A Hold nem fix távolságra van a Földtől – pályája elliptikus, ami azt jelenti, hogy néha közelebb van hozzánk, máskor pedig távolabb. Szuperholdról akkor beszélgetünk, amikor a telihold a pálya Földhöz közeli pontján jelenik meg. A májusi szuperhold, amely a harmadik és egyben legnagyobb a 2021-es év négy szuperholdja közül, mivel ez lesz a Földhöz legközelebb megjelenő telihold. Körülbelül 7%-kal nagyobb és 15%-kal fényesebb lesz, mint a szokásos teliholdak.
A jelenséget ezúttal azonban nem csak szuperholdként, hanem vérholdként, vagy vörös Holdként is jellemzik. Ez azért van így, mert a mostani telihold egybeesik egy teljes holdfogyatkozással. Amint a Hold áthalad a Föld árnyékán, rozsdaszínűvé válik, ami a vérre emlékeztet.
Ez a vöröses árnyalat a Csendes-óceán pereméről, vagyis Észak-Amerika nyugati partvidékéről (valamint Alaszkából és Hawaiiról), Ázsia keleti partvidékéről, Ausztrália keleti feléből és Új-Zéland egész területéről lesz a legjobban látható. Máshonnan maximum egy csipetnyi vöröses árnyalatot vehetünk észre az égitest fényében, vagy annyit sem.
Innen csak részben csodálhatjuk
Ebből sajnos az következik, hogy a jelenség teljes pompájáról Magyarországon lemaradunk (a holdfogyatkozás időpontja nálunk a délelőtti órákra esik majd), de a teliholdat azért május 25-én megcsodálhatjuk. Hovatovább, ha mégis nagyon rákészültünk a dologra, nem kell elszomorodni, ugyanis a 21. századnak van már megoldása erre is.
Többek között a NASA is streamelt már a múltban holdfogyatkozásokat, így igen meglepő lenne, ha a mostani szupervérholdfogyatkozást nem közvetítené a szervezet. Vagy bárki más, aki épp arra jár.
A teljes egészében végig nézhető holdfogyatkozás ritka vendég, utoljára 2019. január 21-én volt ilyen hazánk fölött, a következő pedig 2022. május 16-án lesz, ám ebben az esetben még a jelenség vége előtt lenyugszik a Hold. Olyan igazi, teljes holdfogyatkozás, amit itt a Kárpát-medencében az elejétől a végéig megnézhetünk csak 2029. december 20-21-ének éjszakáján várható.
(Via)