Egy Győr környéki telepen több állatban a ragadós száj- és körömfájás vírusát találták meg, és mivel egy olyan betegségről van szó, ami nagyon ragályos és gyorsan terjed, az állategészségügyi hatóság elrendelte a győri állatkert bezárását – közölte Dr. Bagó Bálint a Facebookon.
Az intézmény állatorvosa kiemelte, hogy az állatkertben több olyan faj él, amely fogékony a vírusra, köztük több veszélyeztetett állatfaj, és olyan tenyészprogramos állatok, mint például az elefántok.
A Győri Xantus János Állatkert közleménye szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
(Nébih) laboratóriuma azonosította Győr-Moson-Sopron vármegyében egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen, ahol mintegy 1400 szarvasmarha található.
Március 3-án jelentkeztek a ragadós száj- és körömfájás betegség tünetei: a beteg állatokon magas lázat, levertséget tapasztaltak, a szájban és lábvégeken megjelentek a jellegzetes hólyagos elváltozások – közölték.
A helyi állategészségügyi hatóság a telepet azonnali intézkedésként zárlat alá helyezte, a létesítmény körül elrendelte a korlátozó intézkedéseket, és a hatóság határozatban rendelkezett arról, hogy a vármegye minden, fogékony állatfajt tartó turisztikai helyét – vagyis állatkerteket, vadasparkokat – egyelőre nem látogathatják.
A ragadós száj- és körömfájás vírusa főleg a hasított körmű állatokat – ilyen például a szarvasmarha, a sertés, a juh, a kecske, a bivaly vagy a vadon élő kérődzők – érinti – írja az állatkert. A betegség fő tünetei a már említett magas láz, a szájban és lábvégeken megjelenő jellegzetes hólyagok, valamint az étvágytalanság és a nyálzás. Míg emberekre nagyon ritkán terjed át, állatállományokban rendkívül intenzíven pusztít. Mivel a fertőzött állatokat kezelni nem lehet,
ha csak egy állatnál is diagnosztizálható a ragadós száj- és körömfájás, a tartóhelyen élő összes párosujjú patást fel kell számolni.
Címlapkép: Facebook/Jane Goodall Intézet