A járványhelyzet következtében óvatosan terveztek az utazni vágyó magyarok, a legtöbben közeli desztinációt céloztak meg. A Netrisk.hu már megkötött utasbiztosításai alapján megállapítható, hogy júliusban a célországok közül messze Horvátországba utaztak a legtöbben, 40 százaléknyian, miközben az olasz és görög nyaralást választók aránya 11, illetve 10 százalék volt, alig 1% merészkedett Európán kívülre. A közeli tengerpartok azért is örvendenek nagy népszerűségnek, mert nem kell jegyet foglalni, hiszen az utazás kényelmesen lebonyolítható autóval is. A repülős utazások aránya 26% (jócskán elmaradt a korábbi 35-40%-tól), addig az autót választók aránya jelenleg meghaladja a 62 százalékot is – írja a Napi.hu. Az Európán kívülre szóló drágább utazások alacsony aránya, illetve az autós utak túlsúlya az utasbiztosítások átlagdíjában is megmutatkozik:
a nyár első két hónapjában 585 forint volt az egy napra jutó utasbiztosítási átlagdíj, noha a korábbi években ez az érték már megjárta a 600 forint feletti szinteket is.
Sokan autóval, lakóautóval indultak útnak
A megváltozott utazási szokásokhoz a biztosítók is igyekeznek újonnan kifejlesztett termékekkel igazodni. Horvátországi utazásokra már az elmúlt években is egyre több biztosító fejlesztett az átlagosnál kedvezőbb biztosítási csomagokat. Az egyéni szervezésű autós utazók közül pedig most a lakóautóval vagy vontatható lakókocsival útnak indulók is találkozhatnak a Netrisknél egy újfajta utasbiztosítással.
Az Európa országaiba 1-90 nap közötti időtartamra köthető Karaván utasbiztosítás eleve tartalmaz autós asszisztencia fedezetet, emellett többek között téríti a túra közbeni balesetek mentési költségeit, az előre lefoglalt kempinges szálláshely vagy vezetett túra betegség miatti meghiúsulása miatti károkat, vagy a szélsőséges időjárás miatt megsemmisülő túrafelszerelés vagy sátor pótlását is.
Nem meglepő, hogy a járványhelyzet az utasbiztosításokra sem volt jó hatással: a Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint 2019-ben a hazai biztosítók utasbiztosítási díjbevétele elérte a 18 milliárd forintot, tavaly ez az érték alig kerül 6,4 milliárd forint fölé.