A vadcsirkék Hawaii több szigetén is jelen vannak, de Kauait mára teljesen elfoglalták – ahogy arról az Agroinform is beszámolt. A madarak ezen a szigeten már több, mint ezer éve kapirgálnak zavartalanul. Jelenlétük napjainkra a helyi kultúra szerves részévé vált, az ajándékboltok is tele vannak csirkés hűtőmágnesekkel, pólókkal és egyéb, baromfis szuvenírekkel.
A helyiek szerint az 1982-es és 1992-es hurrikán lerombolta a tyúkólak nagy részét, az állatok pedig a dzsungelbe szabadultak. A domesztikált csirkék keveredtek a helyi vadtyúk állománnyal – ezeket még a polinézek hozták a szigetre – így alakult ki a jelenleg is vidáman vadon kapirgáló állomány.
Hawaiin minden madár, így a csirkék is védett állatnak minősülnek, ráadásul a húsuk egyébként is keményebb a szokványos csirkehúsnál.
A kóbor csirkéknek a kutyákon és macskákon kívül nincsenek természetes ellenségei a területen, ráadásul a turisták a tiltás ellenére előszeretettel etetik is őket, így a populáció folyamatosan nő.
Etetni pedig tilos!
Bár ártalmatlannak tűnnek, a helyiek arra figyelmeztetnek, hogy a madarak számos betegséget hordozhatnak, ezért a legjobb, ha csak messziről csodáljuk a szárnyasokat és nem próbáljuk meg megetetni őket. Territoriális állatok lévén bizonyos példányok agresszívak is lehetnek, éles csőrükkel és karmukkal akár sérülést is okozhatnak!
A baromfik, bár viccesek és aranyosak, sok bosszúságot is jelentenek, hiszen az összes kakas egyszerre zendít rá hajnalban az éktelen kukorékolásra, ami nyaralás közben több, mint bosszantó. A madarak a helyiek életét is megkeserítik: könnyen bejutnak a kertekbe és letarolják a veteményeseket, kicsipegetik a dísznövényeket. A vadcsirkék jelenléte ráadásul a helyi ökoszisztémát is befolyásolja, sőt, a legtöbb autóbaleset is az ő számlájukra írható.
Noha a csirkék sok gondot okoznak, hasznuk is van: fontos szerepet töltenek be a helyi rovarpopuláció szabályozásában, illetve hatékonyan irtják az esetenként súlyos betegségeket is terjesztő szúnyogokat is.
Honnan jöttek a tyúkok?
Az első vad csirkék az 1800-as évek végén jelentek meg, mikor a szigetcsoport addig virágzó cukornád-ültetvényei hanyatlásnak indultak. Sok állatot ekkor egyszerűen szabadon engedtek, a madarak pedig a kukákat kezdték fosztogatni, bosszúságot okozva ezzel a helyieknek – írja a Koloazipline. Az eredeti vörös dzsungelbaromfit, a moát a polinéz utazók hurcolták be a szigetre, élelemforrásként. Néhány szökött példány elvadult és szabadon kezdett szaporodni.
Kauai mai madarai azonban nem tiszta moák, hanem keverékek.
James Cook angol felfedező érkezése után több különböző csirkefaj is megjelent a szigeten, ezeket többnyire kisebb ketrecekben tartották élelmezési célokra, és kakasviadalokra használták. Két nagy hurrikán azonban tönkretette a csirkék helyét, és az állatok a vadonba jutottak.
Egyébként aki egy kis egzotikumra vágyik, a saját csirkeóljába is rendelhet eredeti Hawaii csirkét, minimum három darabtól.