A Tunézia Nemzeti Turisztikai Hivatal elküldte második emberét, Jamel Bouzid-et Budapestre, mely egyértelmű jelzés, hogy az afrikai ország komolyan gondolja a magyar vendégek megszólítását. A tunéziai stand sajtómegnyitóján pénteken a nagykövetasszony is megjelent, valamint a Kartago Tours és Taurus Reisen vezetői is, ugyanis gyakorlatilag ez a két iroda szállítja a magyar turisták 90 százalékát.
A közeljövőben közvetlen járattal juthatunk el Tuniszba
A megnyitó legnagyobb bejelentése vitathatatlanul az volt, hogy előrehaladott tárgyalások folynak a Budapest-Tunisz repülőjárat elindítására. Jamel Bouzid ugyanakkor nem volt hajlandó konkrétabb választ adni a „no de még is mikor?” kérdésünkre.
A közvetlen járat jelentőségét talán nem kell túlragozni, elég annyi, hogy ezáltal egy alig kétórás repülőúttal elérhető lesz Afrika és az arab világ. Így azok
is lehetőséget kapnak a felfedezésre, akik kalandoznának, meg azok is, akik csak a hasukat süttetnék.
Ugye jelenleg a két nagy utazásszervező charterei repülnek a főszezonban, ami annyit tesz, hogy május és november között. A helyzet pedig az, hogyha megnézzük a csúcshőmérsékleteket, akkor hamar kiderül, hogy aki a „tavaszi” májuson és novemberen (26,6 és 21,5) kívül indul ipari méretekben romokat felfedezni, az nem kalandvágyó, hanem túlontúl vakmerő.
Jobban odafigyelnek a minőségre és a szemetelésre
Kérdésünkre megerősítette mindkét utazási iroda képviselője, hogy – nyilván a fentiekből is kifolyólag – a legtöbb magyar turista a tengerparti all inclusive hoteleket keresi. Mint mondták, azok a szálláshelyek, melyekkel ők dolgoznak, mind megütik a szintet, de ha a neten elveszünk kicsit, akkor láthatjuk, hogy sok panasz érkezik egyes szállodákra, így érdemes körültekintőnek lenni. A Tunézia Nemzeti Turisztikai Hivatal igazgatója is kiemelte, hogy dolgoznak az ügyön, és olyan besorolási rendszert fognak kikényszeríteni a szereplőktől, melyek összhangban vannak a nemzetközi normákkal, tehát a négycsillagos, az négycsillagos lesz…
Elkezdtek odafigyelni a szemetelésre is, sőt az egyszer használatos műanyagok elleni harcban előrébb állnak, mint mi
Habár nem szabad mindent elhinni, amit az ember a neten olvas, de azt Füri Mihályné Dr., a Kartago Tours ügyvezetője is elismerte, hogy bizony sok szeméttel találkozhatunk az utak mentén, ugyanakkor a turistaövezetben már mindez nem jellemző. Elmondása szerint nagyon sokat javult a helyzet az elmúlt években, például manapság már nincsen olyan, hogy hínáros a tengerpart, mert azt kora reggelente rendbe rakják a hotelek dolgozói. Jamel Bouzid-nek is nekiszegeztük a szemetes kérdést, de kitért előle, pedig országa bizonyos szempontból előrébb tart, mint hazánk, ahogyan az a Guardian cikkéből is kiderül.
Tunéziában már idén március elsejétől kivonják a forgalomból az egyszer használatos zacskókat a szupermarketek és a gyógyszertárak, míg jövő év január egytől teljesen betiltják őket!
A 2015-ös terrortámadásokat érintő kérdésünket azonban Tunézia Nemzeti Turisztikai Hivatal igazgatója sem kerülte ki, a szakember hosszasan beszélt a meghozott óvintézkedésekről. Ezeknek hatására is térhetett vissza a Tunézia GDP-jének 8 százalékáért felelős turizmus a megszokott kerékvágásba, azaz most már jó ideje követik egymást a rekordévek, tavaly 9,5 millióan látogatták meg az országot, ez 16,6 százalékos növekedés, míg idén ezt a számot 10 millió fölé várják.
Az utazásszervezők is várják a közvetlen járatot
A Kartago Tours vezetője ugyanakkor még bizakodóbb, elmondása szerint a cég már idén 40 százalékkal növeli kapacitásait, hogy a növekvő igényeknek meg tudjanak felelni.
Vitathatatlan, hogy várja a magyar utazókat Tunézia
Azt, hogy Tunézia várja a magyar turistákat az is bizonyítja, hogy az afrikai ország arcának számító Inspiring Tunisia honlapnak van magyar mutációja, amin elvben mindent meg lehet találni az országról. Tengerpartok, Karthágó, Star Wars-díszletek és aktív pihenési lehetőségek. Utóbbira ugyancsak rákérdeztünk szinte minden szereplőnél, mert az internet népe itt is talált kivetnivalót. Nagyon nyersen a helyzet az, hogy Tunézia Egyiptommal és Marokkóval versenyez kegyeinkért, amit részben az alacsony árakkal tesz meg, ugyanakkor egyre többeket vonz a búvárkodás és a Szahara, melyre mint megtudtam, a magyar közönség gyakran nem kíváncsi az all inclusive kényelme miatt.
Viszont a szereplők szinte felháborodottan jelezték, hogy bizony nincsen semmiben sem hiba, be lehet menni vezetőkkel napokra a sivatagba, gyakorlatilag minden hotelnél lehet jet skit bérelni, és a búvárkodás sem lehetetlen, tehát biztosítják azokat az extrákat, melyeket a konkurensek is, ráadásul Tunéziában a golf sport szerelmesei is minőségi pályákat találnak.
Hogy tényleg így van-e, mindenki járjon maga utána.