1. Crikvenica
Crikvenica az egyik legnépszerűbb célpont a magyar utazók körében – nem véletlenül, hiszen ez az országunkhoz legközelebb eső tengerparti riviéra. Nevét a horvát crkva, azaz ‘templom’ szóról kapta, utalva ezzel az egyik leghíresebb nevezetességére, a város keleti szélén, a tenger és a Dubračina folyó között álló pálos kolostor épületére. Híres még az egykori József főherceg szálloda, a mai Hotel „Therapia”, ami egykor az európai arisztokrácia kedvelt üdülőhelye volt, jelenleg gyógyszálló. Nagyszerű választás lehet az Aquarium, ami a környező tengerek élővilágába ad betekintést, vagy a városi múzeum a maga régészeti, természeti, kultúrtörténeti és halászati kiállításaival. Ám ha Crikvenicában jársz, elsőként inkább a kikötőbe látogass: ebben a városban található ugyanis Horvátország legnagyobb kikötője, ami Közép-Horvátország és Közép-Európa egyes részeinek legközelebbi tengeri kijárataként szolgál. Egy frissítő ital a víz közelében, majd irány a főtér végén lévő móló, ahonnan akár egész napos hajókirándulásra invitálnak. Ha a hajótúra helyett inkább a szárazföldi barangolást választanád, akkor is tudunk jó programokat: a várostól északra Dramalj területén található a kis Vrtare-barlang, ahol a kutatások során rengeteg állat – többek közt barlangi oroszlán, farkas, medve, bölény, orrszarvú, ló – fosszíliáinak sokaságát találták meg. Noha ezeket a városi múzeumban lehet megtekinteni, egy kis barlangtúra izgalmas időtöltésnek bizonyul.
Vagy járd be a szerelem ösvényét, ami egy 8 kilométer hosszú sétány, a természet, a kulturális és történelmi örökség gyönyörű színtere. Végtelenül romantikus és üdítő élmény.
Útközben meglátogathatod a késő ókori Badanj erődöt, a Pod veli kamikot, az egykori édesvíz-forrást, vagy a Kavranova stena szikláig vezető út mellett található kilátót, ami gyönyörű kilátást nyújt Tribalj falura és a Tribalj-víztározóra. A szikla szomszédságában piknikezni is lehet a tavat körülölelő réten, de ha bevállalós vagy, megmászhatod magát a Kavranova stenát is, ami 290 méter magasan emelkedik a tó fölé.
A városban lévő strandok többsége kavicsos (így jó, ha van nálad úszócipő), a homokos strandot a városi szabad strandon túl, a korzó végén találod, ez azonban fizetős. Jó hír, hogy van kutyás strand is, a Monty’s dog beach & bar, így a négylábú és a gazdi együtt süttethetik magukat vagy pancsolhatnak. A közelben kutyás apartman, egy rövid sétával a városközpont is elérhető – szóval ha állattal utaznál, nagyon ajánljuk. Nem mehetünk el szó nélkül amellett, milyen közel van Krk szigete, ahol tucatszámra akadnak csodás barlangok – élen a Biseruljkával. A barlangászás mellett szakíts időt a Frangepán várra, vessz el a krki sikátorokban, strandolj Baskán, ha egy jó iszappakolásra vágysz, akkor pedig irány Silo strandja!
2. Vir
Vir Zára városától 25 kilométerre található kis sziget, ami egy 390 méteres híddal kapcsolódik a szárazföldhöz – Magyarországról egyébként könnyen megközelíthető. Gyönyörű látványt nyújtanak a vörös sziklák, kihagyhatatlan látnivaló a Kastella erőd és a Laterna világítótorony is. A strandok álomszépek, kiemelkedő az Uvala Duboka Draga a vörös színű, homokos partvonalával vagy a Biskupljaca köves strandja. A kisgyerekes családoknak is ideális a Nagy és a Kis Slatina strandok, amik a sziget északi oldalán találhatók, egy-egy kis öbölben, részben kavicsos, részben homokos parttal rendelkeznek. A Zitna uvala strand betonozott sétányt követő lassan mélyülő, homokos strand és a sziklákkal szegélyezett Meka is megér egy misét. Homokos és kavicsos strand a Radovanjica, a Miljkovica és a Donja prezida.
Ahogy említettük, Virben a strandok legendásak, ha azonban kultúrára éhezel, akkor átmehetsz Zárába (más néven Zadarba), Dalmácia fővárosába, ahol számtalan ókorból való nevezetességet tekinthetsz meg. Kezdd a túrát a Szent Donát-templom és a püspöki palota előtt áll a fórumon, amit az i. e. 1. században hoztak létre. Ezt és a város főterét köti össze a Kalelarga vagy Széles utca, ami a legnagyobb és legismertebb zárai utca – tele kávézókkal és üzletekkel. A Népek terén a Szent Lovre templom, a városi őrség épülete 1562-ből és a 18. századi óratorony áll.
