Elméletben a túlóra önkéntes alapon működik, a valóságban azonban sok munkavállaló Görögországban kénytelen elvállalni a túlórát, bármiféle kompenzáció nélkül – írja a Dw.com.
Bár hivatalosan még mindig érvényben van a 40 órás munkahét, a munkáltatóknak már megengedett, hogy korlátozott ideig (napi legfeljebb két órányi) fizetetlen munkát kérjenek a dolgozóktól, cserébe több szabadságért.
Nem érint minden szektort
Július 1-jétől az iparban, a kiskereskedelemben, a mezőgazdaságban és egyes szolgáltatási ágazatokban dolgozóknak hatnapos munkahetet kell majd tartaniuk, ha munkáltatójuk úgy dönt, hogy ez szükséges. Az új szabályozás azonban nem érint minden ágazatot,
például a köztisztviselők és a vendéglátóiparban dolgozók mentesülnek majd a hatnapos munkahét alól.
A görögök dolgoznak a legtöbbet Európában
A hatnapos munkahét bevezetése előtt is azt mutatták a statisztikák, hogy a görög munkavállalók több munkaórát dolgoznak, mint bármely más munkavállaló Európában. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint a görögök heti 41 órával többet dolgoznak, mint az összes többi uniós polgár. Ráadásul a hosszú munkaidőért kapott fizetés európai összehasonlításban elég alacsony.
A Die Welt című lap cikke szerint a munkavállalóknak biztosítani kell a hatnapos munkahét lehetőségét, ezért szombaton negyven, vasárnap és ünnepnapokon pedig 115 százalékos bérpótlék jár majd- közölte az Economx.
A görög Munkaügyi Minisztérium szerint a reform célja a munkaerőhiány enyhítése és a gazdasági helyzet javítása.
Sok görög külföldön keres munkát
Az alacsony bérek, a korlátozott karrierlehetőségek és az egyre hosszabb munkaidő miatt sok görög külföldön keres munkát. Az olyan népszerű üdülőszigeteken, mint Mykonos és Santorini, az idénymunkások már most is heti hét napot dolgoznak. Ráadásul sokan túlzsúfolt szállásokon élnek. Nem ritka, hogy tíz ember osztozik egyetlen lakó- és hálóhelyiségen. Ez lehet az oka annak, hogy a legnépszerűbb turisztikai régiókban a szállodatulajdonosok nehezen találnak elegendő munkaerőt.