A dunántúli térségek viszont stagnálnak, a keleti országrészben pedig csökkenő bevételeket értek el a falusi turizmusban tevékenykedő vállalkozások.
A Napi.hu többek között a Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Egyesülete elnökét, Gergely Máriát kérdezte, hogy miként látta a 2022-es helyzetet. Az egyesület vezetőjének elmondása szerint a falusi vendéglátók sem mentesültek a gazdasági válság hatásai alól. Rávilágított arra, hogy kisebb bevételek mellett kisebb nyereségre tettek szert a vállalkozások. Sajnos a falusi vendéglátás még a mérsékelt költségnövekedést is nehezebben élte meg.
Térségenként más tendenciák érvényesülhetnek
A Bakonyban és a Balaton-felvidéken viszont nem volt látható a belföldi turizmus csökkenése, és ez a tény érezhető volt a falusi vendégasztalt üzemeltető vállalkozásoknál is.
Kovács János a Balatonfüredi járásba eső Óbudaváron egyszerre nyújt szállást és étkezést is a turistáknak. Természetesen az energiaárak drágulása őt is érintette, a növekvő kiadások bizonyos részeit egy 25 százalékos szolgáltatási árnövekedéssel igyekezett kompenzálni.
A Napi.hu-nak nyilatkozó vállalkozó szerint azok a falusi turizmusban dolgozó vállalkozók vannak könnyebb helyzetben, akik falusi vendégasztalt is üzemeltetnek, és mindezt saját alapanyagaik felhasználásával tudják megvalósítani.
A Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Egyesülete vezetője reménykedve tekint a 2023-as év elé, de fontosnak tartaná újabb fejlesztési források megnyitását is az ágazat részére. Korábban sokan igénybe vették a Kisfaludy-programot, melyből lehetett akár építkezni, felújítani.
Most ugyanígy számítanának a LEADER-források megnyitására. Mindeközben természetesen fontos a kapcsolódás az “Aktív Magyarország” rendezvényeihez.
Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le a legérdekesebb cikkekről!