Görögország már a múlt héten nyitott, Portugália hétfőtől valamennyi Schengen-tag és Nagy-Britannia előtt is megnyitotta határait az idegenforgalmi célú látogatások céljából, és Spanyolország is a turizmus újraindítására törekszik. Noha egyre-másra jönnek létre az országok közötti megállapodások, az EU belső piaci biztosa, Thierry Breton egy legutóbbi nyilatkozatában megerősítette: arra számít, hogy a héten megszülethet az uniós oltási tanúsítvány bevezetéséhez szükséges megállapodás az EU intézményei között. Összességében a 2021-es nyári turistaszezon „lényegében visszatérhet a normálishoz” – írja az Infostart.
Életben vannak még korlátozások
Portugáliában minden kétévesnél idősebb személy esetében érvényes oltáshoz, vagy 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszthez kötik a belépési engedély megadását, ám érvényben van az országok fertőzöttség alapú osztályozása is: egyelőre nem fogadják a Ciprusról, Hollandiából, Horvátországból, Litvániából és Svédországból érkezőket, de mindenki más a Schengen-övezetből szívesen látott, ha megfelel a minimumfeltételnek. Június 1-től egyelőre saját belső zöld kártyás utazási rendszer lesz érvényben Görögországban, aminél persze szintén elvárás az érvényes oltás, a negatív teszt, vagy a fertőzöttségből történt igazolt gyógyulás dokumentálása – és elektronikusan meg kell adni az adatokat is a nyomon követés érdekében.
Az oltás előrehaladtával minden jel szerint jók az esélyek egy normális európai turistaszezon idei biztosításának, és az EU belső piaci biztosa, Thierry Breton szerint a leendő oltási igazolás, a zöld digitális tanúsítvány várhatóan közeli intézményesítése is pozitív mederbe tereli az eseményeket, a tagállami felkészülés a bevezetésre jól halad. A tagállamok múlt héten lényegében megadták zöld jelzésüket a projekt elindításához, néhány tagország esetében kell még csak apróbb pontosításokat elvégezni, és egyre több ország jelezte készségét, hogy részt vegyenek a leendő kártya júniusi próbaüzemében.
Noha a remények szerint május végéig lezárulhat a szükséges jogszabályi háttér elfogadása is az Európai Parlament, az Európai Bizottság, és a tagállamok EU-tanácsa között, vannak kérdések, amikben nincs akkora egyetértés – például az ingyenes tesztelési lehetőséggel kapcsolatban a még nem beoltottak számára. A portál megjegyzi: tartalékmegoldásnak elképzelhető, hogy a május 24-25-i EU-csúcs esetleg „saját kézbe” veszi a kérdés kezelését, átmenetileg ejtik a jogszabály megalkotását, és EU-huszonhetes egységes európai tanácsi javaslattal fordulnak közvetlenül a nemzetállami hatóságokhoz, hogy azonos elvek mentén lássanak hozzá a kártya megvalósításához.