A márciusi hosszú hétvégére mindig érdemes megtervezni előre a kirándulás részleteit. Mutatunk 8 hívogató úti célt, ahol a kultúra kedvelői, az aktív kikapcsolódás szerelmesei és a természetimádók is felejthetetlen kalandban részesülhetnek. Molnár László meteorológust pedig arról kérdeztük, mire számíthatunk a következő napokban.
Háromból két napon szabad a kirándulás
„Jelenleg még egy mediterrán ciklon alakítja Magyarország időjárását, aminek okán főként hazánk nyugati területein esik az eső. A következő napokban gyengül a csapadéktevékenység, szerdán a Dunától keletre eső területeken várható eső, csütörtökön pedig már csak néhány területen lehet futó zápor. Ez egy lecsengő tendencia, így gyakorlatilag sehol nem kell csapadékra számítani péntek napközben” – mondta a Startlapnak Molnár László a Kiderül meteorológusa.
Mint a szakember hozzátette, péntek este egy front miatt legfeljebb nyugaton várható csapadék.
„Péntekről szombatra virradóra egy meleg front hatására már több helyen várható eső. Szombaton napközben nagyon változékony lesz az időjárás, hiszen akkor egy hidegfront is átvonul felettünk, ami okán záporok és zivatarok is lehetnek az országban. Ez a front át is vonul szombat estére, így vasárnap szeles, ugyanakkor napos idő várható felhőátvonulásokkal. Esetenként persze lehet egy-két zápor is az országban” – tette hozzá.
A szakember szerint tehát a változékony időjárás miatt a szabadtéri programozást megéri inkább péntekre és vasárnapra időzíteni, és mint hozzátette, a hőmérséklet továbbra is 15-19 °C között mozog majd a hosszú hétvégén.
Hova utazzunk a hosszú hétvégén?
1. Gaja-völgy
A Gaja-völgynél található Magyarország egyik legszebb kirándulóhelye és panorámája. Amennyiben valaki inkább a kellemes sétákat kedveli, a Gaja-patak mellett lévő sétaúton könnyűszerrel megismerkedhet a környékkel. Azoknak viszont, akiknek nincs ellenére némi mászás, a Károlyi-kilátóból is megcsodálhatják a környéket és a Fehérvárcsurgói víztározót.
A kilátó a Gaja-szurdok egy sziklaszirtjén áll, a nevét Gróf Károlyi Gyula a Magyar Lovaregylet- és a Magyar Szent Korona Országai Vörös-Kereszt Egylet egykori elnökéről, a fehérvárcsurgói kastély birtokosáról kapta.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A 2016-ban átadott építmény a Gaja-völgyi Tájcentrum része, amely bejárása egész napra kellemes kikapcsolódást biztosít a termeszetjaro.hu szerint. A bejárat közelében lévő tavacska partjánál érdemes visszafelé is megállni: a környékén ugyanis fedett asztalok vannak, így itt rossz idő esetén is lehetőség van piknikezni. Mint írják, azok aki nem fáradtak el, kipróbálhatják a tájcentrumban található erdei tornapályát, vagy megismerkedhet az Erdészeti tanösvénnyel.
A közelben, a tájcentrumtól kevesebb mint 4,5 kilométerre található a fehérvárcsurgói Károlyi-Kastély. Az épület ma bár szállodaként működik, de belépőjegy ellenében bárki megtekintheti a 22,5 hektáros történeti kertjével együtt.
2. Mecseknádasd
Mecseknádasd egy gyönyörű rejtett borfalu Baranyában. A hangulatos falucska létszáma ma már nem éri el az 1500 főt, a területén – illetve a falu közvetlen közelében – ennek ellenére rengetek szabadtéri és kulturális programra van lehetőség.
Ide tartozik egy túrázás az impozáns Schlossberg templomromnál, de érdemes elsétálni a mecseknádasdi Szent István Kápolnához, a Hétfájdalmú Szent Szűz-kápolnához, a Mecsek Mecsek vadregényes erdejében lévő Vasgyúró óriás szobrához és a helyi Német Nemzetiségi Tájházhoz is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mecseknádasd emellett a Pécsi Borvidék egyik legjelentősebb pontja, a környék legfinomabb boraiért a Trieb-pincesort, a Schlawaker Grund pincesort, a Czehmanns Grund pincesort, a Linkhool pincesort és a Rékavölgyi-pincesort keresd fel.
3. Pomáz
Pomáz és környéke tökéletes kirándulóhely a Budapest környékieknek a márciusi hosszú hétvégére. A Békásmegyer és Szentendre közt lévő városban több nevezetességre is érdemes időt szánni. Található itt többek között egy 1956-os emlékmű, egy községtörténeti gyűjtemény (Pomáz, Kossuth Lajos u. 48, 2013) és szerb templom is, de Pomáz és környéke ismert továbbá a helyi Fáy András utcai kúriáról, a Teleki-Wattay kastélyról, a Luppa mauzoleumról és a Telek Klisza dombról is.
