Genberg 25 éve dédelgetett álma volt, hogy eljuttassa a Hold felszínére tipikus svéd házra hasonlító modellházikóját. “Őrült, talán idióta, de egyszersmind a fejemben született igazán költői gondolat volt, hogy állítsunk egy vörös házat fehér sarkokkal a Hold felszínére” – számolt be róla a művész egy Facebook-posztban hozzátéve: “És ez most megtörténik”. “Mi a célja? Ez művészet” – magyarázta.
This very Swedish little red house, "The Moonhouse" will be the first house on the moon.🌕
— Sweden in Nigeria (@SwedeninNigeria) January 15, 2025
It is designed by Swedish Artist Mikael Genberg and launched from the Kennedy Space Center today.
Photo credit: (i) ispace#themoonhouse#spaceart#sweden#visitSweden#spacetravelpic.twitter.com/hLy6owEcii
Genberg, aki Floridába utazott a rakéta indítására, elmondta: izgatottan várja, hogy a modellház elinduljon az űrbe. “Ezen a bolygón ugyan kicsike, de a Holdon nagy lesz – nincs ehhez fogható az űrben” – nyilatkozta az AP hírügynökségnek adott telefoninterjúban.
Az alumíniumból készült modellházat különleges, az űr körülményeit tűrő vörös festékkel festették be. A házikó 12 centiméter hosszú, 8 centiméter széles és 10 centiméter magas.
Az alkotás az utóbbi években bejárta a világot: megjelent fák ágai között, a víz alatt, állt a kínai Nagy Falon és a Nemzetközi Űrállomásra is elvitte magával az első svéd asztronauta, Christer Fuglesang. A modellház holdutazását 70 ember mintegy tízmillió svéd koronára rúgó adományából fedezték.
A holdra szánt házikóhoz hasonló, de jóval nagyobb méretű, Genberg által tervezett épületet 2019-ben a 85 méter magas, stockholmi Ericsson Globe Aréna tetején helyezték el:
Millió évig ott marad
“A műalkotás víziója egybeolvad a miénkkel, hogy kiterjesszük bolygónkat és jövőnket, az emberi élet szféráját az űrbe” – mondta Julien-Alexandre Lamamy, az ispace Europe vezérigazgatója. Ha a japán ispace start-up cég Resilience elnevezésű holdi leszállóegysége négy hónap múlva száll le a Holdra, kis holdjárója, a Tenacious a tervek szerint képeket készít majd a Hold felszínére állított “holdházról”, amely Genberg elképzelése szerint ott marad “több ezer, talán millió évig”.
A Blue Ghost leszállóegység, amelyet a texasi székhelyű Firefly Aerospace vállalat fejlesztett és épített, 45 nap múlva éri el a Holdat, amelyen várhatóan márciusban landol.
A kereskedelmi leszállóegység a NASA tíz eszközét szállítja, melyekkel az űrhivatal a holdi felszín alatti fúrási technológiát, a regolitminta-gyűjtést, a globális navigációs műholdrendszert, a sugárzástűrő számítástechnikát és a holdi por csökkentésére szolgáló módszereket akarja vizsgálni.
(MTI)