A Fudzsi, vagy Japánban sokkal általánosabban használt nevén Fudzsiszan Japán legmagasabb hegye, az ország egyik jelképe, éppen ezért nagy öröm, hogy az egy évig tartó kényszerű tilalom után újra mászható. Tavaly nyáron zárták le a járvány miatt, hosszú hónapok után azonban fergeteges volt az újranyitás:
már hajnali fél ötkor már több mint 100 mászó gyűlt össze, hogy szemtanúja lehessen a napfelkeltének.
„Van valami friss és felséges ebben. A napfelkelte a kezdet. Egy lehetőség, hogy elkezdjünk valami újat” – mondta az Euronews-nak az egyik mászó.
Szent hegy
A 3 776 méter magas hegy a Honsú sziget csendes-óceáni partján fekszik, Tokiótól 100 kilométerre délnyugatra. Körülötte öt tó helyezkedik el: Kavagucsi-tó, Jamanaka-tó, Szai-tó, Motoszu-tó és Sodzsi-tó. A hegy a Fudzsi–Hakone–Izu Nemzeti Park része, 2013-ban az UNESCO a kulturális világörökség részévé nyilvánította. Fontos szerepe van a japán kultúrában, a vallásban is: úgy tartják, a hegyet 2500 méter magasságban megkerülő ösvény egy másik világba vezet.
“Minél inkább haladunk előre, annál fáradtabbak vagyunk és a táj is annál kopárabb. Mintha a természet azt vetné el, ami hiábavaló. Ahogy mászunk, egyre inkább magunkkal kell szembenéznünk és a heggyel. Talán ezért érezzük ezt spirituálisnak. Legalábbis ez volt az érzésem, amikor ideértem – teszi hozzá a 34 éves japán hegymászó. Az ötödik állomástól a csúcsig tartó hegymászó útvonalak csak július elejétől szeptemberig tartanak nyitva, a fennmaradó időben veszélyes: 2019 októberében mászott fel egy fiatal férfi a tiltás ellenére, aki életét vesztette a hegyen.