Minden egyes átlépéskor az osztrák–magyar határon azon gondolkodtam, hogy milyen lehet ez a határvidék. Osztrák vagy magyar inkább? Milyen látnivalókat kínál? Mit tesznek az asztalunkra egy étteremben? Hogy élnek és éltek itt az emberek? Mivel foglalkoztak? Milyen lehet a Fertő tó az osztrák part menti városokból?
Egyik alkalommal végül megálltunk Kismartonban, azután Rustban, majd Podersdorf am See városkában, vagy nevezhetném úgy is, hogy Pátfaluban. S akkor rájöttem, hogy ez az a vidék, amelyet szívesen felfedeznék. A táj, a tó és a környező települések, mint osztrák–magyar kultúrtáj, az UNESCO világörökség részét képezik, ugyanakkor természetvédelmi terület is.
Elkészítettem a saját bakancslistámat a Fertő tó környékéhez, amelyen gyűlnek a pipák, de korántsem jutottam még a végére. Olyan sok itt az érdekesség – amit jólesne hosszabb tartózkodás alkalmával, kerékpárral bejárni –, hogy a lista csak egyre hosszabb lesz.
Elvágyunk távoli tájakra, és közben a közeli vidékekről megfeledkezünk. Éppen ezért most közreadom a Fertő tó körüli bakancslistámat, amelyhez nagy segítséget kaptam kolléganőmtől, Kondor Anditól, az Élmény Nektek oldal szerzőjétől.
Vágjatok bele velünk együtt a Fertő tó felfedezésébe!
A listáról szándékosan hiányoznak az olyan híres, sokat emlegetett látnivalók, mint az Eszterházy-kastély Fertődön, a Széchenyi-kastély Nagycenken, Sopron érdekességei és a kismartoni kastély. Vannak viszont eldugott, meglepő és hihetetlen látnivalók rajta.
Podersdorf am See – Pátfalu
A Fertő tó vigyáz magára, és kevés helyen engedi csak közel a látogatókat. Podersdorf am See, vagy magyarul Pátfalu az a hely, ahol könnyedén csobbanhatunk a vízbe, hiszen ez az egyetlen terület, ahol a partot nem nádas szegélyezi (nem irtás miatt, természetes oka van). Ki is használják, hiszen csaknem 1,5 km hosszan fürdő-pihenő övezetet alakítottak ki (a gyermekeket egy óriási élménypark is várja). Nem lesz nehéz megtalálni a helyet, messziről integet a Fertő tó híres piros-fehér csíkos világítótornya, amelynek jelzése a tó minden pontjáról látható.
A vízisportok szerelmesei itt jól érezhetik magukat, hiszen nem csupán a fürdés, hanem a szörfvitorlázás, a kiteszörf is megengedett.
Pátfaluban a parti élményvadászaton túl számomra bakancslistás hely a szélmalom, amely
Ausztria egyetlen még működőképes és látogatható szélmalma.
A mintegy 170 éves, műemlékvédelem alatt álló malom ma magántulajdonban van. A tulajdonosok, ha a körülmények – például a szélirány és a szélerősség – megfelelőek, akkor üzembe is helyezik azt.
Hölle kilátótorony – Illmitz
Mi lenne velünk kilátók nélkül? – mondogatja a férjem, aki egyben az Élet sója blog fotósa is. Az ő kedvéért került fel a listámra ez a kilátó, ahonnan az egész Fertő tóra rálátni. Ráadásul a tavat megkerülő kerékpárút (117,5 km-es, amelyből 41,5 km Magyarországon halad át) mentén található. Nincs szükség nagy magasságokra, hiszen ez a táj sík vidék, így a 16 méter magas torony épp elég ahhoz, hogy szemügyre vehessük a Fertő tavat és ellássunk egészen a Leitha-hegységig.
A kilátó környezetében számos ritka madár- és növényfajt fedezhetünk fel.
Különösen tavasszal és ősszel páratlan a látvány, amikor a vándormadarak megpihennek a Fertő környékén. Ilyenkor a Höllén kívül még itt található tucatnyi kilátó is zsúfolásig megtelik természetbúvárokkal és madármegfigyelőkkel.
Kerékpármúzeum Illmitzben
Történelmi kerékpárok, kerékpárok történelme – lehetne a jelmondata ennek az illmitzi magángyűjteménynek a Fertő tó partján. A jó borairól is híres településen hol máshol rendezhették volna be a kerékpármúzeumot, mint egy régi, családi borospincében.
