Elveszett a bőröndöd? Egy alabamai boltban árulhatják, ami benne volt
Az elveszett poggyászokban lévő tárgyak egyetlen amerikai értékesítőjeként hivatkozik saját magára az Alabama északkeleti részén lévő Unclaimed Baggage áruház, ahol évente több millió ruhadarab, ékszer, elektronikai cikk és egyéb elhagyott holmi kerül a polcokra – írja a CNN.
Az 50 000 négyzetméteres térben ruhák, cipők, könyvek és egyéb, elveszett bőröndökből származó áruk tömegei roskadoznak, ameddig a szem ellát, köztük egy csomó egyedi tárggyal, a mennyezetről például egy papírmasé Csingiling lóg a Pán Péter című Disney-filmből.
A légitársaságok általában három-négy hónapot töltenek azzal, hogy az elveszett bőröndök gazdáit megtalálják. Ha ez nem sikerül, akkor eladják a táskákat az Unclaimed Baggage áruháznak,
ahol tételekre bontják a csomagot, hogy az egyes tárgyakat eladják, kidobják vagy jótékony célra adományozzák – mondta Bryan Owens, a bolt tulajdonosa. A vásárlók pedig aztán akciós áron kaphatják a boltban az árukat.
Az Unclaimed Baggage áruház 1970-ben indult, Owens édesapja, Doyle Owens fejéből pattant ki az üzlet gondolata, miután egy barátja, aki a Trailways buszos utazási cégnél dolgozott, elmondta neki, hogy hegyekben állnak náluk a poggyászok, amikért senki sem ment vissza, és nem tudja, mit kezdjen velük. A férfi a kiskereskedelemben nőtt fel, és úgy gondolta, hogy ebben fog tudni segíteni. Így az idősebb Owens kölcsönkért 300 dollárt és egy 1965-ös Chevy pickupot, és Washingtonba utazott, hogy összegyűjtse a bőröndöket.
A család aztán egy hirdetést adott fel egy helyii újságban, amelyben
bejelentették, hogy gazdátlan poggyászok tartalmát árulják. Az emberek olyan nagy számban jelentek meg, hogy az árucikkek minden alkalommal elfogytak.
Az üzlet fellendülésével Doyle Owens otthagyta biztosítási munkáját, és új vállalkozására koncentrált. 1995-ben Bryan Owens megvásárolta a boltot a szüleitől. Apja két évtizeddel később meghalt, de még éppen volt alkalma látni, ahogy az üzlet híre átlépi a 16 000 lakosú alabamai kisváros határait.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az indulás óta eltelt 54 év alatt az Unclaimed Baggage kilépett a nemzetközi piacra, az online vásárlások révén már a tengerentúlra is szállítanak. Owens elmondása szerint boltjuk a terület egyik fő turisztikai látványosságává vált, évente több mint 1 millió látogatót vonz. Az árukészlet túlnyomó többsége a légi utazás során elveszett poggyászokból származik, de akad néhány vissza nem igényelt csomag vonatokról és buszokról is. Az Unclaimed Baggage az ülések zsebében, a fej feletti tárolókban és a kézipoggyászokban hagyott tárgyakat is árulja.
A tavalyi évben a poggyászokban talált furcsább
tárgyak között volt egy temetési koporsó kulcsa, egy parókákkal teli bőrönd, egy cápafogakkal telepakolt üveg és két élő kígyó egy zsákba rejtve
– utóbbiak nem mérges hüllők voltak, és az áruház szabadon engedte őket. Az évtizedek során a poggyászokban talált szokatlanabb tárgyakat egy kis múzeumban mutatják be az üzletben. Ezek között van egy páncélruha, egy dudakészlet, egy egyiptomi történelmi tárgyakkal teli Gucci-táska és egy bábu, amelyet az 1986-os Fantasztikus labirintus című fantasy filmben használtak, amelynek David Bowie volt a főszereplője.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az egyik elveszett táskában egy egyedi, űrsiklóhoz tervezett Nikon fényképezőgép volt – kiderült, hogy valaki a NASA-tól vesztette el, a bolt átadta a kamerát az űrkutatási hivatalnak.
Olyan, mintha minden nap a karácsony lenne, sosem tudhatjuk, mit találunk
– meséli Owens, aki úgy tekint a munkájára, mint egy régészeti ásatásra.”
2023-ban a légitársaságoknál átlagosan 6,9 csomag veszett el minden ezer utas után. A bőröndök több mint 99,5%-a végül visszakerül a tulajdonosához, de az örökre elveszett bőröndök kis töredéke is rengeteg csomag. Csak 2024 augusztusában például a szövetségi statisztikák szerint a légitársaságok több mint 260 000 táskát veszítettek el az Egyesült Államokban. Mire a táskák az elveszett poggyászok alabamai boltjába kerülnek, a légitársaságok a szövetségi előírások szerint már kártalanították a tulajdonosokat, akár 3800 dollárt (körülbelül 1,5 millió forint) is fizethetnek utasonként egy belföldi járaton elveszett táskáért.
Az Unclaimed Baggage áruházba minden egyes nap mintegy 7000 új tárgy érkezik.