A Szent-Donát templomtól és a Fórumtól nem messze tengerbe tartó lépcsőre lehetsz figyelmes, itt-ott lyukakkal. Ez nem más, mint a Tengeri Orgona, amin a tenger hullámai muzsikálnak. A sétányon haladva a Nap köszöntése alkotással találkozhatsz, ami hasonlóan szimbolizálja a természet fontosságát és erejét.
Templomok és kolostorok sokasága, megragadó terek, paloták, 7-12. századi emléktárgyakat bemutató Archeológiai Múzeum, szárazföldi kapuk, várfalak és bástyák is tarkítják a város képét, a Zadari Egyetem monumentális épülete azonban egyértelműen uralja a város panorámáját. Ha arra jársz, térj be a piacra, ahol virágot, friss gyümölcsöt, zöldséget vásárolhatsz, otthonra viszont tárazz be a helyi mézből, olíva olajból és magvakból. A piac mögött a várfalban a halpiac helyezkedik el, ahol minden vízi finomságot vehetsz.
3. Medulin
A piciny tengerparti falvacska az Isztriai-félsziget déli csücskén, Pulától 8 kilométerre délkeletre fekszik. A családosok kedvenc üdülőhelye, ugyanis a lenyűgöző homokos tengerpartja, a Bijeca egyrészt ingyenes, másrészt olyan lassan mélyül, hogy még egészen pici babákkal is élmény pancsolni benne. A másfél kilométer hosszan húzódó sekély öbölstrandot több vendéglátóegység is szegélyezi, ahol mindenképpen érdemes megkóstolni valamelyik messze földön híres halételt. A legtöbben persze a tenger miatt érkeznek ide (teljesen érthetően), azonban a falu egyéb értékei mellett sem mehetünk el szó nélkül. Az egyik leghíresebb látványosság Medulin szívében fekvő Villa Vizula, ami Konstantin császár ókori luxusvillája volt. Még ma is jól láthatók a császár szobái, amiket márvánnyal és szabályos fekete-fehér mozaikokkal díszítettek. Hasonlóan szembeötlő és kihagyhatatlan nevezetesség a Szent Ágnes szűz és vértanú tiszteletére szentelt plébániatemplom, ami két 33 méter magas harangtornyával és hófehér színével kitűnik az Isztriai-félszigeten.
Ugyancsak érdekes a Gyógyító Boldogasszony tiszteletére szentelt templom, melynek falain belül láthatóak még az 1400 körül készített freskók, a glagolita feliratok, valamint Paolo Camps 16. századi osztott szárnyasoltára. Közvetlen közelében a Ližnjanska utcában található Szent Foska szűz és vértanú tiszteletére szentelt templom, kicsit távolabb pedig a Barbolan Szent Péter és Pál apostolok tiszteletére szentelt templom.
Miután bejártad a helyet, vezesd le a napot egy jó kis hajótúrával, és látogass el a nyílt tengeren található Porer világítótoronyhoz vagy a Ceja- Levan-Brodulas szigetcsoporthoz.
Nem messze található a Kamenjak félsziget, ahol zseniális strandok vannak – míg felnőtteknek a kőkorszaki kinézetű Szafari bárt, a gyerekeseknek a dinóparkot ajánljuk.
4. Pula
A város az Isztriai-félsziget délnyugati felén fekszik, mellette hét domb – Monte Zaro, Monte Serpente, Monte Ghiro, Monte Magno, Monte Paradiso, Monte Rizzi és Monte Vidal -, tőle északra pedig két nagyobb sziget, a Szent Jeromos-sziget és a Kozada található. A város történelme rendkívül jelentős: a görög mitológia szerint Iaszón és Médeia együtt elrabolták az aranygyapjút Kolkhiszból, a helyiek pedig üldözni kezdték őket. Nem sikerült elkapniuk a szökevényeket, így
a büntetéstől tartva nem mentek vissza Kolkhiszba, hanem az Adriai-tenger vidékén új hazát alapítottak Isztriában Pula néven, amely a “szökevények városát” jelentené.
A leghíresebb pulai nevezetesség az 23 ezer néző befogadására képes amfiteátrum, ami a római kori amfiteátrumok közül az öt legnagyobb között kapott helyet. Manapság is használják – koncertek, operaelőadások, fesztiválok, sportrendezvények helyszíne. A Titó parkban egyébként kicsiben is megcsodálhatjuk a Pula óvárosáról készült maketten. Továbbhaladva a római kori emlékekkel, kimondottan ajánlott ellátogatni a Sergius-diadalívhez és a fórumon található Augustus és a Róma-templomhoz, majd innen a város legrégibb kapujához, a Porta Geminához vezessen az utad, amitől nem messze a régi városfal maradványa áll. Számos elképesztő templom és bazilika is található a városban, azonban a 45 méter magas harangtoronnyal rendelkező Szent Antal-templom és kolostor az egyik legszakrálisabb emléke a városnak. Aki Pulában jár, annak szinte kötelező látnivaló a domb tetején lévő erődrendszer, ami szabadon látogatható, az az itt található Isztriai Történelmi Múzeum megtekintéséért fizetni kell.
