A budapesti fürdők közül hosszú éveken át a Széchenyi Gyógyfürdő után a Gellért Gyógyfürdő vonzotta a második legtöbb vendéget, hatalmas népszerűségnek örvendett a fővárosba látogató turisták körében. A pandémia miatt azonban a 2019-es 658 ezerről 2020-ra 119 ezerre csökkent a vendégszámuk – írja a TermálOnline. Hogy a turizmus teljes beindulását követően újra teljes pompában várja a látogatókat, felújításon kell átesnie. Csakhogy a fürdőt üzemeltető cégnek, illetve a hotelt korábban birtokló Danubius Szálloda és Gyógyfürdő Zrt.-nek soha nem volt erre pénze.
A fürdő gépészeti felújítását 2 milliárdra taksálták 2017-ben, míg a teljes költséget 15 milliárdra.
Noha a Danubius évekig keresett befektetőpartnert a feladatra, de erőfeszítéseik nem vezettek eredményre. A huzavonának végül Jellinek Dániel ingatlanmogul vetett véget, aki 2019-ben 8,9 milliárdért kivásárolta a szállodát birtokló Dome Kft.-ből a Danubiust – a fürdőt is megvette volna, de a főváros nem adta. Az ügylethez a Magyar Fejlesztési Bank nyújtott 8,8 milliárd forint hitelt. Az új tulajdonos azóta sürgeti a felújítást, tavaly már úgy tűnt, hozzá is látnak, de a pandémia ismét megakasztotta.
A közös gépészeti, elektronikai és statikai elemek miatt a felújításnak akkor van értelme, ha a gyógyfürdő és a mellette lévő szálloda rekonstrukcióját összehangolják „Már nincs lehetőség a halogatásra. Az épület alatti pince statikai állapota annyira leromlott, hogy teljes egészében alá kellett dúcolni. Az ikonikus hullámmedencét az idén már nem is indíthattuk el. A szálló tulajdonosa jövő év januárjában kezdene hozzá a felújításhoz, ezt megpróbáljuk márciusra kitolni, de az már az utolsó utáni határidő” – mondta a Népszavának Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója, aki azt is elárulta, hogy hamarosan kiírják a tervező kiválasztását célzó tendert. Ennek árát az idei költségvetésük tartalmazza.
Nyithat a Rác fürdő
A zárás persze bevételkiesést hoz magával – ezt a forgalomcsökkenést a Rác fürdő újranyitásával ellensúlyoznák, ami a különleges szolgáltatásokat kínáló 5 csillagos fürdő lesz, így a jegyárak magasabbak lesznek, tehát a Gellért miatt kieső bevétel részben pótolható lenne. Ezért sürgető a Rác fürdő megnyitása 2022 végén, ám a 10 évvel ezelőtt elkészült, de egy napot sem üzemelt fürdőszállóra még jócskán kell költeni a nyitáshoz. Egy májusi árverésen szerezte meg a fürdőt és a szállodát a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., a vételár kifizetése és a birtokba vétel után állapotfelmérést végeznek, üzleti koncepció készül, ennek alapján lehet majd dönteni a szálloda sorsáról, a fürdő felújítását pedig a lehető legrövidebb időn belül szeretnék elkezdeni.