A Lonely Planet oldalán szúrtuk ki, hogy az International SOS, vagyis a világ legnagyobb orvosi és utazási biztonsági szolgáltató cége idén is megmondta, melyek lesznek az új évben a legbiztonságosabb úti célok.
Hosszú és unalmas szöveges elemzések helyett a vállalat mindig egy utazási kockázattérképet készít, ami kifejezetten felhasználóbarát: az interaktív ábrán a világ országait egészségügyi ellátás, személybiztonság és közlekedésbiztonság szempontjából sorolják be különböző veszélyességi kategóriákba, és ezeket eltérő színnel jelölik. Az alábbiakban ezt a térképet fogjuk böngészni egy kicsit, és végül választ adunk a nagy kérdésre, vagyis arra, hogy melyek azok az országok – nagyon kevés ilyen van – amelyek minden szempontból abszolút biztonságosnak minősíthetők.
A személyes biztonságot az erőszakos bűncselekmények, a politikai agresszió, a polgári nyugtalanság, különféle etnikumok, vallások elleni támadások, a külföldieket célzó bűncselekmények aránya alapján határozzák meg, és az infrastruktúra, illetve bizonyos szolgáltatások színvonala is számít.
Extrém kockázatos besorolást kapott egy rakás afrikai régió (Nigéria északkeleti része, a Közép-afrikai Köztársaság, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti része, Szomália, Dél-Szudán, Líbia), valamint Jemen, Irak, Szíria, a Gázai övezet, Afganisztán, és a Donyec-medence.
Ugyan nem extrém módon, de veszélyes például Észak-Amerika déli része, Venezuela, Kolumbia bizonyos területei, valamint Pápua Új-Guinea is.
Európát (és hazánkat is) alapvetően alacsony veszéllyel jellemezték. De hasonlóan jól szerepelt Irán, Kína, Üzbegisztán, Japán, Vietnam, Thaiföld, Ausztrália, Szenegál, Namíbia, Chile, Uruguay, Paraguay, Kuba és természetesen az USA és Kanada.
Egészségügyi nézőpontból ismét Afrika az, ahol tobzódnak az extrém mértékben kockázatos helyszínek: ilyen Líbia, Sierra Leone, Burundi, Eritrea, Bissau-Guinea, Libéria, Niger, Burkina Faso, Szomália, a Közép-afrikai Köztársaság és Dél-Szudán. Hasonlóan rossz helyzettel bír Szíria, Afganisztán, Irak, Jemen, Venezuela, Haiti, és Észak-Korea is. A legjobb egészségügyi viszonyokkal Kanada, az USA, Uruguay, Chile, a Dél-afrikai Köztársaság, Ausztrália, Japán, Dél-Korea, Görögország, Törökország, valamint Európa nagy része – közte Magyarország is, de például Szlovákia már nem – minősíthető az International SOS szerint.
Ennél a pontnál a minőségi egészségügyi ellátás és a gyógyszerek elérhetőségét, az esetleges fertőző betegségek jelenlétét, továbbá a víz higiéniás állapotát veszik figyelembe.
Végül jöjjön a közlekedésbiztonság, amihez a szervezet a WHO adatait használta, méghozzá a 100 ezer főre jutó halálos közúti balesetek számát.
Európai államokon túl Afrikából egyedül Egyiptom, az amerikai kontinensről pedig csak Kanada tudott becsúszni a legjobbak közé, ezenkívül Ausztrália, Dél-Korea, Japán és Azerbajdzsán közutai is szuper biztonságosnak számítanak.
A legkevésbé kecsegtető közúti körülmények Afrika jelentős részében (kivéve Angola, Botswana, Zambia, Gabon, Nigéria, Egyiptom és Nyugat-Afrika országainak többsége), Szaúd-Arábiában, Vietnamban és Thaiföldön, Venezuelában, plusz Belize és a Dominikai Köztársaság területén tapasztalhatók.
Na és akkor végül is melyek azok a térségek, amik mindhárom kategóriában a legjobban teljesítenek?
A lista roppant rövid, és szerepel rajta egy egészen váratlan pont is: Dánián, Norvégián, Finnországon, Svájcon és Izlandon nem csodálkozunk, de sikerült Szlovéniának is feljutnia a csúcsra, és bekerülnie a világ legbiztonságosabb turisztikai célpontjai közé.
Ezekben az országokban a 100 ezer főre jutó közúti balesetek száma kevesebb mint 10, nem terjednek veszélyes betegségek, jó az orvosi ellátás, és személybiztonsági szempontból nem egyszerűen alacsony, hanem elhanyagolható kockázatokkal jár a felkeresésük.