A közelben lévő egyik legszebb kirándulóhely a Holdvilág-árok, a könnyű túraútvonalat körülbelül két óra alatt fel is lehet fedezni. A területen lévő tisztások szintén tökéletesek a piknikezéshez, falatozás közben pedig megvitathatjátok az álláspontotokat a Holdvilág-árok rejtélyéről.
A közelében ismert látnivaló továbbá a Lajos-forrás és a Bölcső-hegyi kilátó.
4. Szarvas
A város a Dél-Alföld egyik ékköve, a Hármas-Körös holtágának partján fekszik. A környék látnivalóinak és programjainak a középpontjában a víz áll, ugyanis a határában található a lenyűgöző természeti élményt adó Körös-holtág, mely a térség kedvelt fürdő- és horgászhelye. Felfedezhetjük a Körös vadregényes kiságait bérelhető kajakokkal vagy kenukkal, sárkányhajózhatunk egyet vagy vízre szállhatunk a Katalin II. és a Boglár sétahajókkal. A vízi kalandok itt még nem merülnek ki, ugyanis izgalmas programok várnak ránk a Vízi színházban és a Szent Klára Gyógyfürdőben is.
Egyedülálló élményben lehet részünk, ugyanis egy délután alatt bebarangolhatjuk a hazánkat a Mini Magyarország makettparkban. Megismerhetjük az országunk történelmi jelentőségű épületeit, hajóit, vonatait.
További kuriózum a Kondorosi Csárda, az egyik legismertebb betyárcsárda, ahol a szóbeszéd szerint még a legendás Rózsa Sándor is megfordult. Ugyancsak itt található az egyetlen működőképes, eredeti helyén fennmaradt Szárazmalom, ahol alkalmanként szerveznek látványőrléseket, az állandó tárlat viszont mindig látogatható. Nem szabad kihagyni a Kőrösvölgyi állatparkot, sem a területén található Csáky-kastélyt, de Magyarország legnagyobb és leglátogatottabb növénygyűjteményének, a 84 hektáron elterülő Szarvasi Arborétumnak is bakancslistásnak kell lennie.
A szlovák tájházon, a Bolza-kastélyon és a Mittrovszky-kastélyon túl említésre méltó a Holt-Körös partján, az Arborétummal szemben lévő szélmalom, ami a Trianon előtti Magyarország földrajzi közepét jelöli. Oda a Holt-Körös gátján vezető, 1100 méter hosszú Történelmi Emlékút vezet, ahol történelmünk jelentős sorsfordulóit mutatják be a faszobrok.
5. Gyula
Gyula a Fehér-Körös bal partján található, a folyót erdők, védett területek szegélyezik. Maga a város parkjaival, műemlékeivel, valamint hangulatos utcáival, fürdőjével közkedvelt belföldi úti cél. A legfontosabb nevezetesség természetesen a 14–15. században épült gyulai vár, Közép-Európa legépebben megmaradt síkvidéki téglavára, melynek 24 kiállítótermében közel hét évszázad történetét járhatják végig a látogatók – nem utolsó sorban pedig gyönyörű kilátás nyílik onnan a városra.
A következő megálló a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont legyen, ami 2018-ban bekerült Európa 40 legjobb múzeuma közé. A kastély 8,5 hektár területű ősparkjában található a Várfürdő, ami 5 500 m2-nyi vízfelülettel és összesen 23 medencével büszkélkedhet, és nem csak a csobbanni vágyóknak, hanem a wellness vagy gyógykezelések kedvelőinek is ideális helyszín. A várkert egész évben kecsegtet izgalmas programokkal, így utazás előtt érdemes utánajárni, éppen mit tartanak ott – emellett kellemes sétákat lehet tenni a történelmi környezetben, sőt, csónakázni és vízibiciklizni is lehet a tavon.
Gyulán született Erkel Ferenc, akinek szülőháza napjainkban múzeum: nyitóterében Európa himnuszait bemutató terminálok fogadják a látogatókat, majd az európai zene terme következik, a különleges kiállítás keretében pedig az Erkel család történetét, a zeneszerző személyes tárgyait, relikviáit mutatja be.
Gyulán látogatható meg Magyarország második legrégebbi cukrászdája, az 1840 óta üzemelő Százéves Cukrászda.
Ajánlott továbbá a Csiga-kert, a Tanyamúzeum, a Húsipari Történeti Kiállítás, Rádiótörténeti Kiállítás, szemet gyönyörködtető templomok és imaházak és a Nagy Bambuszkert. Ha még jobban elmélyülnénk a szépséges városban, válasszunk egy tematikus túraútvonalat a visitgyula.hu oldalon.