A régi kerékpárokról és a régi technológiáról maga a tulajdonos, Werner Schneider mesél a látogatóknak úgy, hogy közben egy jó pohár bor mellett nosztalgikus hangulatba is hozza őket.
Az 1885 és 1945 közötti időszakból származó kerékpárok történeteit kutatásai és saját kezű felújítása során „szerzi” be.
Kellergasse (pincesor) – Purbach
Kulináris élvezetekben nincs hiány a Fertő tó környékén. A boros kalandokhoz elsősorban Purbach vagy magyarul Feketeváros pincéit szúrtam ki. Az itt található Leitha-hegység lábánál 1850 körül kialakított ötven borospince vonzó a városban, de a török- és Habsburg-ellenes felkelések idejére emlékeztető városkapuk, a burgstalli vár- és sáncmaradványok is megérik a látogatást, még mielőtt hagynánk elcsábítani magunkat a helyi nedűk által.
Wander Bertoni szabadtéri múzeum – Winden am See
Wander Bertoni szobrászművész Winden am See-ben (magyar nevén Sásonyban) 1965-ben vásárolt meg egy vízimalmot, amely körül elhelyezte alkotásait. Vasból, kőből és márványból készült szobrai természetesen illeszkednek a tájba, már csak ezért is kíváncsi lennék a múzeumra, de van még valami, ami felkeltette az érdeklődésemet. A művész az ötvenes évektől kezdve gyűjtötte a díszített tojásokat és a tojást formázó művészeti alkotásokat. Véleménye szerint a tojás mindennek a kezdete és vége, szimbolizálja a születést és a halált és jelen van minden kultúrában. Felesége segítségével kiállítást hoztak létre a mintegy 4000 tojásból, amelyek között nincs két egyforma. Rendkívüli gyűjtemény, már csak ezért is érdemes Sásonyba ellátogatni.
Haydn lakóháza Eisenstadtban
Mindig kíváncsi voltam, hogyan élnek mások. Éppen ezért arra is kíváncsi vagyok, hogyan élnek vagy éltek a híres, tehetséges emberek. Ki van a művész mögött? – kérdezem sokszor. Eisenstadtban, ahol Haydn élt és dolgozott az Eszterházyak udvarában, a zeneszerző vásárolt egy házat. 1766-tól itt élt, ebben a házban; most a múzeumban betekintést nyerhetünk Haydn hétköznapjaiba. Évente helyet adnak itt egy, a művészt új aspektusból megvilágító kiállításnak is.
Tschardaken – hagyományos kukoricapajták Halbturnban
A mai napig szívesen emlékszem vissza arra a góréra, amely a nagymamám házának udvarán állt. Gyermekkoromban már nem használták kukoricatárolásra, ezért én berendezhettem ott a saját kis búvóhelyemet. Imádtam ott olvasni, énekelni és fogadni a barátnőket. Éppen ezért ki nem hagynám Halbturnban azokat a kukoricatárolókat, amelyeket itt Tschardake névvel illetnek. Meghatározzák a település városképét a Tschardaken Straßén, amely a hivataltól és rendőrőrstől indul.
A településen évente, a nyár végén „Tschardaken-fesztivál”-t is rendeznek.
Halbturn rejteget még egy szépséget, a Schloss Harrachot, amelynek helyén először egy magyar királyné (II. Lajos felesége, Habsburg Mária) székhelyének központja állt, majd a Harrach család építette a török által elpusztított várkastély helyén a jelenlegi barokk kastélyt. Később Mária Terézia édesapjának vadászkastélya lett. Kertje gyönyörűen rendben tartott angolkert ma is.
Hajózás a Fertő tavon
Hajós kirándulásokra is lehetőség van a Fertő tavon. Különösen nagy segítség lehet a kerékpáros komp (Mörbisch és Illmitz között) és a tavi hajójáratok (Breitenbrunn és Podersdorf között, valamint Rust és Podersdorf között), amelyek segítségével lehetővé válik, hogy egy helyen lakva, több nap alatt járjuk körbe kerékpárral a tavat. (Az Élmény Nektek oldal szerzőjének tippje, hogy kerekezzünk Sopronból vagy Fertőrákosról Mörbischbe, onnan komppal Illmitzbe és onnan vissza Sopron felé.)
Ezenkívül sétahajók és rendezvényhajók is közlekednek a tavon. A magyar partszakaszon jelenleg nincs kikötő, de az osztrák oldalon a fenti településeken túl még Illmitzből is indulnak hajók.
