Súlyos aszályra készülnek Olaszországban, miután a téli hónapokban elmaradt a korábbi években megszokott csapadékmennyiség. Az Alpokban sokkal kevesebb eső és hó esett, ami a nagyobb olasz folyók és tavak vízellátását biztosítaná – írja az Euronews.
Gyalog be lehetett sétálni a szigetre
Olaszországban 70 éve nem tapasztaltak ilyen súlyos aszályt. A Garda-tóban 30 éve nem volt ennyire alacsony a téli vízállás, februárban a tó vízszintje megközelítőleg 65 centiméterrel volt az átlag alatt a korábbi évek azonos időszakához képest.
Ebben az időszakban akár száraz lábbal is be lehetett sétálni a tóban található San Biagio-szigetre.
A Lombardia és Veneto régióval, valamint Trento autonóm tartománnyal határos, legnagyobb olasz tó vízszintje most április végén 45,8 centiméterrel van az átlagos tengerszint felett. Az elmúlt 70 évben ez az adat átlagosan 109 centiméter volt.
Súlyos aszályra készülnek
A 370 négyzetkilométeres tó vízszintjének csökkenését az Olaszország számos részét tavaly nyár óta sújtó súlyos szárazság okozza, amely a mezőgazdaság mellett az idegenforgalmat, a hajózást és a térség helyi közösségeit is veszélyezteti.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a múlt hónapban létrehozott egy irányítóközpontot, amely az egész ország vízkapacitását felügyeli. Februárban pedig rendkívüli, végrehajtó hatáskörrel rendelkező biztost nevezett ki a kormány aszály elleni harci tervének végrehajtására.
Helyi szinten a lombardiai kormány arra kérte a vízszolgáltatókat és a vízerőművek üzemeltetőit, hogy korlátozzák a vízfelhasználást.
A kormányzati tájékoztatás szerint a mezőgazdasági ágazat tavaly mintegy 6 milliárd euró veszteséget könyvelhetett el, és az előrejelzések szerint 300 000 vállalkozás további veszteségeket fog elszenvedni, ha nem szűnik meg a szárazság.