Szinte hihetetlen, hogy a turisták még nem fedezték fel a "Föld legszebb helyén" kanyargó útvonalat
A Grúz Katonai Út 210 kilométeren keresztül halad a Kaukázusi-hegység különleges tájain keresztül. A szemet gyönyörködtető út ismeretlen a nemzetközi turizmus számára, ezért kevesen látogatják, számol be róla a BBC.
Már a rómaiak is használták
Az útvonal csakúgy, mint a grúz állam hosszú és konfliktusos múlttal rendelkezik: Grúzia Európa és Ázsia közötti stratégiai helyzete miatt a rómaiak, perzsák, oszmánok és oroszok hosszas rivalizálásának tárgya volt. A két kontinenst a Kaukázusban húzódó, ősi út kötötte össze: ezt Porta Caucasiának nevezték, és döntő szerepet játszott a hadműveletekben a birodalmak csatái során.
A 18. században, a Georgievszki-szerződést követően az oroszok a Porta Caucasiát modern katonai átjáróvá alakították: az útvonal ezután Grúz Katonai Út néven vált ismertté. Az útvonal a 18. és 19. században számos orosz katonai offenzívában játszott kulcsszerepet.
A hadtörténelem mellett a Porta Caucasia fontos része volt a Kínát a Földközi-tengerrel összekötő Nagy Selyemútnak is.
Selyemmel, fűszerekkel és ékszerekkel teli karavánok haladtak itt,
miközben olyan ókori írók, mint Sztrabón és az idősebb Plinius, az út természeti szépségéről áradoztak. Az útvonal ma is rendkívül forgalmas: olcsó elektronikai cikkektől az illatos örmény virágokig mindent szállítanak a térségben. A turisták azonban eddig nem fedezték fel maguknak a különleges szépségű útvonalat.
A világ legszebb helyszíne
A Kaukázusi-hegységben kanyargó útvonal buja völgyek, csörgedező folyók, vadvirágokkal benőtt hegyek és sziklák szélén fekvő festői falvakon vezet keresztül. A horizonton időnként grúz ortodox templomok tűnnek fel gyönyörű hordókupoláikkal, és színes szovjet mozaikok sorai díszítik az elhagyatott buszmegállók falait.
“Furcsa, hogy nem sok turista látogatja Grúziának ezt a részét. Pedig ez a legszebb hely a Földön, és a személyes kedvencem is” – mondta Mirian Takvarelia, a GoTrip Georgia sofőrje a BBC-nek. A GotTrip egy helyi fuvarozó cég, ami taxikat biztosít a látogatóknak többnapos utakra az országon belül.
Csak egyszer kell idejönni, hogy beleszeressen az ember a Kaukázusba.
Amikor megkérdezik Takvareliát, mióta fuvarozza a turistákat a Grúz Katonai Úton, elmosolyodik. “Túl régóta” – válaszolja. –”Talán 15-16 éve.”
Tizenhat év más országokban talán nem jelent sokat, de a dél-kaukázusi Grúziában ez a dátum a 2008-as ötnapos orosz-grúz háború végére utal. A háború pusztítása jelentős nyomot hagyott maga után a Grúz Katonai úton. Grúzia 1921-1991 között a Szovjetunió része volt, és a Tbiliszit és az oroszországi Vlagyikavkaz városát összekötő útvonal volt az egyetlen út a két ország között.
Az útvonalat az ókortól kezdve többször árnyékolta be történelmi konfliktus. “[A grúz katonai út] tele van a helyi művészettel és építészettel, és országunk gyönyörű történelmi örökségét képviseli” – meséli Sofia Knoeva, a Friendly.ge utazási iroda helyi idegenvezetője a BBC-nek. “Grúziában most már mindegyik utazási iroda beépíti a Katonai Utat a külföldi turistáknak szóló alapcsomagjaiba, hogy az emberek megismerhessék a régió kulturális gazdagságát.”
A Kaukázus egyik legszentebb zarándokhelye
Az út keresztülhalad a történelmi Mtskheta városában, amely a 4. század óta grúz ortodox egyház székhelye. A Kura és Aragvi folyók összefolyásánál fekvő Mtskheta a Selyemút egyik legfontosabb kereskedelmi csomópontjának számított: ide érkezett Kr.u. 337-ben Szent Ninó, aki végül keresztény hitre térítette Grúziát.
