Koppenhága, Dánia
Koppenhága célja, hogy 2025-re a világ első széndioxid-semleges fővárosa legyen, és jól halad. A város hulladékának kevesebb mint 2% -a hulladéklerakóba kerül, a többit újrahasznosítják vagy energiává alakítják a Copenhillben (Amager Resource Center), a város új hulladék-energia erőművében, ami egyébként mesterséges sípályaként is működik. Napenergiával működő csónakok, elektromos buszok, kerékpárutak és gyalogosbarát utcák találhatók szerte a városban, ráadásul a csomagolásmentesség is egyre terjed, nem is beszélve az Amass nevű étteremről, ahol az egyéb helyeken fel nem használandó összetevőket ínyencségekké alakítják – vagy éppen a biokerthez komposztálják.
Portland, Oregon, USA
A várost a természetszeretőknek találták ki: rengeteg nyilvános park, jól karbantartott városi erdők és a Mount Hood található ott. A város viszonylag gyalogosbarát és itt a legmagasabb a kerékpárosok aránya az USA többi városához viszonyítva. Az üzletek, éttermek is a fenntarthatóság mellett állnak, ráadásul a helyiek különböző műhelyekben tanulhatják meg az újrahasznosítás fortélyait – írja a Lonely Planet.
Szingapúr
A sűrű és egyre gyarapodó népességgel rendelkező Szingapúr hulladéka is növekszik, ám a törpe városállam innovatív társadalmi, környezeti és gazdasági fenntarthatósági módszereinek köszönhetően 2018-ban Ázsia legfenntarthatóbb helye lett. A leghíresebb látványosságokat mind ebben a szellemben tervezték, ráadásul bejelentették: 2030-ra a város építészetének 80% -a környezetbarát lesz. Az étkezésben, ruházkodásban is terjed a zöld szemlélet.
Lisszabon, Portugália
Lisszabon Európa Zöld Fővárosa volt 2020-ban – nem véletlen. Rengeteg a zöld terület, rohamosan terjed az elektromos járművek használata, számtalan autótöltőhely akad, de ugyancsak találkozni elektromos kerékpárral, robogóval, valamint új elektromos buszpark áll rendelkezésre.
Még a rengeteg turista tuk-tuk is elektromos volt.
A környezetbarát vásárlást legjobban az LX Factory központban lehet intézni, ahol divatos butikok, vegán cipőmárkák és a fenntartható szemléletnek hű termékeket kínáló üzletek találhatók.
Bengaluru, India
Bengaluruban is igyekeznek népszerűsíteni az elektromos járműveket, a város forgalmának csökkentésén munkálkodnak, valamint csomagolás nélküli élelmiszert és környezetbarát szépségápolási termékeket lehet venni a Green Mantra áruházban. A friss gyümölcsleveket gyümölcshéjból vagy kókuszhéjból készült pohárból lehet kortyolgatni, egy környezetbarát hotelben pedig ki lehet pihenni a nap fáradalmait.
Vancouver, Kanada
Az erdők, a hegyek és a strandok mind elérhető távolságban vannak, Vancouver pedig kiveszi a részét a bolygó megmentéséből: 2010 óta több mint 122 000 fát ültettek ide (a cél egyébként a 150 000), a város kibocsátása Észak-Amerikában a legalacsonyabbak közé tartozik és célja, hogy 2040-ig teljesen hulladékmentes legyen – ez a mozgalom tükröződik az olyan élelmiszerboltokban és kávézókban, mint a Nada és a Kind Cafe. Újabb és újabb környezetbarát kezdeményezések indulnak az esővíz kezelésére, élőhelyek biztosítására, itt húzódik a 28 kilométer hosszú Greenway (a világ leghosszabb megszakítás nélküli vízparti útja), ami összeköti Vancouver számos nyilvános terét, beleértve a Stanley Park Seawallt is.
Ljubljana, Szlovénia
A szlovén főváros volt az első európai város, amely elkötelezte magát a hulladékmentesség mellett. Az új csúcskategóriás hulladékgazdálkodási rendszereknek hála a város 80% -kal kevesebb hulladékot dob le a lerakókba, mint 2008-ban.
San Francisco, Kalifornia
Ez volt az első város az Egyesült Államokban, ahol betiltották a műanyag zacskókat, szívószálakat és edényeket 2019 júliusában. A hulladékát 80% -át újrahasznosítják, komposztálják.