Horvátországban két nap rekordmértékű napi fertőzöttség után csökkent az új koronavírussal fertőzöttek száma, ami még így is magas. Hiába azonban a csúcsra érő napi esetszám-növekedés, az új magyar beutazási szigorítások nem érintik Horvátországot, az ország a zöld besorolást kapta, szabadon jöhetnek-mehetnek a magyar állampolgárok a két ország között – írja az Mfor.
Gulyás Gergely egy korábbi sajtótájékoztatón ezt azzal indokolta, hogy bár a növekedés valóban nagy, de a fertőzésszám összességében alacsony, ezért egyelőre a zöld kategóriában marad az ország.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is elmondta: folyamatosan követik a fejleményeket, így ha egy országban drámaian romlik a helyzet, nem várják ki az átsorolással a szerdai kormányülést sem, azonnali intézkedést hoznak.
Kevesebb a magyar, mint a korábbi években
“Augusztus hóban (augusztus 11-ével bezárólag) a magyar turisták száma 40 ezer fő volt, a vendégéjszakáiké 223 ezer. Ez a tavalyi év azonos időszakához képest 53 százalékos visszaesés” – közölte a lap megkeresésére a Horvát Idegenforgalmi Közösség magyarországi képviselete. Még nagyobb az elmaradás, ha a 2020-as, ugyancsak augusztus 11-éig tartó egész éves adatokat viszonyítjuk az előző év azonos időszakáéhoz. Az idén 156 ezer magyar látogatott el déli szomszédainkhoz, ahol együttesen 865 ezer vendégéjszakát töltöttek el – ez 60 százalékkal kevesebb a 2019-esnél. A magyarok által legnagyobb számban felkeresett desztinácók: Vir, Crikvenica, Rovinj, Rab.
Erre számíthatunk, ha átsorolják Horvátországot
Ha a magyar operatív törzs úgy döntene, hogy Horvátországot a sárga kategóriába sorolja, akkor korlátozásokra, kötelező tesztelésre, karanténra kell készülni.
A karanténból kikerülni negatív tesztekkel lehet, aminek díját augusztus 1-jétől már magának az érintettnek kell fizetnie.
Ami a lekötött utazások árát (illetve a meghiúsult utazás árának visszafizetését) illeti: egy, a koronavírus-járványra szabott rendelet szerint ha az ügyfél által megkötött utazási szerződés teljesítése 2020. augusztus 31-ig a koronavírus miatt az utazási iroda oldalán lehetetlenné válik (pl. ha az utat az iroda törölni kénytelen, mert a szálloda a járványra tekintettel nem fogadja az utazókat, a repülőjáratot törölte a légitársaság, stb.), akkor az utazási iroda a befizetett teljes díj vagy előleg visszafizetése helyett kiállíthat egy levásárolható utalványt, amelyet azonban az utas nem köteles elfogadni, visszakérheti a pénzt is – a lényeg, hogy nem érheti kár az utazót – írja az Mfor.
Ha azonban az utazó maga dönt úgy, hogy a járványra tekintettel nem szeretne utazni (például: nem vállalná az esetleges karantént visszatéréskor), akkor továbbra is az érintett utazási iroda általános szerződési feltételei szerinti bánatpénz fizetése mellett mondhatja fel a szerződést – olvasható a lapban.