Több mint fél éves szünet után látványos vulkánkitöréssel éledt fel a szicíliai Etna az elmúlt napokban, írja a Telex. A folyamatos lávafolyam nyomán már ki is alakult egy méretes vulkáni kúp az Etna központi kráterterületén. Bár a vulkáni aktivitás vonzza a turistákat, fontos tudni, hogy a folyamat kiszámíthatatlan, és veszélyessé válhat.
Fél év nyugvás után ébredt fel
Az Etna működését legutóbb tavaly december 1-én figyelhettük meg: az utolsó alkalom rövid volt, de látványos kitöréssel járt. Most a központi kráterrendszer másik kürtője éledt fel:
látványos lávatűzijáték kíséretében egy hét alatt egy 25 méteres vulkáni kúp alakult ki.
Bár a vulkán nyugvó állapota eseménytelennek tűnhetett a laikusok számára, már tavasszal látványos gázgyűrűk jelentek meg az Etna belsejében, írja dr. Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus a Telex cikkében.
Látványos ébredés
Június 14-én viszonylag váratlanul tört fel a lávafolyam a vulkán Voragine nevű kráterénél, ami utoljára 2019-ben és 2021-ben volt aktív. Egy hét után a kitörések folyamatosabbá és intenzívebbé váltak, és a föld remegése is fokozódott, jelezve a magmamozgást a felszín alatt. A gyorsan növekvő vulkáni kúp túlnőtt a kráter peremén: ez a folyamat földöntúli látványt kínált az ide látogatók számára.
A lávadarabok jelenleg 100-200 méter magasra repülnek, és a kúp oldalára hullanak vissza.
Június 28-án egy lávafolyam is elindult, az utána következő napokban még intenzívebbé vált.
Jelenleg a kitörés nem jelent veszélyt, de a helyzet kiszámíthatatlan, és gyorsan változhat. A vulkanológusok folyamatosan figyelik a masszívumot, hogy előre jelezhessék az esetleges erőteljesebb kitöréseket. A vulkáni aktivitás akár hetekig, hónapokig is elhúzódhat, de bármikor átválthat nagyobb, robbanásos kitörésekre, mint ahogy az korábban is előfordult.
A világ egyik legaktívabb vulkánja
Az Etna is szerepel a Decade Volcanoes (magyarra fordítva “évtized vulkánok”) program listáján, amely a világ legaktívabb, lakott területekhez közel található vulkánok megismerését és folyamatos megfigyelését tűzte ki célul. A Decade Volcanoes kezdeményezés a ’90-es években, az ENSZ által támogatott Természeti Katasztrófák Megelőzésének Évtizede során indult útjára. A programban összesen 16 vulkán szerepel, ebből 3 található Európában: ezek az Etna, a Vezúv és a Szantorini vulkánok. A programban szereplő egyik japán vulkánról, az Unzen-masszívumról itt írtunk korábban.