Hitler kedvenc művészeinek alkotásait mutatja be ki a berlini Német Történeti Múzeum augusztus 27-től december 5-ig – írja az Euronews.com. A tárlat az “Isteni tehetség” címet kapta. Adolf Hitler és az egykori német propaganda megvetette az akkori kortárs Európa művészeit, viszont dicsőítette az ókori és klasszikus mestereket, ezáltal számos olyan német alkotó kapott lehetőséget, akiknek stílusa inspirálódott ezekből.
A kiállítás viszont most nem egészen erre fókuszál, hanem arra, hogy milyen hatással volt a művészekre a második világháború és az azt követő időszak.
„Ez nem egy náci művészetekről szóló kiállítás, sem a festmények, sem a szobrok. Hanem inkább azt mutatjuk be, mi történt a művészekkel 1945 után” – mondta a múzeum igazgatója, Raphael Gross.
A világégés utáni Németországban a társadalom számos területén voltak olyan tisztviselők – bírák, rendőrök, vagy akár tanárok, akiknek a múltja a náci párthoz fűződik.
Ugyanígy művészek is, akik 1945 után büntetlenül dolgoztak tovább. Nem is akárhogy. A kiállítás kurátora, Wolfgang Brauneis szerint számos ismert alkotó, aki egykor a birodalmat szolgálta ki, továbbra is nagyobb megbízásokat kapott az államtól, bankoktól, sőt még az egyházaktól is.