Mtskheta ma az UNESCO Világörökség része, és három történelmi templomnak is otthont ad: a Jvari kolostornak, a Samtavro kolostornak és a Svetitstkhoveli katedrális hatalmas komplexumának. A Samtavro kolostoregyüttesben található Mirian király, Grúzia első keresztény királyának és királynőjének, Nanának sírja; míg
a Svetitstkhoveli katedrálisban állítólag Jézus Krisztus palástja található,
amelyet egy Elioz nevű grúz zsidó hozott Mtskhetába.
A székesegyház kertjében egy sor régi quevri bortartó edény emlékeztet arra az időre, amikor a székesegyház saját bort készített és tárolt ezekben a földalatti tartályokban. Mtskheta történelmi központjában a piaci árusok a zománcozott ékszerektől és a hagyományos szőnyegektől kezdve az illatos fűszereken át a borjégkrémig mindent árulnak: a város a mai napig a Selyemút történelmi hangulatát árasztja.
A mtskhetai UNESCO-épületegyüttes legikonikusabb műemléke azonban a 6. századból származó apró Jvari kolostor. A folyókra néző sziklán álló templom a kora középkori grúz templomépítészet egyik ritka fennmaradt példája: belseje bonyolult bazaltreliefekkel és asomtavruli (ősi grúz írás) feliratokkal van díszítve. A templom a 4. században felállított első fakereszt helyén épült, amely a kereszténység grúziai megjelenését fémjelezte – a helyszín ma a Kaukázus egyik legszentebb zarándokhelye.
A szovjet múlt öröksége
A festői Tsikhisdziri faluban az arra járók egy elhagyatott buszmegállóban színes, omladozó kerámiapanelt találnak, ami oroszlánokat, lovakat, mitikus madarakat és népmesei képeket ábrázol élénk vörös, kék és sárga színekben. A Grúz Katonai Út mentén található mozaikok többsége a 20. század második feléből származik, amikor ezek a művek terjesztették a politikai és kulturális üzeneteket a Szovjetunió területén. A Szovjetunió 1991-es összeomlása után azonban a művészet gyorsan hanyatlott.
Mára Grúzia szovjet-kori mozaikjainak többsége vagy megsemmisült, vagy romokban hever.
Az út mentén fekvő Cskhvarichamia falu közelében található a Tsiskari tábor, Mtskhetától 30 kilométere keletre. A táborhoz vezető út minden méterén színes mozaiklapok sorakoznak, amelyek a grúz ünnepségeket és a hagyományos életet ábrázolják. A helyszíntől nem messze fekszik egy másik, szocialista alkotás: az orosz-grúz barátság emlékműve kolosszális betonépítménye meglepő kontrasztot teremt a lenyűgöző Kaukázus-hegységgel szemben. A struktúrát közelebbről szemlélve a grúz és az orosz történelem olyan képei tárulnak elénk, amelyek a két nemzet közötti “barátságot” ünneplik.
Az út során érdemes betérni Pasanauri városába is: itt ugyanis megkóstolhatjuk a khinkali-t, egy remek helyi specialitást. “A khinkali a tészta, a hús és a lé tökéletes egyensúlya – egy olyan kombináció, amely szó szerint szétrobban a szánkban” – magyarázza Takvarelia, miközben fejét lehajtva, a levet kortyolgatva mutatja, hogyan kell helyesen megenni a khinkalit. “Ha nem döntöd meg a fejed, akkor az összes levet kiöntöd.”
Barangolás vad tájakon
Az út az északkelet-grúziai Truso-völgyben ér véget, amely északon Oroszországgal, nyugaton pedig a szakadár Dél-Oszétiával határos. A Truso-völgy mindössze 22 kilométerre van Sztepantsminda városától, de a bizonytalan hegyi utakon navigálva több órát vesz igénybe az oda vezető út.
Az elhagyott falvakkal és középkori őrtornyokkal tarkított Truso-völgy lélegzetelállító szépséggel bír. Vörös színű hegyek szegélyezik a vadvirágokkal borított réteket, és ősi templomok állnak a Terek folyó csillogó vize felett. A festői Abano-tó kristálytiszta vízzel rendelkezik, és a kalandvágyókat a Zakagori erőd romjai hívogatják.
Bár kiemelkedő kulturális élményekkel és csodálatos látványokkal csábítja a vendégeket, a Grúz Katonai Út nem egyszerűen megközelíthető a turisták számára. Azonban amennyiben Grúziában töltenénk nyaralásunkat, több utazási iroda is lehetőséget kínál a vadregényes útvonal megismerésére.