Az újítás kiemeli azokat az útvonalakat, amelyek a legkevesebb szén-dioxid kibocsátást generálják, elsősorban a forgalmi adatok és az útszakaszok felhasználásával. Elindulásakor a Google Maps alkalmazásában az alapértelmezett útvonal a “környezetbarát” opció lesz, hacsak a felhasználók nem választják a másik megoldást. Ha alternatív útvonalak akadnak, a Google választási lehetőségeket kínál, és lehetővé teszi a felhasználók számára a becsült kibocsátások összehasonlítását.
“Képesek vagyunk környezetbarátabb lehetőséget találni anélkül, hogy időköltséges kompromisszumot kötnénk” – mondta Russell Dicker, a Google termékigazgatója.
A különböző típusú autók és utak tesztelésén alapuló kibocsátási adatokat használják, az amerikai kormány Nemzeti Megújulóenergia-laborjának (NREL) információi alapján. “Ez remek példa három trend összefogására – az adatok, a fenntarthatóság és a fogyasztói választás” – mondta Siddharth Pathak, a Kearney tanácsadó cég partnere. A Google szerint ez a funkció először az Egyesült Államokban fog megjelenni az év végén – írja a BBC.
Zóna figyelmeztetések
Júniustól a Google figyelmezteti a járművezetőket, hogy utazzanak alacsony kibocsátású zónákon – ahol egyes járműveket korlátoznak. Ezek olyan országokban gyakoriak, mint Németország, Franciaország, Hollandia, Spanyolország és az Egyesült Királyság. “Amszterdamtól Jakartáig a városok világszerte alacsony károsanyag-kibocsátású zónákat hoztak létre – ezek olyan területek, ahol korlátozzák a szennyező járműveket, mint például bizonyos dízelüzemű vagy speciális kibocsátási matricákkal ellátott autókat, hogy elősegítsék a levegő tisztaságát” – közölte a Google egy blogbejegyzésében. Hozzátette: “Ezen erőfeszítések támogatása érdekében riasztásokon dolgozunk, hogy a járművezetők jobban megértsék, mikor navigálnak ezen zónák egyikén.”
Google Maps felhasználói az autót, a kerékpárt, a tömegközlekedést és az egyéb utazási lehetőséget is egy helyen hasonlíthatják össze, ahelyett, hogy váltanának az egyes szakaszok között az idén bevezetett új szolgáltatásban. Az amerikai technológiai óriás szerint hosszú ideje dolgozik a fenntartható gyakorlatán a környezet javára, ígéretet tett arra, hogy 2030-ig karbonsemleges lesz, hogy segítse a városokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának nyomon követésében.