A Fogarasi-havasok a Kárpátok déli peremén Európa legvadabb vidékei közé tartozik, ahol barna medvék, farkasok és hiúzok járják az erdős hegyoldalakat, és a Kárpátok Természetvédelmi Alapítvány (FCC) munkájának köszönhetően 200 év után nemrégiben újra megtelepedtek a bölények is. Az FCC ambíciója a területtel nem kicsi: egy 200 000 hektáros erdős nemzeti parkról, egy európai Yellowstone-ról álmodnak az ötletgazdák – számolt be a Guardian.
Az elképzelés egy olyan parkról szól, amely nemcsak az erdőket és a vadvilágot védi, hanem a helyi közösségeket is támogatja ökoturizmussal és természetbarát vállalkozásokkal
– fogalmazott Răzvan Dumitrache túravezető.
Romániában több mint 6 millió hektár erdő található, amelynek jelentős része még mindig szűz, fragmentálatlan terület, emberi települések nélkül. Az illegális fakitermelés azonban a románoknál is hatalmas erdőségeket irtott ki, és a pusztítás folytatódik.
Az FCC 2009-es megalakulása óta az alapítók, Christoph és Barbara Promberger biológusok, valamint egy jótékonykodókból és természetvédőkből álló csapat
adományokat gyűjtenek, hogy erdőterületek megvásárlásával megállítsák a fakitermelést, máshol pedig újraerdősítsenek.
A természetvédelmi modellt a dél-amerikai Tompkins-projekt ihlette:
a cél egy olyan hatalmas park létrehozása, amely “elég nagy ahhoz, hogy jelentős számú nagyragadozót tartson fenn, és lehetővé tegye az evolúciós folyamatok lezajlását”.
Eddig 26 900 hektár erdőt és gyepet sikerült megszerezniük és védelem alá helyezniük, és több mint 4 millió facsemetét ültettek el. Az FCC vadőrei 75 000 hektáron járőröznek, és ennek köszönhetően a szomszédos erdőkben is leállt a fakitermelés. Egy másik innovatív lépésként az FCC egyesület további 78 000 hektár vadászati jogát vásárolta meg, hogy megvédje a vadvilágot a trófeavadászoktól.
A terv része a helyi közösségek bevonása is, a munkahelyteremtés, és az, hogy fokozatosan több látogatót vonzzanak a területre. A vadlesek mellett például az FCC turisztikai kínálatához tartozik az 500 hektáros Kóbor Biodiverzitás Farm, másfél órányira Brassótól. A helyszínen megállt az idő, lovak és szekerek gurulnak el, asszonyok kaszával dolgoznak a földeken.
A felújított parasztházakban akár 23 ember is elfér, és a látogatók bejárhatják a gazdaságot, ahol magyar szürkemarhákat és lovakat tartanak egy regeneratív gazdálkodási projekt keretében.
Kárpáti pásztorkutyákat is tenyésztenek itt, amelyeket a helyi gazdáknak és pásztoroknak adnak a medvék és farkasok elleni védelemre.
Nuksora faluban pedig a helyi polgármester inspirációja nyomán az FCC nemrég elindította a “Fogadj örökbe egy bükkfát” kampányt, melynek keretében az adományozók a honlap és a fákon elhelyezett QR-kódok segítségével mesélhetik el történetüket, a befolyt pénzt pedig a fák védelmére, az infrastruktúra javítására és több látogató vonzására fordítják.
A közösségek bevonása és annak bemutatása, hogy a természet védelme alternatív bevételi forrásokat is biztosíthat, kulcsfontosságú egy új nemzeti park sikeréhez.
Amellett, hogy az FCC a parkőröktől a faültetőkig mindenféle munkakörökben biztosít állásokat, egy élelmiszeripari központot is létrehoztak helyi kistermelők számára, ahol portékájukat értékesíthetik. Rendszeres rendezvényeiken, fesztiválokon, workshopokon az elvégzett munkáról tájékoztatnak.