A korallok, az általuk alkotott óriási korallzátonyok a Föld legkülönlegesebb képződményei közé tartoznak. A nem mindennapi élőlények fontos szerepet töltenek be a bolygónk ökoszisztémájának fenntartásában, az emberi hanyagság miatt azonban rendkívüli sebességgel pusztulnak a vízi állatok. A Google egy új fejlesztésével azonban játékos és informatív módon segíthetünk nekik úgy, hogy ki sem kell mozdulnunk az otthonunk kényelméből – írja a Design Taxi.
A korallokelképesztő állatok, amik hihetetlen nagy területeken képesek kialakítani zátonyokat – olyannyira igaz ez, hogy az egyetlen, az űrből is látható természeti képződmény nem más, mint az ausztrál partoknál húzódó Nagy-korallzátony. Az elmúlt években azonban rendkívüli sebességgel pusztultak el ezek a területek a bolygónkon, aminek több oka is van. A szakértők szerint egyrészt a globális felmelegedés tehet erről, hiszen a folyamatosan melegedő vizekben könnyebben pusztulnak el az állatok. Másrészt az óceánok folyamatos, emberek általi szennyezettsége is egyre több káros, bizonyos esetekben visszafordíthatatlan következményekkel jár a korallzátonyokat illetően – mégis
ami igazán veszélyezteti ezeket a természeti képződményeket az a túlhalászat, ami akár is végzetes lehet a korallokra.
Ezekre a folyamatokra hívja fel a figyelmet a Google legújabb, Calling in Our Corals névre hallgató, szórakoztató és edukatív weboldala, ahol még segíthetünk is, hogy egészségesebb legyen a tengerek élővilága. Az oldalon először
meghallgathatjuk, hogy milyen hangot adnak ki az egészséges korallok és milyet azok, amik a túlhalászat miatt már alig-alig élnek.
Ezek után pedig meghallgatjuk, hogy milyen a már említett halak hangja a víz alatt.
A környezetvédelmi szervezetek kismillió vízalatti hangfelvételt készítettek a korallzátonyok környékéről, ami akkora adatbázis, amit képtelenek csak ők maguk végighallgatni. És itt jönnek a képbe azok, akik kipróbálják a Google új alkalmazását. Miután megtanultuk, hogy milyen a halak hangja a víz alatt, több felvételt is meghallgathatunk és visszajelezhetünk a rendszernek, hogy mikor halljuk ezeket a hangokat.
Ezek alapján a tengerbiológusok képesek elemezni, hogy mely területeken van kevés és melyeken található veszélyesen kevés. Ezeket az adatokat később egy mesterséges intelligenciába táplálják be, ami a jövőben már önmagától is képes lesz jelezni, ha egy-egy korallzátony veszélyeztetetté válik.