Erdélyben morbid a farsang: szinglik meneküljetek!
Erdélyben, húshagyókedden a farsangi lakomák után a pártában maradt leányokat és agglegényeket csúfolják ki. A legények tuskóznak, vagyis végigjárják a falvakat és vénleánynak öltözve egy láncnál fogva fatuskót húznak maguk után a megbélyegzésre. Egy másik szokás a farsangtemetés, amikor a telet jelképező szalmabábut elégetik, vagy vízbe vetik. A fonókban régen párválasztás zajlott, trükkös társasjátékokkal ugratták egymást fiúk és leányok, amelyek gyakran csókkal vagy öleléssel végződtek. A drasztikus és obszcén jelenetek között volt állatvásár, halottsiratás és temetés is, na és persze sok ének és tánc.
Ausztriában négyévente farsang, csak férfiaknak
Az Alpok karneválja a Schemenlaufen, amit Imstben rendeznek négyévente, legközelebb 2024-ben. A kizárólag férfiakból álló menet parókákban és maszkokban táncol, hagyományos öltözetekben. A két jellegzetes figura Scheller és Roller. A Schellerek idősebb férfiak, sötétebb bőrrel, bajusszal és dús szemöldökkel, a Rollerek fiatalabbak, világos, kedves arcvonásokkal, kipirult orcával és mosollyal. Kettejük viadalát gyakran értelmezik a kiöregedett tél és a fiatalosan közeledő tavasz közötti váltásként. A fesztivált az UNESCO kulturális örökségként emelte be a világörökségek sorába 2012-ben.
Horvátországban elszökik a medve
Az észak-horvátországi Kastavban báránybőrbe öltözött, derekukon kolompokat viselő, örökzölddel díszített különös fejfedőket hordó férfiak árasztják el a helyi falvakat. Vonulásuk közben ritmusosan összeütögetik csípőiket és fel-felugranak a levegőbe. Az évente megrendezett ünnepségen komédiázó figurák is vannak, mint például a „táncoló medve”, aki megszökik gazdáitól. Végül a házaknál hulladékot gyűjtenek, amit aztán a szabadban égetnek el. A szokás szintén szerepel az UNESCO listáján.
Állatáldozás a cseheknél
Csehországból is hasonló farsangi tradíciókat lehet találni. Közvetlenül a húsvéti nagyböjt előtt Hlinsko és Hamry városok környékén a felvonulás és az előadott kis történetek figurái a „török”, a „kis feleség”, a „szalmaember”, a „kéményseprő”, és a „medve”. Az utolsó háznál kerül sor egy (beöltözött) kanca szimbolikus meggyilkolására, amelyet feláldoznak bűnbakként. A kanca végrendeletének felolvasása után a lovat alkohollal új életre keltik, ezzel pedig megnyitják a nagyböjt előtti táncos, bőséges lakomákkal teli időszakot.
Disznóvéres farsangi fánk Milánó mellett
A híres velencei karnevál mellett számos olaszországi desztinációban találkozhatunk farsanggal. A második leghíresebb a Milánótól nyugatra található Ivrea városka, ahol farsangkor dúl a Narancsok harca, amikor az egymással szemben álló felek gyümölcsökkel dobálják egymást. Egyik speciális ételük a szicíliai fahéjas fánk (chiacchiere), amit régen friss disznóvérrel ízesítettek. Mára szerencsére ezt a szokást többnyire már elfeledték az észak-olasz cukrászok, helyette csokiöntetben úszik minden.
A karnevál szüze egy férfi, Németországban
A Németországi Kölnben egy héten át tart a buli. Az esemény első napja a Nők farsangja, amikor csak a hölgyek bújnak jelmezbe, és egész nap abban mulatnak. Megválasztják a karnevál hercegét vagy szüzét (aki valójában egy női jelmezbe bújt férfi) és egy földművest.Az ünnepség fénypontja pedig az a Rózsák hétfője, amikor közel egymillió ember kíséri végig a farsangi felvonulást az utcákon és tereken, miközben a felvonuló zenekarok, táncosok, művészek cukrokat és csokikat dobálnak a nézelődőknek.
Virágkarnevál a francia riviérán
Február második felében már nyílnak a mimózák a francia tengerpart mentén. Nizzában ekkor tartják a télűző farsangi forgatagot (február 13-28.), amelynek egyik fénypontja a virágkarnevál. A hatalmas (mimózákkal, gerberákkal, liliomokkal) feldíszített kocsik a napfényes tengerparti Promenade des Anglais sétányon vonulnak fel nagy zenei kíséret közepette. A karneválon emellett színes papírmasé figurák, zenekarok, táncosok, utcaművészek menetelnek, óriási a hangulat ezen a két héten Nizzában. A parti éjjel-nappal tart, a város színes fényáradatban úszik.
Az angolszászok palacsintát dobálnak
Az Egyesült Királyságban és Írországban a városok húshagyókedden palacsintás versenyfutást rendeznek, amikor futás közben egy serpenyőből néhány másodpercenként kell feldobálni a palacsintát. Néhány helyen tömegfutballt (mob football) rendeznek ezen a napon.
Oroszországban is a farsangi palacsinta a menő
Az úgynevezett Maslenyitcát, a palacsinták hetét a nagyböjt előtti utolsó hét napján tartják Oroszországban. Ennek szereplője a bliny orosz palacsinta, (ez egy pufók amerikai palacsintára hasonlít a legjobban). Kerek és aranyszínű, de csak olyasmivel készül, amelyet az ortodox hagyományok megengednek:vaj, tojás, tej (az ortodox nagyböjt szerint a húsfogyasztás egy héttel a tej- és tojásfogyasztás előtt szűnik meg).
A hollandok heringet esznek
A farsang neve Vastenavond vagy Vastelaovend(j) a Németalföldön, ezt leginkább a déli tartományokban rendezik meg, Limburgban és az Észak-Brabant részeken. A farsangi szokások városról-városra változnak, de gyakoriak a parádék, a felvonulás hercegi kísérettel valamint a farmer esküvő és a hering evés. Hagyományosan a hamvazószerdát megelőző vasárnaptól keddig tart ez a fesztivál.
Színházi kultúrélmény a spanyol farsangon
A riói karneválhoz hasonló méretű az andalúziai Cádizban februárban megrendezett, illetve a Tenerifén tartott farsang. A gyönyörű és hatalmas díszletek, a csodás ruhákba öltözött táncosok, a vidám zenészek és utcaművészek fiesta hangulatot varázsolnak. Cádizban azonban a zene és tánc mellett fontos szerepet kap a színház világa is. A karnevál ideje alatt ugyanis a Falla színházban zajlik az énekesek és együttesek, valamint a humoristák versenye.
Észak-Európában szolid a farsang
A skandináv országokban nincs nagy karnevál és felvonulás, helyette viszont ott van a semlor (svéd sütemény). Az őrölt kardamommal ízesített, élesztős tésztából készült péksüteményt, tetejét levágják, a két részt mandulakrémmel és tejszínhabbal töltik meg. A skandináv emberek szerint mindenki ezt a finomságot várja január óta, és amint elkezdik árulni, kígyózó sorokban állnak az emberek a cukrászdákban, hogy megkaphassák a finomságot.