrásból feltörő gyógyvízben, hanem inni is lehet. A fürdők mellett ezek a nyilvános kutak és az azokhoz vezető oszlopcsarnokok, az ún. Colonnade-ok vonzzák a látogatókat (személyes kedvenceim a Mill Colonnade, Park Colonnade és Market Colonnade lettek). Vigyázat! A gyógyvizet nem szabad úgy inni, mint az üdítőt. Először is ajánlott egy helyi kis kerámiakancsó hozzá, s mértékletesség, ha nem szeretnénk a toilette-en tölteni az ottlétünket.
Az ünnepi időszakban élveztem, hogy alig volt turista a városban, s nyugodtan sétálhattam a Teplá folyó partján álló színes, varázslatos épületek között. A városra nyíló kilátást prezentáló Diana kilátótorony ebben az időszakban inkább a friss levegőről és a nagy sétáról szólt, de már csak az alsó állomás szomszédságában elhelyezkedő Grandhotel Pupp is megérte a látványt, s persze a fentről nyíló 360 fokos panoráma a hegyekre és a városra is nyújtott szépséget ebben a téli időszakban.
A koronát a látogatásra azonban nem a kívül-belül simogató gyógyvíz, hanem a csak belső simogatásra vállalkozó Becherovka vodka tette fel. Nem csoda, hiszen abból, ha találkozik egy orvos és egy italkészítő, csakis egy igazán gyógyhatású mámorító ital készülhet. Ez történt ugyanis a város italkészítőjével, Josef Vitus Becherrel. Egy, a gyógyfürdőbe herceg barátjával érkező angol orvos javasolta számára, hogy ízesítse a vodkát egy gyógynövényekből készült oldattal. Az eredmény a világhírű Becherovka lett. A gyár ma is működik itt a városban, sőt egy múzeum és kóstoló is várja a látogatókat.
Aki szereti az üvegtermékeket, annak ajánlom a Moser üveggyárat, ahol luxustermékeket állítanak elő másfél évszázada, s aki további gyógyfürdőre kíváncsi, az látogasson el a szintén híres Marienbadba (Mariánské Lazne). Itt is megtalálják a természet szerelmesei is a saját célpontjaikat, hiszen a környék hegyes-dombos vidéke, az ún. Érc-hegység és a Slavkov-erdő számos túrázási lehetőséget rejt.
Geszt és Nagyszalonta, Magyarország és Románia – Ha két miniszterelnök és számos költő, író is szerette, akkor nem lehet rossz hely
Úgy tűnik, hogy ez az írás az Élet sója blog szerzőjének nagy vallomása lesz. Itt is be kell ugyanis vallanom, hogy hiába születtem és éltem közel harminc évig Békés megyében, csak most, ötvenévesen jártam először Geszten. Holott jól tudtam a történelmi tanulmányaimból, hogy két meghatározó miniszterelnök is otthonának tartotta a geszti Tisza-kastélyt.
A felújított kastély nemcsak azért vált érdekessé, mert varázslatos kiállítással fogadott, hanem azért, mert a kastély mellett vendégházat is kialakítottak.
Ekkor kezdtem el azon gondolkodni, hogy milyen szívesen bejárnám a környéket innen. Hova máshova mehetnék elsőként, mint Nagyszalontára, Arany János szülőhelyére. Nem csupán Arany János és családja lakóháza, hanem a Csonkatorony és a nemrég üzemelő Arany Palota kiállítótér, galéria és könyvtár is vonzana a városban.
Itt a természet szerelmesei sem maradnak célpont nélkül, hiszen a Cséffai Természetvédelmi Terület a madarászok és horgászok paradicsoma. Aki pedig fürdőben lazulna, annak a látnivalókban gazdag, közeli Gyula városát ajánlom. A gyulai és Békés megyei látnivalókról itt olvashatsz.
Legyen a jelszó 2025-re: Látogassunk el izgalmas, közeli helyekre!
A cikkhez a fotókat Szalai Krisztián, az Élet sója blog fotósa, valamint az ausztriai fotókat Kubák Péter készítette.