Cikkünk frissült.
Észak-Korea csütörtökön megnyitotta a külföldi turisták előtt az orosz és a kínai határához egyaránt közeli Raszon városát – jelentette több kínai és egy spanyol utazásszervező cégre hivatkozva az AFP francia hírügynökség.
A pekingi székhelyű Koryo Tours utazási iroda honlapját idézve ugyanakkor hozzátették, hogy az ország többi része egyelőre még zárva marad a külföldi turisták számára. Az iroda azt is közölte, egyelőre nincsenek információi arról, hogy milyen jellegű utazásokat lehet majd szervezni, és arról sem, hogy milyen nagyságrendben engednek majd be turistákat a városba – írja az MTI.
Raszon és környéke korábban arról vált ismertté, hogy 1991-ben ezt a területet minősítette elsőként speciális gazdasági térséggé az észak-koreai kormány, ahol azóta is elsőként ültetik át a gyakorlatba és tesztelik az új gazdaságpolitikai elképzeléseket.
Az észak-koreai vezetés 2020 elején, a koronavírus-járvány megfékezése érdekében döntött úgy, hogy lezárja az országot a külföldi turizmus előtt. A döntés egyik célja az volt, hogy megakadályozzák a Kínában dolgozó és esetleg már megfertőződött észak-koreai állampolgárok hazatérését.
A járvány elmúltával a kínai-észak-koreai gazdasági kapcsolatok fellendültek, és tavaly már az orosz turistáknak is újra engedélyezték az országba való beutazást.
Az Észak-Koreába irányuló külföldi turizmus azonban már a koronavírus-járvány előtt is korlátozott volt: a beutazók repülőgéppel vagy Kínán keresztül vonattal érkeztek az országba, és a külföldi turisták döntő többsége az utazásszervezők adatai szerint kínai turista volt; mindössze 5 ezer nyugati turista jutott be az országba évente. A pandémia előtti rekordévnek 2019 bizonyult, amikor mintegy 300 ezer ember érkezett Észak-Koreába, ami a szakértők szerint 90 és 150 millió dollár közötti bevételt hozhatott az országnak.
Raszon: kapitalizálódó sziget a kommunista óceánban
Raszon városa az észak-koreai kormány által meghatározott speciális gazdasági zónába esik: ez azt jelenti, hogy az országban egyedülálló módon itt nemzetközi tőkeáramlás is történik, gyakorlatilag
itt működik az egyetlen piac az országban, ahol külföldiek is legálisan kereskedhetnek.
A tengerparti városban a turizmusnak is van hagyománya: az elmúlt évtizedekben sok kínai, illetve orosz látogató érkezett ide, hogy élvezze a tengervizet. A viszonylag érintetlen természet csábító lehet a vendégek számára. A területen emellett egy hármas határ is található: itt futnak össze Oroszország, Kína és Észak-Korea határai.
A természet szerelmesei – már amennyiben veszik a bátorságot, hogy ilyen extrém helyszínre utazzanak – a festői szépségű Szahjang-hegyről csodálhatják meg a várost, illetve a gyönyörű Pipha-szigetre is ellátogathatnak. A gasztro-utazók pedig kipróbálhatják a kikötőbe frissen érkezőtengeri herkentyűket. A város emellett híres textiliparral rendelkezik.
A helyszín történelmi emlékekben is bővelkedik: itt találjuk például a Szonbong Forradalmi Területet, ami a II. világháború előtt és alatt Koreát megszálló japán hadsereg elleni gerillaháborúnak állít emléket. A városban emellett egy szovjet emlékművet is láthatunk, ami a Koreai-félsziget északi felét a japán uralom alól felszabadító Vörös hadsereg katonáinak állít emléket.