Tízezres órabérrel várnak a horvát tengerpartra téged is - mutatjuk, milyen munkákat ajánlanak
Tízezer forintos órabérekkel keresik a takarítókat és a szakácsokat a horvát tengerparti szállodákba és vendéglátóegységekbe, mégsem tolonganak a munkavállalók, írja az Economx. A horvátok egyre nyitottabbak a külföldi munkaerő alkalmazására, azonban a Dnevnik.hr szerint közülük kevesen jártasak a hagyományos horvát ételek elkészítésében.

Kevés a tapasztalt munkaerő
Egy horvát ételek elkészítését ismerő szakács több mint két-háromezer eurót is megkereshet a horvát tengerparton, mégis nagyon nehéz munkaerőt találni erre a feladatra. “A legnagyobb probléma az, hogy a szezon négy-öt hónapig tart, és nagy kihívás ennyi időre gyakorlott munkaerőt találni”, mondta Stjepan Slišković , a Makarskai Riviéra Kézműves Szövetségének elnöke.
Legalább 75 ezer idénymunkásra lenne szükség a sikeres szezonhoz – az állandó alkalmazottak mellett.
Matko Branković, a makarskai riviérán található egyik szállodalánc munkatársa a horvát Nova TV-nek arról beszélt, hogy az itteni munkavállalás rengeteg juttatással jár az alkalmazottak számára:
Van egy sor képzés, és a ma már alapvető juttatások, például a szállás és a meleg étkezés
– magyarázta.
Magas bérek, nehéz munka
A horvát tengerparton áprilisban indul meg a munkaerő-felvétel: a séfek mellett folyamatosan keresik a konyhai kisegítőket, takarítókat, pizzasütőket, valamint grillszakácsokat. Noha a fizetés mértéke függ az állást betöltő tapasztalatától és a munkaidőtől is, általánosságban elmondható, hogy
egy séf havonta átszámítva 1-1,2 millió forintot vihet haza,
és a pincérek is megkereshetnek havi 1500-1800 eurót, azaz 600-720 ezer forintot. A tavaly szezonban legalábbis ezek a bérek voltak érvényesek, idén akár növekedhetnek is. A horvát idegenforgalom dolgozói aggódnak, hogy ezekkel a bér-és költségemelkedésekkel, a folyamatos drágulással komoly versenyhátrányba kerültek a spanyol vagy görög tengerpartokkal szemben.
Az adriai apartmanok takarítóiból is óriási hiány van: ma már a 25 eurós (10 ezer forintos) óradíj számít az átlagnak.
A jó kereset mellett azonban hátrányokkal is jár a munka: az időbeosztás sokszor kiszámíthatatlan, a munka megterhelő, és jelentős költségek is felmerülhetnek, mint például a takarítószerek vagy az utazás.
A horvát szállodatulajdonosok most már attól sem zárkóznak el, hogy külföldi állampolgárokat foglalkoztassanak:
tavaly 12 ezer munkavállalási engedélyt adtak ki, csak takarítóknak.
Az átszámítva 10 ezer forintos órabér arrafelé sem számít kevésnek. A takarításra sokan kiegészítő keresetként tekintenek, ám ők a legtöbbször bejelentés nélkül dolgoznak, és legfeljebb hétvégente érnek rá.