Nagyon valószínű, hogy farkassal találkoztak kirándulók Nógrád vármegyében. Az állatról videót is készítettek.
Szuha község polgármestere, Tóth Zoltán Facebook-posztban figyelmeztette a környéket járókat:
„Tisztelt gombázók és más erdőjárók! Ne vigyünk magunkkal kutyát az erdőbe, ne engedjük el a csemeténket távolabb bóklászni, legyünk hangosak, bár akkor sincs garancia arra, hogy a videó főszereplője elkerül minket. Mint látható, nem fél az autótól, nem reagál a kiáltozásra, csak az autó oldalának csapkodása készteti távozásra…” – fogalmaz a polgármester.
A videón szereplő állat egyesek szerint kutya, de a többség egyértelműen farkasként azonosítja.
A felvétel Mátraalmás és Galyatető között készült, nappal, a délutáni órákban,
és látható rajta az is, hogy az állatot valóban nem riasztotta el sem az autó, sem az emberi jelenlét. Egyébként ez nem egyedi eset, Magyarországon több farkascsalád is él, 2019-ben a hazai farkasállományt nagyjából 60 példányra becsülték. Az emberektől általában tartanak ezek a nagyragadozók, a házi kedvencekre, kutyákra azonban valóban veszélyt jelenthetnek.
A kutyák rokona
A szürke farkas, vagy egyszerűen farkas (Canis lupus), az emlősök osztályának ragadozók rendjébe, ezen belül a kutyafélék családjába tartozó faj. A kutya (Canis lupus familiaris) és a dingó (Canis lupus dingo) is ennek alfajai, bár önálló fajként is említik őket. A farkas Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
Ma már Magyarországon is védett állat a farkas, ahogyan számos más európai országban is. Ez azt jelenti, hogy a vadászatuk illegális. Ennek ellenére tavaly a hazánkba keveredő, jeladós svájci farkast mégis lelőtték.