A zseniális történelmi kalandozás közepette tégy egy kis kitérőt a 14 szigetből álló Brijuni-szigetcsoportnál, ahol a Brioni Nemzeti Park található. A természeti csodákban gazdag terület akár elektromos kisvonattal is bejárható, de adott a lehetőség szafariparkra, megtekinthetők a bizánci erődítmény maradványai, a St. Germain templom, a középkori lakótorony és a Tito Brijuniban című kiállítás, amin egzotikus állatokat lehet megtekinteni. A látványosságok után lazíthatsz a parton, ás ha a kedvencedet is magaddal vinnéd, akkor ajánljuk a Saccorgiana öböl északi partján lévő kutyás strandot, mindkettőtöknek nagy élmény lesz! Ha gyermekkel érkeznél, a Soline öböl felé vedd az irányt, a kicsik az Adrenalin parkban, ti nagyok addig a mellette lévő La Playa bárban lazíthattok.
5. Omis
Splittől – ahova július 2-től már éjszakai vonat is jár Budapestről – nem messze, 25 kilométerre délkeletre, a 8-as számú főút mentén fekszik Omis. A magyar turisták körében igencsak népszerű, például azért, mert onnan indulva festői kirándulás tehető a Cetina-folyó szűk kanyonszerű völgyébe, ami a vadvízi evezők paradicsoma. Ha kevéssé hódolsz a vízi sportoknak, akkor is bőven akad látni- és tennivaló: próbáld ki a sziklamászást, tégy egy hajó- vagy kerékpártúrát, ám a tengerben búvárkodásra is lehetőség van, valamint zipline-pálya (átcsúszópálya) is található Omis közelében. Ha a várak szerelmese vagy, a város tökéletes választás lehet, hiszen a tengerparton, 311 méter magas sziklán állnak Omiš középkori várának, a Forticának maradványai, a kilátás pedig káprázatos. A várat egyébként sosem tudták elfoglalni, ez köszönhető az őrhelynek, ahonnan már messziről ki lehetett szúrni az ellenséget – itt jegyeznénk meg, hogy kényelmes cipőben és sok vízzel indulj “bevenni a várat”, kisebb túra feljutni hozzá. Nagy szerepe volt a 13. században épült Mirabela-erődnek is, ami ellenállt a támadásoknak, egy villámcsapás azonban súlyos károkat ejtett benne az 1980-as években – azóta rekonstruálták. A Mirabela egyébként ma a város egyik legfontosabb szimbóluma, így a turisták egyik legkedveltebb célpontja is egyben – az óváros Szent Mihály templomától lépcsősor vezet fel a bejáratáig.
A délkeleti fal lebontása ellenére megmaradt a négyszögletes Turjun-bástya, mellette pedig a Vrata os vrtova, azaz a kertek kapuja, mely a Punta-félszigeten fekvő mezők és kertek felé vezetett. Homlokzatán fennmaradtak a különböző korokból való velencei címerek. Említésre méltó még a “Szerencsés ember háza” – nevét a kapuja feletti „Gratias Ago Tibi Dne quia fui in hoc Mondo” feliratról kapta, melynek jelentése ‘Köszönöm Neked Uram, hogy ezen a világon éltem’. A ház valószínűleg Ivan Primojević ügyvédé volt, aki a város velencei követeként tevékenykedett. Elrendezésének köszönhetően megúszta a leégést: mivel a konyha emeleti elhelyezése azt szolgálta, hogy tűz esetén csak a felső rész pusztult el, így könnyebb volt újjáépíteni. Így eshetett meg, hogy kibírta a strapás évszázadokat, ma pedig a város egyik legszebb épülete.
Omis valaha hírhedt kalózváros volt, csak a már említett Fortica erődből lehetett látni a Cetina folyó torkolatánál a Mostina víz alatti falát, melyet a kalózok építettek. Egyetlen bejáratát lánccal lehetett elzárni, így a kalózokat üldöző ellenséges hajókat meg tudták akadályozni a további haladásban.
A strandok közül kétségkívül mindenki megtalálja a számára megfelelőt: a Velika Plaza lassan mélyülő homokos strand a városközpontban, távolabb az ugyancsak homokos Duce is jó választás. A városközponttól 10 perc gyaloglásra van a Slavinj-strand, ami kavicsos, szomszédságában a gyorsan mélyülő és szintén kavicsos Brzet. Végezetül a túrázók figyelmébe ajánljuk a nem messze található Omiska Dinara 864 méter magas csúcsát is.
Beutazási információk: Horvátország július elsejével szigorított a határátlépési feltételeken. Csak azok léphetnek be az országba korlátozás nélkül, akik rendelkeznek az uniós Covid-igazolással. Azok a személyek, akik nem rendelkeznek az uniós igazolvánnyal, csak oltási igazolással és 48 óránál nem régebbi negatív antigén, vagy 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszttel léphetik át a horvát határt. További részletek itt.