A Google Arts & Culture alkalmazás része lett a Fabricius, amit a Rosetta-kő felfedezésének évfordulókán mutattak be. Az új nagy dobás mesterséges intelligencia segítségével képes lefordítani a hieroglifákat.
A hieroglifákat Egyiptomban használták Kr.e. 3200-tól 400-ig, ez a világ egyik legkorábbi írásformája.
A Google alkalmazás tartalmaz oktató anyagokat a kezdő egyiptológusok számára, valamint egy olyan eszközt, amely lehetővé teszi, hogy a használók saját szavaikat és üzeneteiket megosztható hieroglifákká fordítsák – ezt pusztán szórakozásból, akadémiailag nem feltétlenül helyes – írja a Lonely Planet.
Kutatás és szórakozás
A Fabricius másik részét tudományos kutatásokra programozták – a Google szerint ez az első nyílt forrású digitális eszköz, amely gépet használ az ókori egyiptomi írás dekódolására. A fejlesztők kiképezhetik a gépet a különféle piktogramok felismerésére – mintegy 1000 különféle egyiptomi hieroglifa van -, ezzel csökkentve a fordításhoz szükséges időt.
Az alkalmazás asztali verziója lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy feltöltsenek fényképeket az Egyiptomban vagy a világ bármeny múzeumában talált hieroglifákról, így azok digitálisan továbbfejleszthetők, nagyíthatók és összehasonlíthatók a hieroglifák adatbázisában meglévő szimbólumokkal. A keletkezéstől eltelt idő, az időjárás és a kivilágítás miatt bár roncsolódtak ezek az emlékek, így nehezebben olvashatók – különösen képzetlen szemmel -, de a Google reméli, hogy a gyors és pontos fordítások új történelmi felfedezéseket és sorokat eredményezhetnek.