Ejtőernyőzés, bungee jumping, zipline – rengeteg pezsgést meríthetsz az extrém sportokból, ha kicsit kilépnél a komfortzónádból. Amennyiben ingerszegényen és sok munkával telik az idei nyár, talán eljött az idő, hogy kihúzd a bakancslistádról valamelyik régi kiszemelt vagány vágyadat.
Összegyűjtöttünk néhány hazai és szomszédos országban elérhető lehetőséget, amelyekkel a hátad mögött hagyhatod a szürke hétköznapokat.
Átcsúszópályák – az olcsó lehetőség
Az átcsúszópálya (vagy zipline) egy olyan drótkötélpályát takar, ahol több méter magasan átcsúszhatunk egyik pontból a másikba. Az extrém sport egyik legnagyobb előnye, hogy – más alternatívákhoz viszonyítva – pénztárcabarát szórakozási lehetőséget kínálnak. Természetesen a kiválasztott helyszíntől függ, de Magyarországon akár 10 ezer forint alatt is megúszhatsz egy csúszást. Külföldön ezzel szemben inkább 25 ezer forint körüli összeget kell szánni az effajta adrenalinlöketre.
- A magyarországi lehetőségek között meg kell említeni a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandparkot, ahol két átcsúszópályát is kipróbálhatsz, de a Veszprém vármegyei Sobri Jóska Élményparkban is hasonlóan klassz zipline-élmény vár rátok.
- A szomszédos Horvátországban több olyan átcsúszópálya is van, amelyeket Európa legszebb helyszínei közt tartanak számon. Az egyik legjobbnak tartott pálya Omis városánál található (Zipline Croatia), ahol a Cetina folyó feletti gyönyörű környezetben nyolc különböző szakasznál is csúszkálhatsz.
- Szlovénia szintén remek helyszín a zipline-hoz. A Sava Dolinka folyó felett húzódó Zipline Dolinka az egyik leghosszabb átcsúszópálya Európában. A területen 7 pálya és legalább 2 órányi adrenalinpótlás áll rendelkezésre.
Bungee jumping – ha külföldön jársz
A bungee jumpingot senkinek nem kell külön bemutatni. Talán ez az egyik legnépszerűbb extrém sport, mióta A. J. Hackett új-zélandi vállalkozó piacra dobta az első kereskedelmi célú bungee-t az 1980-as években.
Van egy rossz és egy jó hírünk, ha egy ilyen ugrást lenne leginkább kedved kipróbálni: Magyarország sajnos nem bungee jumping nagyhatalom, így nincs is egy olyan állandó és olcsó helyszín, ahol élhetnél a szenvedélynek. Az interneten kutakodva bár találhatsz néhány olyan hazai lehetőséget, ahol például helikopteres bungee jumping lehetőséget kínálnak, ezek ára viszont több százezer forint körül mozog.
Most pedig jöjjön a jó hír!
A szomszédos országokban ezzel szemben rengeteg lehetőség van a bungee jumpingra.
- A legjobb európai helyszínek közt tartják számon az Ausztria legdélibb tartományában lévő Kölnbrein boltíves duzzasztógátat.
- Az ausztriai Europabrücke-híd pedig Európa egyik legmagasabb hídja, így szintén közkedvelt bungee jumping területté avanzsált az elmúlt években.
- De amennyiben inkább részesíted előnyben a közelebbi, mintsem az impozáns ugrálós pontokat, a bécsi Duna-toronynál szintén foglalhatsz időpontot magadnak egy jó bungee jumpingra.
A horvátoknál szintén van mód az ilyen élvezetekre.
- Horvátországban az 56 méteres Maslenica-hídnál és a 40 méter magas Sibeniki-hídnál próbálhatod ki a bungee jumpingot. A Maslenicáról már akár 100 euróért, Sibeniknél pedig 60 euróért próbálhatod ki az extrém sportot.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Tandemugrás – a különleges
Aki egyszer kipróbálja a tandemugrást, biztos hogy beleszeret a szabadesésbe. Sőt, ennek az extrém sportnak az az egyik legnagyobb előnye, hogy több magyarországi helyszínen is van mód kipróbálni.
A tandemezésről fontos tudni, hogy a való életben – ellentétben a filmekkel- nem egyedül, hanem egy tapasztalt tandempilótával a hátadra biztosítva próbálhatod ki a szabadesés szépségeit. Az ugrás gyakorlatban általában azt jelenti, hogy 3500-4000 méter magasságban kiugrotok egy helikopterből, és akár 200 km/h sebességben is zuhanhattok, amíg ki nem nyitjátok az ernyőt.
- Magyarországon többek között Budapest közelében (Tököl Repülőtér),
- Nyíregyházán,
- Hajdúszoboszlón,
- a Dunaújváros Repülőtéren
- és a Siófok-Kiliti repülőtéren is kipróbálhatod a tandemezést.
Egy ugrás egyébként 60-75 ezer forint körül mozog.
Siklóernyőzés – Magyarország szerelmeseinek
Való igaz, hogy a siklóernyőzést hivatalosan nem tartják számon az extrém sportok között, de ez a tevékenység is megérdemel egy helyet a listán. Ennek egyrészt az az oka, hogy ha erre a sportra esne a választásod, garantált az adrenalinlöket és a mesés kilátás. A másik pedig, hogy Magyarország tele van csodálatos siklóernyős helyszínekkel.
- Ide tartozik például a Hármashatár-hegy,
- Csolnok,
- Gödöllő és környéke,
- illetve Pásztó is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A siklóernyő egyébként egy lassabb repülést biztosító szerkezet, ahol egy kabinban ülve – szakemberrel magad mellett – tapasztalhatod meg a repülés élményét. Az árat tekintve egy 5-10 perces siklóernyőzést akár 30 ezer forint alatt is megúszhatsz a különböző magyar egyesületeknél.
Falmászás – az igazi határfeszegetés
A falmászás nem olyan egyszerű, mint amilyennek a filmekben tűnik. Így azon extrém sportok közé tartozik, amellyel a bátorságod mellett a fizikumodat és ügyességedet is próbára teheted. És ne aggódj, amint elsajátítód a megfelelő technikát, úgy suhansz majd felfelé mint Peter Parker.
A falmászást szerencsére szintén számos magyarországi helyszínen kipróbálhatod.
Ide tartoznak többek között a
- Bogláron,
- Füreden
- és Fűzfőn lévő kalandparkok.
- Budapesten és Székesfehérváron fedett mászótermek állnak rendelkezésre,
- a debreceni kiruccanásokkor pedig a Víztorony melletti szabadtéri mászófalhoz érdemes ellátogatni.
Ezzel a sporttal szintén egy viszonylag pénztárcabarát adrenalinbombát biztosíthatsz magadnak, hiszen az eszközbérlést és mászófal használatát akár pár ezer forintból is megúszhatod.