Július 25. éjfélig szavazhatunk a 2025-ös Év madarára, derül ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület weboldaláról. Idén a kanalas réce, a böjti réce és a nyílfarkú réce versenyeznek a címért.
Récék közül lehet választani
A récék (köznyelven a kacsák) legismertebb fajtája kétségkívül a tőkés réce. Azt azonban kevesen tudják, hogy hazánkban harmincféle récefaj is fészkel. A récék erősen kötődnek a nyílt vízfelületű tavakhoz és mocsarakhoz – pont ahhoz az élőhelytípushoz, amit különösen érzékenyen érint a klímaváltozás, a nem megfelelő gazdálkodás és területhasznosítás. Ezért a Madártani Egyesület idén úgy döntött,
a következő Év madara a récék közül kerül ki, hogy terjessze a folyók és tavak védelmének üzenetét az élőhely nagyköveteként.
A jelöltek
Első jelöltünk a böjti réce: ez a közepes méretű vízimadár főként Európa és Ázsia tavain, mocsaraiban él. Nevét onnan kapta, hogy korán, már a tavaszi böjt idején megjelenik a vizeken. A hím böjti réce jellegzetes színezetével könnyen felismerhető: szemei körül fehér csík látható, teste barna és szürke mintázatú. A tojók egyszerűbb, barna tollazatúak, ami segíti őket a rejtőzködésben. A böjti récék főként növényi táplálékot fogyasztanak, de kisebb víziállatokkal is táplálkoznak. Vonuló madarak: ősszel délre, melegebb vidékekre repülnek, majd tavasszal visszatérnek északra a költési időszakra. A böjti réce hazánkban védett állat, természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
A címért versenybe száll a kanalas réce is: ez a madárfaj Európa, Ázsia és Észak-Amerika tavain és mocsaraiban is megtalálható. Jellegzetessége a széles, lapos csőr, amely kanálra emlékeztet, és amelyről a nevét is kapta. Ez a különleges csőr segíti a madarakat abban, hogy a víz felszínéről kiszűrjék táplálékukat: az apró rákokat, rovarokat és vízinövényeket. A hímek színes tollazattal rendelkeznek: fejük zöld, testük fehér és rozsdabarna, míg a tojók egyszerűbb, barna színezetűek. A kanalas récék vonuló madarak, télen délre költöznek, majd tavasszal visszatérnek a költőhelyeikre. A böjti récékhez hasonlóan Magyarországon védett fajnak számítanak, természetvédelmi értékük 100 ezer forint.
Utolsó jelöltünk a nyílfarkú réce: az elegáns megjelenésű vízimadár Európa, Ázsia és Észak-Amerika tundráin és mocsaras területein fészkel. A hímek könnyen felismerhetők hosszú, vékony faroktollaikról és karcsú nyakukról, valamint fehér, barna és fekete mintázatú tollazatukról. A tojók kevésbé pompázó barnás tollazattal rendelkeznek, ami segíti őket a rejtőzködésben. A nyílfarkú récék főként vízi növényeket, rovarokat és apró vízi állatokat fogyasztanak. Vonuló madarak, ősszel délre, melegebb vidékekre repülnek, majd tavasszal visszatérnek északra a költési időszakra. A nyílfarkú réce szintén védett madár, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
Szavazni a Madártani Egyesület oldalán lehet. Szavazás után rögtön láthatjuk a voksolás aktuális állását: jelenleg a nyílfarkú réce vezet.
Borítókép: Kanalas réce repülés közben. / Forrás: Getty Images