A Fertőrákosról Fertőmeggyesig tartó, csak kerékpárosoknak és gyalogosoknak elérhető út mentén több turisztikai látnivaló is található, a végállomás, Ruszt pedig a környék egyik legszebb kisvárosa. A teljes túra hossza mindössze 19 km, a szintkülönbség pedig 110 méter. A kerékpárutat 2020-ban újították fel, a teljes szakaszon jó burkolatú, egyértelműen jelzett úton tekerhetünk. Fertőrákos és Fertőmeggyes között kisebb emelkedők teszik izgalmasabbá a biciklizést. A Fertő-parti kerékpárút jelzése a B10, ezt kell követni végig az úton.
Fertőrákos látnivalói
Fertőrákosról a legtöbb embernek a 2015-ben felújított kőfejtő jut eszébe – ez a Fertő tó környékének egyik leghíresebb látványossága. Az itt kialakított barlangszínházban pedig nyaranta különböző színházi előadásokkal és zenés programokkal várják a látogatókat. A kőfejtő Fertőrákos központjában, a Fő utcán található.
Ezen a területen évmilliókkal ezelőtt a Pannon-tenger terült el, a mészvázú állat maradványokból (kagylók, csigák) képződött az itt bányászott lajtamészkő. A kőfejtőből kinyert mészkőből épült fel rengeteg bécsi és soproni épület. A kőfejtő területén hozták létre a Sziklai Benge Tanösvényt, ami egy kuriózumnak számító helyi virágról, a sziklai bengéről kapta ezt a nevet. A kőfejtő belsejében interaktív témaparkot is létrehoztak, ahol megismerhetjük a bánya történetét, és egy, a Pannon-tengerről szóló ismeretterjesztő filmet is megnézhetünk.
Ha már Fertőrákoson járunk, érdemes ellátogatni a püspöki kastélyhoz is. A fertőrákosi Zichy-kastély egy rokokó stílusban épült, barokk falképekkel ékesített püspöki palota. Eredetileg a győri püspök nyári rezidenciájául szolgált. Az épület a település központjában helyezkedik el. A kastély látványos barokk díszkert található, alatta pedig két óriási, boltozott mennyezetű pince van.
Ásványmúzeum
A fertőrákosi Ásványmúzeum egy régi parasztházban található, a templom közelében. A kiállítás egy több, mint négy évtizedes gyűjtőmunka legjavát mutatja be. Minden kiállított ásvány Magyarországról származik: találni itt kalcitkristályokat, mészkövet és cseppkövet is. A kollekció körülbelül 2000 kalcitkristályt és 400 ősmaradványt tartalmaz, köztük egy 2 millió éves antilopféle állat megkövesedett maradványait is.
Útközben meseszép tájakon haladunk keresztül, remek kilátással a Fertő tó nádasaira, szőlőföldek, és erdők-mezők mellett. Nagyjából 2,5 km kerekezés után érünk a határátkelőhöz. Közvetlenül a határ előtt még útba ejthetjük a Mithras-szentélyt, amit az itt szolgáló római katonák építettek, a napisten tiszteletére.
A B10-es kerékpárút jelzéseit kell követnünk végig utunk során. Fertőmeggyest (azaz Mörbisch-t) lejtős szakaszon érjük majd el. Fertőmeggyes a Fertő körüli világörökségi helyszín része, a régészek munkája nyomán azt is tudjuk, hogy a területet már a kőkorszakban is lakták. A kerékpárutat követve a kedves kis falu főutcáján találjuk magunkat. Akárcsak majd később Ruszton, itt is rengeteg a gólyafészek a háztetőkön.
A bortermelő falucskát 1385-ben, Mária királyné adományozta Sopronnak.
A település egyik legfőbb jellegzetességei a díszes és virágos udvar-közök, vagy ahogy a helyiek nevezik, Hofgassék.