6. Zirc
Zircet a Bakony fővárosaként szokták emlegetni – nem véletlenül, ugyanis természeti és kulturális értékekből, izgalmakból nem lesz hiány. A látnivalók közül mindenképpen kiemelendő a Zirci Ciszterci Apátság Látogatóközpontja, ahol a város jelképét, a basilica minor rangot nyert templomot, a középkori romkertet, az apátság egykori narancsházában egyház- és rendtörténeti kiállítást lehet megtekinteni, ám az ottani sörfőzdébe is érdemes betérni. Az apátság arborétuma ugyancsak kihagyhatatlan, a kolostorral szomszédos, attól délkeletre terül el; 18 hektáros parkjában különleges fák is találhatók – erről bővebben is írtunk ebben a cikkünkben. A csodák itt még nem érnek véget, hiszen Reguly Antal szülőházában alapított Múzeum és Alkotóházban betekintést nyerhetünk a Magas-Bakony helytörténetébe, néprajzába, megtekinthetjük az Agrárműszaki gyűjteményt, felkereshetjük az egyik legrégebbi műemléket, a Pillérköteget, és felfedezhetjük a további templomokat, monostorokat.
Az épített emlékek mellett fantasztikus túraútvonalak is csalogatnak. Az egyik legismertebb közülük a Pintér-hegyi tanösvény Zirc és Porva közti közút északi oldalán. Területén 5 kilométer hosszú tanösvény mutatja be a környék geológiáját (érintve az úgynevezett zirci márvány egykori kőfejtőjét), növény és állatvilágát.
A 700 m hosszú Erdészeti bemutató ösvény az erdőhöz kapcsolódó munkafolyamatokat ismerteti. Területén több pihenő- és tűzrakóhely, esőbeálló található, emellett a kőfejtő udvarában játszóteret, mészégető, faszén égető és bányászati bemutatót alakítottak ki, a gyermekes családokat játszótér várja. Számtalan kilátó magasodik a környéken, valamint a Cuha-völgy szurdokai, a Gerence-patak völgye, a Kőris-hegy számos látnivalót kínál.
Zseniális túraútvonalakat pedig a turizmus.zirc.hu oldalán találhatunk. Csendben megsúgjuk, hogy a Bakony és térsége kiváló helyszín biciklitúrákra is, ha nem vinnénk magunkkal a sajátunkat, a Bakony & Balaton kerékpárkölcsönző hálózat jelenleg 13 település 16 pontján kínál jól felszerelt gyermek- és felnőtt kerékpárokat, gyermek- és csomagszállító utánfutókat, amikből kölcsönözhetünk.
7. Paloznak
Paloznak a Balaton északi-partján a Bakony déli lábánál található. Sokan csak a Paloznaki Jazzpiknik által ismerik, pedig emellett is lélegzetelállító úti cél. A falu 1998-ban Hild-érmet kapott azért, mert fejlesztése a hagyományos értékek megőrzése mellett történt.
De mi mindent tekinthetünk meg ott?
A varázslatos település nevezetességei közé tartozik az Árpád-kori katolikus templom, a református harangláb, a népi építészet hagyományos stílusjegyeit őrző egykori Diószegi-ház (tájház állandó néprajzi kiállítással), a Pongrácz-kastély, a Petőfi, a Fő és az egyéb utcákban fellelhető népi parasztházak, egy római kori minta alapján készült és éppen a római út mellett álló Napóra a Millenium Parkban és persze a különleges Kálvária.
Mindenképpen ajánlott körbejárni Paloznakot, hiszen lépten-nyomon lenyűgöző köztéri szobrokba és emlékművekbe botlani. Útra kelhetünk a csopaki Petőfi Sándor utcától a paloznaki Tódi útig futó Olaszrizling tanösvényen, melyen 12 tábla mutatja be a Balaton-felvidék jellegzetes szőlőfajtáit és a borvidék jellemzőit. További túraútvonalak a séta és a biciklizés szerelmeseinek a paloznak.hu oldalon.
8. Révfülöp
Évről évre megrendezik a Balaton-átúszó versenyt, ami a Révfülöp és Balatonboglár közé eső 5,2 kilométeres távon zajlik. Ez nem az egyetlen ok, amiért érdemes a településre látogatni.
Noha a strandoláshoz még nincs elég jó idő, a mostani kirándulás szóljon inkább a környék felfedezéséről. Kezdjük a Fülöp-hegyen a kilátónál, ahonnan szemkápráztató panoráma nyílik a balatoni tájra: legfelső szintjéről beláthatjuk a Badacsonyt, a tanúhegyeket és a Balaton déli partját. A hegy lábánál lévő vasútállomással szemben találjuk a középkori Fülöp falu XIII. századból származó vörös homokkőből emelt, szépen faragott félköríves kő bélletes kapujú templomának romjait, de több – ép állapotú – templomot is meglátogathatunk.
A hajóállomás felé sétálva, a Szigeti strand mellett végig a Balaton partvonalán terül el az Európa sétány. A revfulopinfo.hu ajánlása szerint megpihenhetünk a kihelyezett padokon vagy akár a füvön, de nem csupán az ejtőzőknek, hanem a horgászoknak is kedvelt helye a sétány vöröskővel kirakott parti része.
Nem messze a hajóállomás felé a Halász utca végén találjuk a Pelényi Gyula tervei alapján újjáépített közösségi házat, melyben a Honismereti Gyűjtemény és az állandó hely- és fürdőtörténeti kiállítás, valamint a Tóparti Galéria nyert elhelyezést. A Pincemúzeumban megismerkedhetünk a szőlőművelés és a borkészítés történetével és emlékeivel is.