Vége a kánikulának, itt az idő visszatérni a szabadba! Az ősz talán a legjobb évszak a túrázásra: ilyenkor már nincs túl meleg ahhoz, hogy a nap alatt legyünk, és a száradó falevelek színei különleges köntösbe öltöztetik a tájat.
Pakoljuk hát be a hátizsákot, és látogassunk el hazánk csodálatos helyszíneire! Mutatunk néhány egynapos, vagy hosszabb gyalogtúra tippet.
A Visegrádi-hegység legpazarabb kilátása Dobogókőn
Dobogókő sokak kedvelt túrahelye, de népszerűsége semmiképp se riasszon el minket: ha elég korán, vagy esetleg egy hétköznap érkezünk, itt sem kell kifejezetten nagy tömegre számítanunk. Dobogókő legnagyobb vonzereje egyértelműen a kilátópont: innen lepillanthatunk az egész Visegrádi-hegységre, láthatjuk a Vadálló-köveket, a Rám-szakadékot, a környező hegycsúcsokat és a Dunakanyar víztükrét is. Szintén sokakat csábíthat a Dobogókőre a helyi étkezési- és szálláslehetőség: a Báró Eötvös Loránd menedékház egyszerre kínál kényelmes szobákat és helyben főtt, ínycsiklandozó ételeket.
Ugyanakkor, ha csak egy meleg kakaóra vagy zsíroskenyérre térnénk be egy túráról, itt azt is megtehetjük.
Dobogókő másik előnye, hogy Budapestről egyszerűen elérhető: autóval a belvárosból is csupán egy óra alatt eljuthatunk ide. Amennyiben tömegközlekedéssel érkeznénk, a pomázi HÉV-megállóból indulnak a buszok, hétköznap óránként, hétvégén kétóránként.
Kihívások a Börzsönyben
A Börzsöny több remek túraútvonallal is rendelkezik, melyek között mindenki meglelheti a neki megfelelő kihívásokat. Nagyirtáspusztáról indulva könnyen bejárható a Nagy-Sas-hegy, Kopasz-hegy és Só-hegy hármasa. A túra 9 kilométeres, nem túl megerőltető, ugyanakkor mégis felejthetetlen kilátást kínál a rég kihunyt vulkán maradványaira.
A kicsit bevállalósabbak bejárhatják a kaldera peremét: a teljes táv 25 kilométer körül van, amit leginkább egy közeli szállásról indulva érdemes teljesíteni. Aki otthonról indulva kapaszkodna fel a vulkanikus peremre, annak egy rövidített, 12 kilométeres távot ajánlunk: a perőcsényi autóbusz-fordulóból indulva felkapaszkodhatunk a hegygerincre. Itt a Jancsi-hegyen, a Holló-kőn és a Kövirózsáson keresztül haladva lenyűgöző panoráma tárul elénk.
Amennyiben a teljes kaldera-túrára vállalkoznánk, érdemes Királyházán vagy Kemencén megszállnunk, és onnan kora reggel indulnunk. Amennyiben a hegyen aludnánk vagy étkeznénk, a Nagy-Hideg-hegyi turistaház felújítása ősszel várhatóan véget ér: itt kényelmes szobák és meleg ételek várják a túrázókat.
Ha a féltávot teljesíthetőbbnek érezzük, autóval másfél óra alatt érkezhetünk Perőcsényre Budapestről. Ha tömegközlekednénk, Szobig vonattal érdemes utazni, innen indulnak a buszok a túra kezdetéhez.
A természet hangszere: a Szilváskői bazaltorgona
Salgótarjántól nem messze, a szlovák határ mentén találjuk a Szilváskői bazaltorgona különleges képződményét. A geometriai formákba rendeződött sziklát vulkanikus bazaltömlések formálták emberemlékezet előtti időkben. A népszerű látványossághoz vezető út nem kifejezetten megerőltető:
a túratáv oda-vissza nagyjából 5 kilométer.
Salgótarjánból, a szilváskői elágazástól indulunk. Utunk során a bazaltorgonák előtt sok egyéb érdekességre bukkanhatunk: a mostanra megszűnt bányászat emlékei övezik az ösvényt lépten-nyomon. A figyelmesek megtalálhatják a Gusztáv-táró bejáratát, az egykori bányavájatok maradványait és a korábbi kőfejtő bányát is. A túra végén érkezünk a híres bazaltorgonához, amelyek egy 35-40 méter magas sziklafal alsó részén találhatók. A négy-, öt- és hatszögletű oszlopos bazalt minden természetkedvelő számára érdekfeszítő lehet: a túrát akár gyermekekkel is bejárhatjuk.
A túraútvonal kezdete Budapestről autóval 1 óra 40 perc, tömegközlekedéssel 2 és fél óra alatt elérhető: Salgótarjánba a Puskás Ferenc stadiontól induló távolsági autóbusszal érkezhetünk meg, innen pedig a szilváskői elágazáshoz induló busz szállít minket tovább.
Bámulatos kilátás a Lázbérci víztározóra a Kalica-tetőről
A Kalica-tetőre Upponyból indulunk. A település egy bámulatos kis völgyben fekszik, amire később remek rálátásunk nyílik a magasból. Az Országos Kéktúra vonalát követő út a Szilas-tetőn és a Háromkő-bércen haladva 12 kilométer hosszú, de amennyiben ezeket kihagyjuk, és csak a Kalica-tetőre kapaszkodunk fel, még rövidebb távval számolhatunk. A Kalica-tetőről gyönyörű kilátást kapunk az Upponyi-szorosra és a Lázbérci víztározóra.