Kőfejtő és barlangszínház – Fertőrákos
Fertőrákos település több szempontból is felkeltette az érdeklődésemet. Sokat hallottam a barlangszínház programjairól, ezen a nyáron is sok izgalmas koncert, táncjáték, színdarab kerül színpadra a különleges helyszínen. Már a harmincas években tartottak itt szabadtéri előadásokat, a kiváló akusztikát Dohnányi Ernő zeneszerző és Kóh Ferenc bariton fedezte fel. Később az időjárás miatt a kőfejtő csarnokait használták nyári előadásokra. Ma már kényelmes székeken, komoly technikával felszerelt színházban élvezhetik a nézők a darabokat.
A kőfejtő sötét oldaláról is hallottam, hiszen a második világháborúban munkaszolgálatosok dolgoztak itt.
Magáról a kőfejtésről, a környék növény- és állatvilágáról egy témaparkban kaphatunk információt. Izgalmas végigjárni a Sziklai Benge tanösvényt, betekinteni a denevérek, a kőfejtés, a barlang keletkezésének történetébe. Végül a kőbánya tetejéről megcsodálható a Fertő tó is.
Mozdonyskanzen – Nagycenk
Szülőfalumban az idős emberek sokat emlegették a keskeny nyomtávú vasutat, amelyből mára már csupán néhány méternyi sín maradt a település határában. Az a vasút személy és áru szállítására szolgált, hasonló gőzmozdonyok, személy-, teher- és rönkszállító kocsik járhattak rajta, mint amilyeneket megnézhetünk a nagycenki mozdonyskanzenben. Hany Istók, a Kincses és Triglav mozdonyok nemcsak a gyermekek szívét hódítják meg, ezt garantálom. A mozdonyskanzen mellett pedig ott a Széchenyi múzeumvasút, amellyel egy nosztalgikus időutazáson vehetünk részt.
Betekintés a múltba – Mörbisch, Fertőszéplak és Lászlómajor
Ahogy már korábban is említettem, kíváncsian tekintek be otthonokba. Utazásaim során szívesen látogatom meg a skanzeneket, közelebb hozza a vidéket, a jelenkor emberét is, ha képet kapok múltjukról. A Mörbischben (Fertőmeggyesen) található egykori gazdaházak korhű berendezései az 1900-as évek elején itt élő gazdák életébe engednek betekintést. Fertőszéplakon a felújított parasztházak a Fertő menti parasztbarokk építészetét mutatják be.
A mörbischi gazdaházakhoz hasonlóan a helyi gazdaságok működését és életét vehetjük szemügyre Lászlómajorban, Sarród közelében. Ez a majorság egykor az Eszterházy hercegek gazdasági központja volt. Izgalmasan hangzik a fűszernövénykert, az őshonos állatok karámja megtekintésének lehetősége és a vidék gazdálkodási történetéről szóló kiállítás. Családoknak is kiváló program.
Páneurópai piknik emlékhely
Ki nem hagynám a Fertő tó környéki barangolásom során a helyet, ahol 1989-ben először megnyílt a határ nyugat felé és ahol a páneurópai piknikre sor került. Ma már nehezen képzelhető el egy, Európát ily módon elválasztó határzár, de talán éppen azért, hogy ne is kerüljön sor újra hasonló kerítések felhúzására, mindenkinek el kell látogatni az emlékhelyre.
A határ mellett 1989 augusztusában lezajlott páneurópai piknik, a vasfüggöny leomlásához vezető békedemonstráció helyszínén emlékhelyet alakítottak ki. Melocco Miklós Áttörés című szobra mellett egy látogatóközpontban az egykori eseményeket követhetjük nyomon, és látható még egy a korabeli határőrtornyok közül.
Szerb Antal-emlékhely – Balf
Az egykori magyar munkaszolgálatosoknak – köztük számos írónak, költőnek – állít emléket a balfi emlékhely.
A Szent Farkas-vártemplom melletti helyszínen a legmegkapóbb a templomot körbeölelő falba épített Szerb Antal-emlékkő, amelyen az író szavai olvashatóak:
A szabadság nemcsak egy nemzet magánügye, hanem az egész emberiségé is.
+ 1 gasztro tipp: A Fertő tó mellett érdemes megkóstolni a fertői halászlevet kattanccsal (paprikás kaláccsal).
+1 boros tipp: Ruszt településen kóstold meg a Ruster Ausbruchot, amely a világ egyik legkeresettebb aszúbora.
A cikkben szereplő fotókat Kondor Andrea, az Élmény Nektek oldal írója készítette.