Az omikron variáns miatt a görög kormány december 29-én újabb korlátozó intézkedéseket jelentett be, egyebek mellett betiltotta a zenét a bárokban és éttermekben, hogy így csökkentse az újévi mulatságokat. Az otthoni munkavégzés aránya az állami és a magánszektorban 20 százalékról 50-re nőtt.
Kötelezővé tették az FPP2 vagy két műtősmaszk egyidejű viselését az éttermi dolgozók, illetve a nagyáruházakban vásárlók és a tömegközlekedésen utazók számára.
Február 1-től pedig mindazok, akik nem vették fel a koronavírus elleni emlékeztető oltást a második oltás után eltelt hét hónap alatt, oltatlannak minősülnek – jelentette ki Tanosz Plevrisz görög egészségügy-miniszter az Ant1 televízióban. Hozzátette: “Az oltási igazolás továbbra is érvényes lesz, mert kilenc hónapos európai igazolásról van szó, de nem részesülhetnek olyan előnyökben, mint a kizárólag oltottak számára engedélyezett helyek igénybevétele.”
Görögországban a 11 millió lakosból több mint 7 millióan vették fel a védőoltást. Több mint 3,9 millióan kapták meg már az emlékeztető oltást is. A járvány kezdete óta összesen 1 489 024 fertőzöttet jelentettek, december 14-én rekord számú – napi 130 – halálesetet regisztráltak. A SARS-CoV-2-vírus okozta Covid-19 betegség összesen 21 328 ember halálát okozta Görögországban.
Védettségi vagy teszt kell szinte mindenhova
A Konzuli Szolgálat tájékoztatása alapján Görögországban az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak kivételével szinte mindenhová (kiskereskedelmi egységek, múzeumok, éttermek teraszai, mozik, színházak, stb.) csak oltási, vagy védettségi igazolással (átestek a COVID-19 betegségen) lehet belépni. Aki nem rendelkezik az említett dokumentumokkal, azoktól 72 óránál nem régebbi negatív PCR, vagy 48 óránál nem régebbi negatív antigén gyorstesztet kérnek a belépéshez. Az éttermek, bárok, szórakozóhelyek belső tereibe csak oltási, vagy védettségi igazolással lehet belépni.
(MTI)