Upponyba sajnos nem egyszerű eljutni Budapestről: a táv autóval két és fél óra, tömegközlekedéssel 4 óra alatt tehető meg. A Puskás Ferenc stadiontól Ózdra induló buszról a végállomáson szállunk át az upponyi buszra. A belefektetett időt azonban megéri a csodálatos látvány; emellett Upponyban is rejtett kulturális kincsekre, például egy régi borospince-sorra bukkanhatunk.
Mária nyomában a Bükkszentkereszti gyógyító köveknél
A Bükkszentkereszti gyógyító kövek kétségkívül válogatásunk egyik legkülönlegesebb természeti képződményei. Az erdő fái között álló kövek különleges alakjukkal hívják fel magukra a figyelmet. A néphit az egyes szikláknak különböző gyógyító erőket tulajdonít: a legenda szerint a gyógyító energia forrása maga Szűz Mária, aki fia, Jézus halála után bolyongani indult a nagyvilágba. Így érkezett Bükkszentkeresztre, ahol az egyik kövön pihent meg.
A kő a Szűzanya kényelme kedvéért megpuhult, és felvette derekának alakját. A helyi hit szerint ez a kő azóta gyógyítja a meddőségtől szenvedő nőket, míg a környező kövek egyéb panaszokat enyhítenek.
A kövek Bükkszentkereszt határában állnak az erdőben, ezért megközelítésükhöz nincs szükség nagyobb túrára. A helyszín akár kisgyermekekkel is remekül látogatható, akik mászkálhatnak a sziklákon, ameddig a felnőttek fájó testrészeiket gyógyítják. Azok, akik nagyobb sétát tennének a természetben, szintén nem fognak csalódni: a környéken számos túraútvonal is található.
Bükkszentkereszt Budapestről autóval 2 óra, tömegközlekedéssel több, mint 3 óra alatt érhető el. A Keleti pályaudvarról induló, Hidasnémetibe tartó vonatról a miskolci Tiszai pályaudvaron leszállva a Répáshutára induló busszal haladhatunk tovább: a bükkszentkereszti autóbusz-fordulótól a sziklák csupán rövid sétára vannak.
Vad romantika az Óbányai-völgyben
Az Óbányai-völgy hemzseg a természeti csodáktól. Túránk során vízesések és különleges sziklaformák mellett még egy régi vízimalommal is találkozhatunk. Az itteni Kéktúra által kijelölt útvonal 11 kilométer hosszú, és kevés szintemelkedést tartalmaz, ezért idősebb gyerekekkel is remekül végigjárható. Azonban érdemes vízálló túracipővel készülnünk, mivel az útvonal többnyire a patak medrében halad.
Utunk során megpillantjuk a különleges alakú Csepegő-sziklát a Ferde-vízesés mellett, és több remek kilátóponton is végighaladunk.
Óbányára autóval 2 óra alatt érkezünk meg Budapestről. Tömegközlekedéssel azonban több, mint 5 óra utazásra számíthatunk, ezért ennek az útvonalnak semmiképp sem érdemes Budapestről indulva nekivágni. Pécstől azonban nincs messze a csodálatos völgy: Pécsről Mecseknádasdra busszal érkezhetünk, és innen egy másik busszal juthatunk el Óbányára kevesebb, mint másfél óra alatt.
Vadregényes kalandok az Amadé-várromnál
Az Amadé-várrom ismertebb testvérétől, a Regéci vártól nem messze található a Zempléni tájvédelmi körzetben. Ahol korábban “vár állott, most kőhalom“: a vár hosszú, izgalmas évszázadokat követően kihasználatlanság és a karbantartás hiánya miatt pusztult el.
Tőle nem messze található az Amadé-szikla, ahonnan remek kilátás nyílik a környék erdeire. A 660 méter magasan fekvő várrom Göncről és Telkibányáról egyaránt elérhető gyalog. A táv oda-vissza nagyjából 14 kilométer, 600 méteres szintemelkedéssel kísérve, ezért erre a túrára mindenképp csak jó erőnlétben, felkészülten vállalkozzunk.
Gönc és Telkibánya Budapestről egyaránt 2 és fél óra alatt elérhetők autóval, tömegközlekedés használata esetén azonban több mint 4 órás menetidővel kell számolnunk. Az apró településekre vezető járatok lassúak és ritkán járnak, ezért az idejutás még a közelebb településekről sem egyszerű. Ezért azt tanácsoljuk, hogy az Amadé-várrom túrájának csak autóval vágjunk neki.
Budapest a magasból: a Nagy-Szénás tetején
Budapestről egyszerűen elérhető a Nagy-Szénás csúcsára vezető túraútvonalak kezdőpontja: amennyiben hosszabb túrára vágynánk, elindulhatunk Remeteszőlős felől, ugyanakkor a hegy rövidebb úton, Nagykovácsiból is elérhető. A Nagy-Szénás botrányok fókuszpontjává vált az elmúlt években, amikor ismeretlen tettesek illegális keresztet helyeztek a hegy csúcsára, veszélybe sodorva annak ritka növényzetét.
Nem véletlen, hogy a Nagy-Szénást mindenki a magáénak akarja: a kopasz hegycsúcsról egyik oldalon Budapest látképét tekinthetjük meg, a másik oldalon pedig a környező hegyvonulatokat láthatjuk. Amennyiben Remeteszőlősről indulunk, a túra hossza nagyjából 10 kilométer, 500 méteres szintemelkedéssel; Nagykovácsiból kezdve csupán 2 és fél kilométert és néhány száz méter szintkülönbséget kell leküzdenünk.
A Remeteszőlősre és Nagykovácsiba induló buszra Hűvösvölgynél szállhatunk fel. Amennyiben Budapestről indulunk, mindenképp válasszuk a tömegközlekedést a környezet védelme érdekében: Nagykovácsiba 15 percenként indul buszjárat.