Sok sportesemény és fesztivál elmaradt és elmarad a koronavírus miatt, ám ez közel sem annyira kiábrándító, mint amikor a szerelmeseknek az esküvőjüket kell lemondaniuk, elhalasztaniuk. Arról nem is beszélve, hogy a házasságkötés és lakodalom megszervezése rengeteg időt, energiát és pénzt emészt fel – ráadásul a díszes vendégtömeg is akadály most, hogy a társadalmi távolodás jegyében éljük az életünket.
Hanyatlóban lenne az esküvőipar?
A kutatások szerint folyamatosan változik a házassághoz fűzőző kapcsolatunk, jelenleg éppen hanyatlik a számadatok szerint. Például az amerikaiak fele házas, ám 1960-ban ez a lakosok háromnegyedére volt igaz (egyébként az is erősödik, hogy a szerelmesek idősebb korukban kötik össze az életüket). A kép nem sokkal eltérő Európában sem, mondjuk Olaszországban a közelmúltban évente kevesebb és kevesebb házasság köttetett – a számok az elmúlt évtizedben 24 százalékkal estek, 1965 óta pedig felére csökkentek – írja az Euronews.
Sokan úgy hiszik, ebben mindig van biznisz, hiszen a szerelmesek előbb-utóbb úgyis össze akarják kötni az életüket. És valóban, a házasság mára már hatalmas üzletté nőtte ki magát, gondoljunk csak a fotósokra, esküvőszervezőkre, ruhaszalonosokra, sminkesekre, fodrászokra, virágboltosokra, vendéglátósokra és még sorolhatnánk. Ráadásul egyáltalán nem olcsó mulatság!
Az Egyesült Királyságban az átlagos esküvő körülbelül 30 300 eurót kóstál (10 és fél millió forint): nagyából 1350 eurót (nagyjából 470 ezer forint) költenek a menyasszonyi ruhára, körülbelül 2324 eurót (kb. 800 ezer forint) a jegygyűrűre, a nem kevés maradék jut az egyéb költségekre. Spanyolországban körülbelül 23 ezer euróba (kb. 8 millió forint) kerül a másnapig tartó móka.
És jött a koronavírus…
Sok országban megtiltották az összejöveteleket, még az enyhített korlátozások mellett sem volt a lagzira lehetőség, így sokak álomesküvője ellehetetlenült. Azonban az emberek alkalmazkodnak ahhoz, ami van, és igyekeznek a lehető legjobban kihasználni azt a helyzetet, amelybe belecsöppentek. A legkézenfekvőbb megoldás az volt, hogy a nagy napot elhalasztották egy évvel – ez a párok számára észszerű, az iparágban dolgozóknak azonban nem a legjobb. Mások kesztyűben és arcmaszkban kötötték össze az életüket, de lagzit nem tartották meg, vagy az ünnepség és a fogadás videohívás útján zajlott.
Míg egyes párokat a szakítás és a válás szélére sodorta a járvány, addig másokat éppen összehozott: Kínában például a szerelmesek a zárolás után egyből az oltár elé rohantak.
Május 20-án (az ottani Valentin-napon) több mint 200 ezer ember regisztrált házassági engedélyre. Hogy a jövő mit hoz, azt senki sem sejtheti.
Mi a helyzet a magyarokkal?
Június 18-án megszűnt a veszélyhelyzet, ugyanakkor a járványveszély nem, így a járványügyi készültség fenntartására és néhány alapvető védelmi intézkedésre továbbra is szükség van. Az intézkedések közül ide kapcsolódó, hogy 500 fő feletti zenés, táncos rendezvény továbbra sem tartható (sem zárt, sem nyitott helyszínen) – írja a koronavirus.gov.hu, tehát a gigantikus lagziról le kell mondani. A legtöbb lakodalomban általában 500 fő alatt van a vendégsereg, így ezek zöld utat kaptak – persze ekkor is felmerül a védőtávolság betartásának és a biztonságnak a kérdése. Hogy alakultak a lagzik a koronavírus alatt és mi várható a jövőben? Erről kérdeztük Rózsa Diána esküvőszervezőt.
– Az én párjaim 80 százalékban külföldön élnek, így a karantén miatt nem tartottuk meg a júniusi esküvőket – a májusiakat pedig abszolút nem is lehetett volna -, úgy döntöttünk, a biztonság kedvéért augusztustól fogjuk megindítani a lagzikat. Akik Magyarországon élő párok, közülük voltak, akik kivártak, de olyanok is akadtak, akik áttették – már csak anyagi okok miatt is – inkább a jövő évre – kezdi a Startlapnak Rózsa Diána esküvőszervező, hozzátéve: úgy észleli, még a koronavírus sem vette el a szerelmespárok kedvét egy jó kis lagzitól.
– Szerencsés vagyok, mert a karantén alatt is ugyanúgy volt munka, jöttek újabb megkeresések akár külföldről, akár itthonról. A külföldiek nem voltak megijedve a vírus miatt, és talán anyagilag sem rendítette meg őket annyira. Összességében több új pár is felkeresett, akikkel szerződtünk már jövő évre.
A Boldogságod esküvőszervezője azt is elárulta, hogyan lehet felkészülni a biztonságos lakodalomra.
– A helyszíneket fertőtlenítik az esemény előtt, de a pár is rendelhet külön olyan szolgáltatást, hogy a vendégvárás előtt fél órával, órával egy különálló, erre specializálódott cég fertőtlenítse a helyiséget. Fokozottan odafigyelünk arra, hogy több helyen legyenek kitéve kézfertőtlenítők, a jelenlévők megtartsák a védőtávolságot – már amennyire ez kivitelezhető a tánctéren vagy a csoportképeknél. Azt vettem észre, hogy ebből eddig szerencsére nem volt probléma. A felszolgáló csapat pedig szájmaszkkal dolgozik a lagzi idején is, illetve a párokkal az idősebb vagy félősebb vendégekre is tekintettel vagyunk: mindig készítünk ki szájmaszkot, aki extra biztonságban szeretné tudni magát, az nyugodtan elvehet egyet.
Lehet külföldi esküvőt tartani?
Az utazási korlátozások bevezetésével kérdésessé váltak a külföldön tartott esküvők. A tengerpartieskuvok.hu tudatta: az Asia-Tour Hun csapata mind az európai (Olaszország, Spanyolország, Mallorca) mind az ázsiai (Thaiföld, Bali) új tengerparti esküvői foglalásokat 2020.02.22-én határozatlan időre felfüggesztette, de folyamatosan figyelik a változó helyzetet. Azt is hozzátették, hogy a már lefoglalt esküvőket a párok kérésére megtartják – ha ez nem ütközik akadályba. Azok a párok, akik nem szeretnék a már korábban lefoglalt időpontot fenntartani, újrafoglalást igényelhetnek, új időpontot választhatnak vagy visszatérítést kapnak. Egy utazási iroda, ami többek közt külföldi esküvőket is szervez, a Coral Tours nemrég megnyitott és újra készen áll az utak és ceremóniák menedzselésére:
“Idén sem kell lemondani a nyaraló- vagy a téli pihenőprogramokról, a megálmodott külföldi esküvőről, hiszen a szálláshelyeken bevezetett új protokollok a biztonságos, vírusmentes kikapcsolódást hivatottak szolgálni” – írták, persze ez függ attól, hogy megnyitották-e már a célország határát.