379 – ennyi ember halt meg szelfikészítés közben 2009 és 2022 között. A megdöbbentő számról a Journal of Travel Medicine kutatása számol be, amit az Euronews szemlézett. A portál emlékeztet rá, hogy legutóbb Velencében, egy nagyon alacsony híd alatt átkelő gondolán történhetett volna csúnya baleset, amit szerencsére megúsztak a szelfizni akaró turisták.
A halálozások okai között szerepel a szikláról lezuhanás, autó-és vonatbalesetek, vadállatok támadásai és vízbefulladás is.
Éppen ezért egyre több helyen válik egyre népszerűbbé a szelfimentes övezet kialakítása. Ezeken a területeken – a rossz tapasztalatokból tanulva – egyszerűen tilos képeket készíteni magunkról: olyannyira, hogy van, ahol csak pénzbüntetés jár érte, de akadnak olyan helyek, ahol börtön jár a tiltott képekért.
A statisztikákból kiderül, hogy a szelfikészítés közben meghalt emberek átlagéletkora 24,4 év volt. A lezuhanások és az állatok támadásának főleg nők voltak az áldozatai, míg a férfiak inkább közlekedési balesetekben hunytak el.
Ha országokra bontjuk le a számokat, akkor India vezet, a halálozások 26,4 százaléka történik itt, míg Amerikában a 10,3 százalékuk.
A tiltások is főleg ezekben az országokban van jelen. Mumbaiban például több fesztiválon, nevezetesség közelében tilos szelfit készíteni, de New Yorkban is tilos képeket készíteni úgy vadmacskákkal, hogy nincs az ember és az állat között valamilyen fizikai korlát. Csakúgy, mint a Tahoe tó esetében, ahol tilos a medvékkel közös képet készíteni. Pamplonában például az éves bikafuttatás alatt tiltották be a képek készítését, érthető biztonsági okokra hivatkozva.
A portál kiemeli, hogy ennek ellenére lehetetlen feladat az embereknek megtiltani a szelfik készítését, hiszen nem lehet a nap minden órájában figyelni őket. Mindazonáltal az biztos, hogy egyre ijesztőbb méreteket ölt ez a nem mindennapi balesetveszélyes tevékenység.