Róma a világ egyik leghíresebb turisztikai célpontja, és a 2025-ös jubileumi évnek köszönhetően a látogatók száma várhatóan megugrik majd, írja az Euronews. Egy városi túravezető néhány hasznos tippet osztott meg a turistákkal, hogy viselkedésükkel ne zavarják az olasz főváros lakóit, illetve a pénzbírságokat is elkerüljék.
Emily Rómában: apró hiba, nagy pénzbüntetés
Az olasz főváros az Emily Párizsban (Emily in Paris) című Netflix-sorozatban került reflektorfénybe: a negyedik évad azzal ér véget, hogy a sorozat főszereplője, egy a francia fővárosban élő amerikai marketingvezető Rómába költözik.
A helyszínválasztás – amely várhatóan az ötödik évadra is kiterjed – és Emily turisztikai élményeinek kezdeti ábrázolása azonban nem nyerte el a római lakosok tetszését: főképp azért, mert az epizódban
Emily elkövet egy baklövést, amiért akár 250 eurós bírsággal is sújthatnák.
A filmek és tévésorozatok az utóbbi időben egyre inkább meghatározzák az turisták úti célválasztását – a jelenség neve angolul set-jetting –, így a helyszínek valósághű és oktató jellegű bemutatása rendkívül fontosabbá válik.
Mivel jövőre a jubileumi év miatt a szokásosnál is több látogatót várnak Rómába, egyre nagyobb hangsúly kerül a turisták felelős és tiszteletteljes viselkedésére.
Miért kellene Emily-nek bírságot kapnia?
Az Emily Párizsban egyik jelenetében a főszereplő és olasz szerelme leül a híres Spanyol lépcsőre. A 18. századi lépcsőt azonban
2019 óta tilos pihenőhelyként használni.
A szabálysértőket sasszemű, fényvédős kabátokkal és síppal felszerelt tisztviselők figyelik: 250 eurós bírságot osztanak ki, ha valaki leül, és akár 400 eurót is, ha ez bármilyen kárt okoz a műemlékben. A sorozat szerint azonban Emily nem kapott semmiféle bírságot – egyelőre.
A Colosseum a város egyik legismertebb műkincse, mégis gyakran válik a turisták által elkövetett rongálások helyszínévé. “Sajnos ezt az ikonikus emlékművet gyakran összefirkálják és egyéb módokon is megrongálják a látogatók, mert emléket akarnak hagyni a nyaralásukról” – mondja Dino Margiotta, aki 15 éve vezet túrákat a városban. Az olasz kormány a gyakori rongálásokra válaszul szigorúbb büntetéseket vezetett be: a szabálysértők mostantól
15 000 eurós (csaknem 6 millió forintos) bírságot és akár 5 év börtönt is kockáztatnak.
Hogyan legyünk jó turisták Rómában
“Róma nem olyan, mint bármelyik másik város. Ez egy nagy múzeum, amiben lábujjhegyen kell lépkedni” – így jellemezte Rómát Alberto Sordi, az egyik leghíresebb olasz színész, mondja Margiotta. “Hiszem, hogy ha az ember bármilyen városba látogat, tisztelnie kell a helyet, és kerülnie a zavaró viselkedést.”
Margiotta kiemeli a szemetelést, mint problémát: a turisták még a műemlékek, például a Trevi-kút körül is elhagyják a szemetüket. “A Trevi-kút, akárcsak a Colosseum vagy a Pantheon, része a kulturális örökségnek, tehát mindannyiunk kötelessége megőrizni és megvédeni” – mondja.
Hogyan öltözködjünk Rómában
Aki vallási kegyhelyeket látogatna az Örök Városban, tudnia kell, hogy Rómában minden templomban öltözködési szabályzat van érvényben, amely előírja, hogy a vállakat és a térdeket el kell takarni. Más helyszíneken, például a Forum Romanumon vagy a Spanyol lépcsőn nincs öltözködési szabályzat.
“Azt javaslom, hogy mindig ellenőrizzük az időjárás-előrejelzést, különösen a nyári hónapokban” –mondja Margiotta. Rómában nyáron a hőmérséklet elérheti a 40 Celsius-fokot is, ezért a turistáknak érdemes eszerint öltözködniük, és kerülniük kell a városnézést a nap legmelegebb óráiban.
Hogyan kerülhetjük el a tömeget
Rómában egyre nagyobb problémát jelent az ismert helyszíneket érintő túlzsúfoltság. Ezért különösen, ha nem először járunk Rómában, érdemes megfontolni, hogy a legnépszerűbb látnivalókon kívülre szervezzük a városnézés oroszlánrészét.
“Sok lenyűgöző hely csak arra vár, hogy felfedezzük” – mondja Margiotta. “Számtalan alkalommal ejtettem ámulatba a vendégeimet kevésbé ismert látnivalókkal: például az Aurelianus-falak múzeumával, a Caelianus-domb római házaival (a földalatti Róma egyik gyöngyszeme), vagy Caracalla fürdőivel, egy lenyűgözően jó állapotban maradt ókori római fürdővel, amely mindig csodálatot és csodálatot kelt.”
Róma nem csupán a Colosseum, a Trevi-kút vagy a Vatikán Múzeum; ennél sokkal több felfedezni való van,
és a turisták is elkerülhetik a tipikus látnivalóknál lévő hatalmas tömeget” – teszi hozzá.
Hogyan érezzük magunkat jól Rómában
Margiotta szerint a római turista-élmény stresszmentessé tétele “kis erőfeszítést” igényel. Azt tanácsolja, hogy előzetesen tájékozódjunk: például arról, hol lehet előre jegyeket foglalni a népszerű helyszínekre.
“Azt is javaslom, hogy élvezzük a helyi ételeket, és kóstoljuk meg a város remek éttermeiben vagy utcai étkezdéiben a rengeteg kulináris különlegességet” – mondja. “Ha szakértőkre, például hivatásos idegenvezetőkre támaszkodunk, hogy személyre szabott privát túrákat állítsanak össze, valóban egyedülálló és felejthetetlen élménnyé tehetjük a római nyaralást.”