A szakértők már jó ideje sejtették, hogy a Földközi-tenger Európa legszennyezettebb tengere: a legújabb kutatások most megerősítették ezt a feltételezést, ad hírt az osztrák Krone magazin. A tenger legmélyebb részén több mint száz tárgyat találtak a kutatók, melynek nagy része hulladék.
Hajókról dobálhatták a vízbe
A kutatók egy nagy mélységek feltérképezésére alkalmas, modern tengeralattjáróval merültek alá a Calypso-árokba, ami a Földközi-tenger legmélyebb pontja. Itt összesen 167 tárgyat találtak, melyek túlnyomó része emberi tevékenységből származó hulladék volt:
műanyag-, fém-, üveg-, illetve papírszemét.
A leletek az eddigi legsúlyosabb mélytengeri szennyezésre utalnak, amelyet valaha dokumentáltak.
A kutatás pontos helyszíne a Jón-tenger, körülbelül 65 kilométer távolságban Ithaka szigetétől, mely Görögországhoz tartozik. A kutatók szerint a megtalált hulladék egy részét
szándékosan, hajókról dobták a tengerbe – ezt bizonyítják a tárgyak között talált szemeteszsákok is.
A kutatásban részt vevő szakértők szerint a mélytengeri térségek még mindig ismeretlenek a nagyközönség számára: ezért nehezebb felkelteni a társadalmi és politikai figyelmet e sérülékeny élőhelyek védelmére. Miguel Canals, a Barcelonai Egyetem kutatója reméli, hogy a nyilvánosságra hozott fotók segítenek tudatosítani a problémát.
A kutatás kiemelt célja volt, hogy megerősítse a nemzetközi műanyaghulladék-ellenes egyezményeket, és hosszú távon hozzájáruljon a tengerekbe kerülő szemét mennyiségének csökkentéséhez.
Borítókép forrása: Getty Images