Látványos hullócsillagzápor jön: 10 hazai helyszín, ahol gyönyörködhetsz a meteorrajban
Decemberben újra érkezik a Geminidák! Ez a csillaghullás az egyik leglátványosabb égi jelenség: a legintenzívebb időszakban akár óránként 120 hullócsillag is felvillanhat az égen. A Geminidák különlegessége, hogy a meteoroidokat egy ritka, sziklatípusú kisbolygó, a 3200 Phaethon hagyja maga után, így a hullócsillagok lassabbak és gyakran színesebbek is, mint más meteorrajok esetén. A raj meteorjai körülbelül két héten át figyelhetők meg.
Fotó: Getty Images
A Geminidák idén várhatóan december 13. és 14. között éri el majd csúcsát. A hullócsillagzápor éjfél körül lesz a leglátványosabb. A telihold ellenére is lélegzetelállító meteoresőre számíthatunk, de a városok fényei elvonhatják a jelenségről a figyelmet, így a legjobb megfigyelési helyek a fényszennyezéstől távoli területek.
Összegyűjtöttük azokat a helyeket, ahonnan valóban látványosnak ígérkezik a csillaghullás.
Normafa, Budapest
A Normafa népszerű kirándulóhely egész évben, és a nyári vagy téli csillaghulláshoz is ideális. A város fényeitől távol szabadon élvezhetjük a csillagos égbolt látványát. Kiváló elhelyezkedésének köszönhetően csodálatos a kilátás innen a budai hegyekre és a városra is. Ha innen nézzük a csillagzáport, mindenképp öltözzünk fel rétegesen, melegen!
Spotterdomb, Vecsés
A vecsési Spotterdomb szintén remek hely csillagnézéshez, főleg azoknak, akiket a légiforgalom is érdekel. Bár a reptér fényszennyezése erős, a dombhoz vezető úton több ponton is megállhatunk, hogy az égbolt szépségét élvezzük. A domb autóval közelíthető meg a legkönnyebben, és néhány perces sétával már szuper helyekről leshetjük a csillagokat.
Svábhegyi Csillagvizsgáló, Budapest
A Svábhegyi Csillagvizsgáló ideális választás azoknak, akik profi környezetben szeretnének csillaghullást nézni. December 14-én, szombaton 18 és 20 óra között egy különleges program vár ránk a csillagvizsgálóban, ahol a hullócsillagok mellett a Szaturnusz gyűrűrendszerét és Titán óriásholdját is megfigyelhetjük. Emellett a Jupiter felhői, holdjai is a látótérbe kerülnek.
Galya-kilátó, Galyatető
A Galyatetőn található Galya-kilátó a turisták kedvelt kirándulóhelye. A 995 méteres Péter-hegyen magasodó különleges kilátó nem véletlenül kedvenc a téli szezonban is. Innen páratlan panoráma nyílik a környező tájra különösen ha a tiszta égbolt lehetővé teszi a csillagok és az éjszakai égbolt látványának élvezetét. Érdemes egy túrát is tervezni a környékre, ha erre járunk.
View this post on Instagram
Bükki Csillagda, Répáshuta
A Bükki Csillagda különleges lehetőségeket biztosít a csillagászati megfigyelésekhez. Az intézmény 635 méteres tengerszint feletti magasságban helyezkedik el, ami hozzájárul a tisztább és élesebb csillagképekhez. Ezért az égboltról való megfigyelés sokkal tisztább, mint az Alföld területéről. A világ egyik legnagyobb, sorozatgyártásban készült csillagászati kupolája alatt professzionális távcsövek állnak rendelkezésre, melyek segítenek a naprendszer égitestjeinek vizsgálatában. December 14-én, 18 órától csillagászati programot tartanak majd a Csillagda épületében. Az estét egy rövid planetáriumi bemutatóval kezdik, amely segíti a látogatók tájékozódását az égbolton. Ezt követően, ha az időjárás kedvező, a látogatók beléphetnek az Obszervatóriumba, ahol a 61 cm-es átmérőjű távcsövekkel kémlelhetik az éjjeli égboltot.
Hármashatár-hegy, Budapest
A Hármashatár-hegy Budapestre néző oldalán számos kilátópont található, de csillagleséshez a Virágos-nyereg, a Máriahegy felé eső oldal, a legideálisabb. Ez a tisztás a Guckler Károly-kilátótól 35-40 perces sétával érhető el, az útvonal sötét, így érdemes zseblámpát vinni. A Hármashatár-hegy könnyen megközelíthető a 137-es busszal a Flórián térről.
Csillagtanya, Lovasberény
A Magyar Csillagászati Egyesület észlelőhelyén december 14., szombat 17 órára szerveznek közös csillagnézést. A Csillagtanya Lovasberény szőlőhegyén található, ideális helyszín az amatőrcsillagászat számára. Bár égboltja nem éri el a csillagoségbolt-park színvonalát, mégis tejutas és sötét, így kedvezőbb, mint az átlagos magyar körülmények. Az M7-es autópályától mindössze 10 km-re, a Velencei-hegység lábánál helyezkedik el. Rendszeresen szerveznek itt észlelőhétvégéket, észlelőakciókat és kisebb szakcsoport-találkozókat, melyek a hely különleges adottságait használják ki.
Pongrácz Észlelőrét, Eger
Pongrácz Sándor csillagász szabadtéri hullócsillagpartyt szervez Egerben december 14-ére, ahol a csillagos ég lenyűgöző szépségeit hozza közelebb hozzánk. Az este folyamán csillagászati távcsöveken keresztül csodálhatjuk meg a hullócsillagokat, a Szaturnusz vékony gyűrűit és holdjait, a Jupitert, a Marsot is. Egy lézerpálcás „égi túra” során a csillagképekkel is megismerkedhetünk. Az esemény létszámkorlátos, ezért előzetes regisztráció szükséges, mely során érdemes jelezni, ha autóval érkezel, hogy parkolóhelyet biztosíthassanak. Jegyek a helyszínen vásárolhatók.
Zselici Csillagpark, Zselic
A Zselici Csillagpark, amely Kaposvártól 25 kilométerre délre, a Zselici Tájvédelmi Körzet szívében található, az International Dark Sky Association (Nemzetközi Csillagos Égbolt Szövetség) szigorú kritériumai szerint került kijelölésre. A park rendszeresen szerepel a csillagnéző helyszínek nemzetközi toplistáin, és számos elismerést kapott már. A látogatók szabad szemmel gyönyörködhetnek a Tejútrendszer látványában is itt. A park sokkal többet nyújt az egyszerű csillagnézésnél: modern távcsövek, kilátó, és jól kiépített túraútvonalak várják a vendégeket.
Csillagoségbolt Park, Hortobágy
2011-ben alakult meg a Hortobágyon Magyarország második csillagoségbolt-parkja. Ez a terület az ország egyik legkevésbé fényszennyezett vidéke, így lenyűgöző látványt kínál: a Tejút fénylő sávja, a csillagok ezrei, valamint a bolygóközi porról visszaverődő napfény, az állatövi fény is jól megfigyelhetők a hullócsillagok mellett.