Fertőmeggyes vízi színpada egyedülálló
Kerekezés közben az egyik pihenőnket megejthetjük a mörbischi strandon, ahol a híres vízi színpad is található. Ez a tószínpad kategóriájában az egyik legnagyobb: a nézőterén akár 6000 ember is elfér. A strand előtt nem csak egy nagy parkolót, de kerékpártárolót is találunk. A strandon napenergiával fűtött családi élménymedence, babamedence, vízijátszótér, csúszda és vadvízi áramcsatorna is van. A természetes áramlásnak hála viszonylag mély itt a víz. A településen akár vízre is szállhatunk: hajózási társaság, vitorlás- és szörfiskola is működik itt, de kompozhatunk is, és csónakbérlésre is van lehetőség.
A települést elhagyva végig szőlősdombok között vezet az utunk, egészen Rusztig. Útközben több pihenőhelyen is megállhatunk.
Végállomásunk: Ruszt
5 kilométer tekerés után érkezünk meg az ausztriai Ruszt városába. Ez a település a történelmi Magyarország legkisebb szabad királyi városa, és egyben a Fertő tavi régió legszebb települése. Itt is érdemes eltölteni néhány órát.
A történelmi városközpont számos hangulatos étteremmel és borozóval büszkélkedhet. A háromszög alakú főtéren, a Rathausplatz-on van a legtöbb látnivaló, de érdemes sétát tenni a Hauptstrasse-n és a szomszédos Conradplatzon is. A város lakói évszázadok óta szőlő- és bortermelésből élnek, ez a magyarázat arra, hogy a település dugig van borozókkal.
1524-ben a királyi udvar azt is engedélyezte a helyi borászoknak, hogy korai márkajelzés gyanánt “R” betűvel jelöljék hordóikat – ez a mai napig ott van a parafadugókon.
A város egyik legrégebbi épülete a Halász-templom, amely több korszak jellegzetességeit is őrzi. Az egykor katolikus templomként üzemelő épület egy régi temető mellett áll, lőréses erődfal veszi körbe. A templom Pongrác-kápolnája lenyűgöző üvegfestményekkel büszkélkednek. A jobb oldalon találjuk a Mária-kápolnát. A legenda szerint ezt Nagy Lajos király lánya, Mária alapította, hálából, mert a ruszti halászok megmentették az életét a viharos Fertő tavon.
A ruszti öbölben nem csak strand és élményfürdő, de vitorláskikötő és hajóállomás is várja az érdeklődőket.
A madarászok kedvelt megfigyelőhelye egy lápos terület a város határában, ahol a 16 méter magas Hölle-kilátótorony is segíti a megfigyelést.
A teljes távra két napot érdemes tervezni
A Fertőrákos- Ruszt útvonal egy nagyobb táv, a Fertő-parti kerékpárút része. A teljes nagy szakasz 121 km hosszú, körbeöleli az egész tavat, a magyar szakasza pedig 38 km. Nagyrészt külön kerékpárút van kialakítva a biciklisták számára, időnként azonban alacsony forgalmú kerékpársávon kell haladni. Végig jól követhető a B10-es jelzés.
Ha hosszabb, akár kétnapos kirándulást tervezünk, szuper lehetőséget kínál ez a nagyobb túra Fertő tó körüli út: sokszínű táj és rengeteg izgalmas látnivaló hívja az utazót. Elég csak Fertő-Hanság Nemzeti Park szikes tavaira és rétjeire, gazdag élővilágára gondolni, de kulturális értékekből sincs hiány: a fertődi Esterházy-kastély, a nagycenki Széchenyi-kastély, vagy a fertőrákosi ásványmúzeum mind-mind a felfedezésünkre vár.
Az útvonal nyugati, osztrák felén már emelkedőkre is kell számítani, de a hazai oldal kifejezetten gyermekbarát, csak elvétve szakítja meg néhány kisebb emelkedő.
Fertőrákos és Fertőmeggyes, Fertőmeggyes és Ilmic, és Ruszt és Podersdorf között kerékpáros komp is jár.
Pihenőhelyeket itt találunk: Fertőrákos, Fertőboz, Hidegség, Hegykő, Fertőhomok, Fertőd, Saród. Fertődön a Csillagtúra Központban kerékpárbérlésre is lehetőség van.